ردیاب آب و هوا: سیل و رانش زمین بخش هایی از شرق آفریقا را درنوردید | آب و هوای شدید

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ماه می پایان فصل بارانی برای بسیاری از مناطق شرق آفریقا است. با این حال، این بدان معنا نیست که ویرانی پایان یافته است.

هفته گذشته بارندگی شدید، که از اواخر بعد از ظهر روز سه‌شنبه 2 می آغاز شد، منجر به جاری شدن سیل در بخش‌هایی از رواندا و اوگاندا شد. این بارش‌های شدید تا 4 مه ادامه داشت و هوای مرطوب بعدی در اواخر هفته ادامه داشت.

این بارندگی باعث شد رودخانه سیبیا از کناره های خود خارج شود و دامنه ها را نیز بی ثبات کند. این منجر به رانش زمین در سراسر تپه رواندا شد، با گزارش های رسمی تعداد کشته شدگان 127، 5100 ملک ویران شده و 2500 مورد دیگر تا حدی آسیب دیده است.

بخش‌هایی از اوگاندا نیز تحت تأثیر این سیل‌های ناگهانی قرار گرفتند و گزارش شده است که شش کشته مرتبط با رانش زمین بوده است.

اوایل هفته جاری نیز بارش شدید باران در غرب آفریقا گزارش شد. طوفان‌های متعددی بخش‌های شمالی سیرالئون را در روزهای 9 و 10 مه تحت تأثیر قرار داد که منجر به سیل ناگهانی شد. پایتخت، فری‌تاون، یکی از مناطقی بود که بدترین آسیب را دید، با چندین خودرو در سیل شسته شد و ساختمان‌ها به شدت آسیب دیدند. همچنین 6 مورد مرگ ناشی از ریزش دیوار ثبت شد و 10 مورد مرگ ناشی از رانش زمین در اثر فروریختن خانه بود.

در جنوب آسیا، اولین طوفان فصل بر فراز خلیج بنگال ایجاد شده است. روز پنجشنبه، طوفان موکا به طور رسمی توسط اداره هواشناسی هند نامگذاری شد. این تقریباً معادل طوفان دسته 2/3 است.

طی روزهای بعد، موکا به سمت شمال شرقی سفر خواهد کرد، زیرا این حرکت تحت تأثیر آب های گرم دریا تشدید می شود و ممکن است بیشتر ارتقا یابد. بر اساس پیش بینی های فعلی، موکا اواخر شنبه شب در مرز بین بنگلادش و میانمار به خشکی خواهد رسید.

انتظار می رود بادهایی با سرعت حدود 90 مایل در ساعت (145 کیلومتر بر ساعت) با موج های طوفانی در منطقه 1 تا 2.5 متری به زمین می زند. میزان بارندگی روزانه بالای 100 میلی متر به طور گسترده در مسیر طوفان پیش بینی می شود و مناطق کوهستانی در 24 ساعت مجموعا بین 200 تا 300 میلی متر را مشاهده می کنند. سیل ناگهانی برای کسانی که در زمین های پایین تر و تپه ای زندگی می کنند پیش بینی می شود، با خطر اضافی رانش زمین.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …