سفیر آمریکا مدعی شد آفریقای جنوبی از روسیه حمایت نظامی کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

سفیر ایالات متحده در پرتوریا آفریقای جنوبی را به حمایت نظامی از روسیه با وجود بی طرفی اعلام شده در درگیری با اوکراین متهم کرد.

روبن بریگیتی در جریان نشستی با رسانه‌های محلی گفت که ایالات متحده متقاعد شده است که «پیش از عزیمت به روسیه» در یک کشتی باری روسی که در اوایل دسامبر سال گذشته در نزدیکی کیپ تاون پهلو گرفت، «اسلحه و مهمات» بارگیری شده است.

وی افزود: تسلیح روس ها بسیار جدی است و ما معتقد نیستیم که این موضوع حل شده است. ما دوست داریم آفریقای جنوبی سیاست عدم تعهد خود را آغاز کند.»

سفیر بریجیتی در پاسخ به سوالی در مورد قابلیت اطمینان اطلاعات ایالات متحده در مورد محموله کشتی، گفت که این محموله محکم است.

سخنان او توسط یک منبع حاضر در جلسه به خبرگزاری فرانسه تایید شد، اما سفارت آمریکا از تایید یا تکذیب آنها خودداری کرد.

پهلوگیری این کشتی در پایگاه دریایی Simon’s Town در شبه جزیره کیپ باعث ایجاد جنجال در آفریقای جنوبی در اواخر سال گذشته شد.

حزب اصلی اپوزیسیون، اتحاد دموکراتیک، از دولت تحت رهبری ANC خواست توضیح دهد که چگونه یک کشتی باری روسی که هدف تحریم های غرب قرار گرفته بود، اجازه لنگر انداخت.

کوبوس ماریس، وزیر دفاع در سایه، این سوال را مطرح کرد که چرا کشتی باری به جای تجاری در یک بندر نظامی پهلو گرفته است و “چرا این همه پنهان کاری” پیرامون آن وجود دارد.

از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه 2022، آفریقای جنوبی رسماً طرفداری نکرده است. اندکی پس از تهاجم، رئیس جمهور سیریل رامافوزا اعلام کرد که با ولادیمیر پوتین تلفنی برای گفتگو در مورد وضعیت صحبت کرده است، اما هیچ متن یا متنی در دسترس قرار نگرفت.

این دو مرد تابستان گذشته تماس تلفنی دیگری داشتند و این بار در مورد پیامدهای جنگ برای امنیت غذایی جهانی قبل از نشست بریکس گفتگو کردند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …