تنظیم فضا: چه کسی تلاش شرکت های خصوصی را برای دستیابی به ستاره ها پیگیری می کند؟

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

ردیابی همه چیز در فراسوی استراتوسفر زمین می تواند مشکل باشد. از آنجایی که تعداد بازیگران صنعت فضایی در حال افزایش است، برخی از کارشناسان خواستار مقررات اضافی هستند، زیرا در آنجا شلوغ می شود.

ما در مورد پرتاب‌ها و اکتشافات فضایی چیزهای زیادی می‌شنویم، اما اگرچه تماشایی هستند، اما مأموریت‌های سرنشین دار بسیار نادر هستند. در حال حاضر هزاران ماهواره در مدار زمین در حال چرخش هستند و این تعداد همچنان در حال افزایش است. با کاهش هزینه های مربوط به راه اندازی و نگهداری آنها، شرکت های خصوصی از این فرصت استفاده می کنند.

«اگر دو ماهواره در مسیر برخورد باشند، چه کسی از مسیر خارج می‌شود؟ چه کسی حق تقدم دارد؟ هیچ قانونی برای آن وجود ندارد. بلدین بوون، کارشناس سیاست فضایی، به یورونیوز گفت: هیچ رویه‌ای برای ترغیب اپراتورها برای گفتگو با یکدیگر وجود ندارد.

بنابراین… دقیقاً چه چیزی در آنجا می گذرد، و چه کسی آن را تنظیم می کند؟

ماه، مریخ و فراتر از آن

فضانوردان از سال 2000 به طور مداوم در فضا بوده اند. خدمه 15 کشور به نوبت در ایستگاه فضایی بین المللی یا ISS حضور دارند. آنها به طور مرتب پیاده روی فضایی انجام می دهند و آزمایش ها و مأموریت های نظارتی مختلفی را برای افزایش دانش خود در مورد فضا هدایت می کنند.

با این حال، تا پایان این دهه، انسان ها باید به ماه برگردند ماموریت آرتمیس ناسا.

پس از ایجاد پایگاه در ماه، فضانوردان می توانند به زودی به مریخ بروند، جایی که هیچ انسانی تا به حال پا نگذاشته است. آن‌ها به تعداد انگشت شماری از روبات‌هایی می‌پیوندند که در حال کاوش در سیاره سرخ هستند – که مرتباً سلفی‌ها و ویدیوها را به زمین ارسال می‌کنند.

در حال حاضر، یک فضاپیما در حال سفر است تا حتی بیشتر در منظومه شمسی ما پیش برود: مشتری. آژانس فضایی اروپا [ESA] کاوشگر خود را راه اندازی کرد، آب میوه، در آوریل 2023. باید تا سال 2031 به برخی از قمرهای یخی غول گازی برسد.

یکی از آنها، اروپا، مورد توجه دانشمندان است. تصور می شود که ویژگی های مشابهی با زمین داشته باشد، به این معنی که در آنجا شانس یافتن حیات فرازمینی در بالاترین حد است.

نزدیک به خانه، حدود شش هزار ماهواره در حال حاضر به دور زمین می چرخند. آنها داده ها را برای اهداف علمی و نظامی جمع آوری می کنند، اما همچنین در زندگی روزمره ما با ارتباطات و ناوبری به ما کمک می کنند.

در واقع با ماهواره ها بود که بازیگران خصوصی در دهه 1990 به صنعت فضایی پیوستند. امروزه برخی نیز به طور مرتب خدماتی را برای سازمان های دولتی ارائه می دهند. برای مثال، کپسول اسپیس ایکس بیشتر فضانوردان را به ایستگاه فضایی بین‌المللی و بازگشت از آن بیاورید.

بخش خصوصی و دولتی مکمل یکدیگر هستند، همانطور که فیلیپ ویلکنز، رئیس بخش ارتباطات در ESA توضیح داد: “این فقط در مورد تامین مالی نیست. بیشتر در مورد طرز فکر است. بیشتر در مورد رویکرد است. انجام و توسعه پروژه های فضایی. بنابراین، این مکمل کاملی برای بخش عمومی است. ما، بخش عمومی، دیگر تنها نیستیم.”

چه کسی همه آن فعالیت ها را تنظیم می کند؟

بوون به یورونیوز گفت: “پیمان فضای ماورای جو در سال 1967 پایه و اساس قوانین و قوانین فضایی در فضای ماورای جو است.” “و در حالی که آنها بسیار بسیار گسترده هستند و چارچوبی از قوانینی هستند که اکثر کشورهای سازمان ملل متحد آن را امضا کرده اند. تصویب شده، یکی از محبوب ترین معاهدات در سیستم سازمان ملل متحد است.

در 30 سال گذشته، تعداد فزاینده‌ای از بازیگران خصوصی به صنعت فضایی پیوسته‌اند که عمدتاً ماهواره‌ها را برای مقاصد تجاری وارد مدار می‌کنند. از آنجایی که ارزان تر از گذشته است، تعداد آنها همچنان در حال افزایش است.

برخی از کارشناسان، مانند بوون، خواستار اجرای مقررات بیشتر هستند. قوانین، مانند حق تقدم، در دهه 1960 مورد نیاز نبودند، اما امروزه در حال تبدیل شدن به فشار هستند.

او گفت: “در گذشته مواردی وجود داشته است که آژانس فضایی با یک شرکت خصوصی تماس گرفته است زیرا آنها در مسیر برخورد قرار دارند.” «شرکت خصوصی تلفن را برنمی‌داشت. هیچ پاسخی دریافت نکرد.

بنابراین آژانس فضایی دولتی ماهواره خود را از مسیر خارج کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …