سارکوزی رئیس جمهور سابق فرانسه به دلیل تامین مالی لیبی برای مبارزات انتخاباتی سال 2007 محاکمه می شود

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

این پرونده بزرگ‌ترین و تکان‌دهنده‌ترین تحقیقات مربوط به فساد متعدد مربوط به سارکوزی است. او در دو مورد دیگر محکوم شده است. او در همه موارد تخلف را انکار می کند.

دادستان های فرانسه به دنبال این هستند که نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور سابق و 13 نفر دیگر را به اتهام دریافت میلیون ها بودجه غیرقانونی از دولت معمر قذافی، رهبر فقید لیبی، به کمپین ریاست جمهوری سال 2007 بفرستند.

پس از یک دهه تحقیقات، دفتر دادستانی مالی ملی فرانسه روز جمعه تصمیم خود را برای محاکمه اعلام کرد. اکنون این به قضات بستگی دارد که تصمیم بگیرند که آیا ادامه دهند یا خیر. به طور کلی، قضات در فرانسه از چنین درخواست های دادستانی پیروی می کنند، البته نه همیشه.

این پرونده بزرگ‌ترین و تکان‌دهنده‌ترین تحقیقات مربوط به فساد متعدد مربوط به سارکوزی است. او در دو مورد دیگر محکوم شده است. او در همه موارد تخلف را انکار می کند.

در پرونده لیبی، او به تامین مالی غیرقانونی مبارزات انتخاباتی، اختلاس، فساد منفعل و موارد مرتبط متهم شده است.

سارکوزی از سال 2013 تحت بازجویی در پرونده لیبی بوده است. بازرسان این ادعا را بررسی کردند که دولت قذافی به طور مخفیانه 50 میلیون یورو به سارکوزی برای مبارزات انتخاباتی پیروز او در فرانسه در سال 2007 داده است. این مبلغ بیش از دو برابر سقف قانونی بودجه مبارزات انتخاباتی در آن زمان، 21 میلیون یورو خواهد بود و قوانین فرانسه را در برابر تامین مالی کمپین های خارجی نقض می کند.

این تحقیقات زمانی مورد توجه قرار گرفت که زیاد تک الدین، تاجر فرانسوی-لبنانیایی به سایت خبری Mediapart در سال 2016 گفت که چمدان هایی را از لیبی حاوی 5 میلیون یورو پول نقد به سارکوزی و رئیس دفتر سابقش تحویل داده است. تاکی الدین بعداً مسیر خود را تغییر داد و سارکوزی به دنبال بسته شدن تحقیقات بود.

پس از اینکه در سال 2007 رئیس جمهور شد، سارکوزی اواخر همان سال با افتخارات بالایی از قذافی به فرانسه استقبال کرد. سپس سارکوزی فرانسه را در خط مقدم حملات هوایی ناتو قرار داد که به شورشیان در سرنگونی دولت قذافی در سال 2011 کمک کرد.

در یک پرونده نامربوط، سارکوزی به دلیل تامین مالی غیرقانونی کمپین انتخاباتی ناموفق خود در انتخابات مجدد در سال 2012 به یک سال حبس خانگی محکوم شد. در مورد دیگری، او به فساد و دستفروشی مقصر شناخته شد و به یک سال زندان محکوم شد. سارکوزی آزاد است در حالی که هر دو پرونده در حال بررسی است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …