درگیری های مرگبار بین جت های اسرائیلی و جهاد اسلامی با فشار مصر به آتش بس ادامه دارد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

سومین روز خون‌ریزی، عزاداری و درگیری‌های شدید در جریان است، زیرا نیروی هوایی اسرائیل رهبران جهاد اسلامی را در خانه‌هایشان هدف قرار می‌دهد و فلسطینی‌ها با رگبار راکت پاسخ می‌دهند.

حملات هوایی اسرائیل در نوار غزه روز پنجشنبه دو فرمانده شبه نظامی را کشت، در حالی که یک پیرمرد 70 ساله با شلیک راکت فلسطینی در اولین حادثه مرگبار در داخل اسرائیل در میان موج کنونی درگیری ها کشته شد. ادامه خونریزی که 28 فلسطینی را کشته است، علیرغم تلاش مصر برای میانجیگری برای آتش بس رخ داد.

این بدترین درگیری بین اسرائیل و شبه نظامیان فلسطینی در غزه در ماه‌های اخیر بوده است و حداقل 10 غیرنظامی – بیشتر زن و کودک – در میان کشته‌شدگان بوده‌اند. این آتش سوزی که اکنون در سومین روز خود قرار دارد، در زمانی رخ می دهد که تنش های فزاینده و خشونت در سال گذشته در کرانه باختری اشغالی افزایش یافته است.

شبه‌نظامیان فلسطینی در طول روز حملات موشکی بی‌امان را به سوی اسرائیل پرتاب کردند. سرویس نجات MADA اعلام کرد که یک راکت به یک بلوک آپارتمانی در شهر Rehovot در مرکز اسرائیل اصابت کرد و یک مرد 70 ساله را کشت. گفته می شود که چهار نفر دیگر به شدت زخمی شده اند.

اوایل پنجشنبه، ارتش اسرائیل حملات خود را علیه گروه شبه نظامی جهاد اسلامی ادامه داد و گفت که یکی از فرماندهان ارشد نیروی پرتاب موشک این گروه، علی غالی، بر اثر اصابت به آپارتمانش کشته شد.

بعداً در همان روز، اسرائیل اعلام کرد که یکی دیگر از فرماندهان جهاد اسلامی را که قرار بود جایگزین غالی در جنوب غزه شود، کشته است. جهاد اسلامی تایید کرد که این مرد احمد ابودقا یکی از فرماندهان آن بوده است.

وزارت بهداشت غزه اعلام کرد که در مجموع 28 نفر از زمان شروع درگیری ها کشته شده اند. در میان کشته شدگان حداقل 9 ستیزه جوی جهاد اسلامی، 10 غیرنظامی و 9 نفر دیگر، از جمله چهار نفر که اسراییل می گوید در پرتاب موشک های ناموفق کشته شده اند و وابستگی آنها نامشخص باقی مانده است.

دانیل هاگاری، سخنگوی نظامی ارتش اسرائیل به رادیو ارتش اسرائیل گفت که دو شبه نظامی دیگر نیز در حمله اولیه صبح کشته شدند، اگرچه هیچ گروهی بلافاصله آنها را به عنوان عضوی از آنها نپذیرفت و بقیه ساختمان دست نخورده باقی مانده است.

حقاری گفت: «آپارتمان به روشی بسیار دقیق مورد هدف قرار گرفت. امیدوارم این منجر به کاهش، ضربه و اختلال در توان موشکی جهاد اسلامی شود.»

این حملات طبقه بالای ساختمانی را در یک مجتمع مسکونی ساخت قطر در جنوب نوار غزه هدف قرار داد. حمله هوایی پیش از بامداد در شهر خان یونس به سه ساختمان اطراف خسارت وارد کرد. این مجموعه که به شهر حمد معروف است از چندین ساختمان بلند و هزاران واحد مسکونی تشکیل شده است. این اعتصاب باعث ایجاد وحشت در بین ساکنان شد و آوارها و شیشه های شکسته در خیابان ها ریخته شد.

عبدالله حمید که روبروی ساختمان مورد نظر زندگی می کند، گفت: “فرزندانم شروع به گریه کردند. من به دلیل گرد و غبار، شیشه های شکسته و آوار چیزی ندیدم.”

جهاد اسلامی گفت که غالی یکی از فرماندهان گروه موشکی آن و یکی از اعضای هیئت تصمیم گیری گروه مسلح آن بود. این گروه گفته است که تنها در صورتی آتش بس خواهد داشت که اسرائیل با توقف کشتار هدفمند جنگجویان خود موافقت کند.

دور کنونی درگیری‌ها در شب سه‌شنبه زمانی آغاز شد که اسرائیل سه فرمانده ارشد جهاد اسلامی را در حملات هوایی تقریباً همزمان کشت.

روز چهارشنبه، یک ایستگاه تلویزیونی دولتی مصر اعلام کرد که مصر، میانجی‌گر مکرر بین طرفین، میانجی‌گری برای آتش‌بس بوده است. اما با ادامه خشونت ها در اواخر روز پنجشنبه، هنوز هیچ پیشرفتی حاصل نشد.

ارتش اسرائیل می‌گوید که در حملات خود به حدود 150 هدف، شبه‌نظامیان را با حملات دقیق خود به صفر رسانده است. اما کودکان از جمله یک کودک 4 ساله نیز کشته شدند.

هاگاری، سخنگوی ارتش، به رادیو ارتش گفت که یک چهارم موشک های پرتاب شده در غزه سقوط کرده و حداقل چهار نفر از جمله یک دختر 10 ساله، دو نوجوان 16 ساله و یک مرد 51 ساله کشته شده اند. این ادعا نمی تواند بلافاصله به طور مستقل تایید شود.

مذاکرات آتش بس در قاهره

تلاش‌ها برای میانجی‌گری برای برقراری آتش‌بس در روز پنجشنبه همچنان ادامه داشت و محمد الهندی، عضو ارشد دفتر سیاسی جهاد اسلامی برای گفتگو درباره جزئیات وارد قاهره شد. بر اساس گزارش های مطبوعاتی اسرائیل، هیئتی از میانجی های مصری نیز به اسرائیل سفر کرده بودند.

سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر گفت: علیرغم تلاش های شدید ما، این تلاش ها هنوز ثمره و نتایج مطلوب را به همراه نداشته است.

مقامات اسرائیلی از اظهار نظر خودداری کردند.

حملات هوایی اولیه اسرائیل باعث شلیک موشکی در روز چهارشنبه شد که آژیرهای حمله هوایی را در سرتاسر جنوب و مرکز اسرائیل به صدا درآورد.

ارتش گفت که بیش از 500 موشک به سمت اسرائیل شلیک شده است. این سازمان گفت که بیشتر آنها توسط سیستم دفاع موشکی اسرائیل رهگیری شده و یا در مناطق باز سقوط کرده اند.

هنگامی که راکت ها به ساختمان هایی که خالی بودند به دلیل فرار ساکنان از منطقه، خسارات وارد شد. مقامات گفتند که سه ساختمان در شهر سدروت در جنوب روز پنجشنبه مورد حمله قرار گرفتند، اما گزارش فوری از تلفات جانی در دست نیست.

اسرائیل می گوید این حملات هوایی پاسخی به رگبار موشکی است که هفته گذشته جهاد اسلامی در پاسخ به کشته شدن یکی از اعضای آن در کرانه باختری بر اثر اعتصاب غذا در حین بازداشت اسرائیل انجام داد.

اسرائیل به دلیل تلفات بالای غیرنظامیان مورد انتقاد بین المللی قرار گرفته است. در درگیری‌های گذشته، گروه‌های حقوق بشر اسرائیل را به ارتکاب جنایات جنگی به دلیل تعداد بالای تلفات غیرنظامیان متهم کرده‌اند. اسرائیل می گوید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان انجام می دهد و گروه های شبه نظامی را مسئول می داند زیرا آنها در مناطق مسکونی پرجمعیت عمل می کنند. همچنین می‌گوید که شبه‌نظامیان به سوی جوامع اسرائیلی راکت شلیک می‌کنند.

در نشانه‌هایی مبنی بر اینکه هر دو طرف تلاش می‌کردند خویشتن‌داری نشان دهند، اسرائیل از حمله به گروه شبه‌نظامی حاکم حماس خودداری کرده و تنها گروه کوچک‌تر و مبارزتر جهاد اسلامی را هدف قرار داده است. حماس نیز که بسیار بیشتر از جهاد اسلامی برای از دست دادن دارد، در حاشیه مانده است.

اسرائیل و حماس از زمان کنترل غزه توسط این گروه در سال 2007، چهار جنگ و چندین درگیری کوچکتر با یکدیگر داشته اند.

ارتش اعلام کرد که مدارس بسته می‌مانند و محدودیت‌ها برای تجمعات بزرگ حداقل تا روز جمعه در جنوب اسرائیل برقرار است. به ساکنان دستور داده شد که در نزدیکی پناهگاه های بمب بمانند.

در همین حال، در کرانه باختری اشغالی، جایی که خشونت‌های اسرائیل و فلسطین در یک سال گذشته افزایش یافته است، وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد یک مرد 30 ساله پس از تیراندازی نیروهای اسرائیلی در حمله روز چهارشنبه جان خود را از دست داد و 66 نفر مرد فلسطینی-ساله روز پنجشنبه در جریان درگیری میان نظامیان اسرائیلی و شبه‌نظامیان فلسطینی در اردوگاه آوارگان در نزدیکی شهر تولکرم در شمال کرانه باختری، هدف گلوله قرار گرفت.

ارتش اسرائیل اعلام کرد 25 مظنون به عضویت جهاد اسلامی را در حملات روزهای اخیر در کرانه باختری دستگیر کرده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …