WHO می گوید Mpox دیگر یک وضعیت اضطراری جهانی نیست

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ،

لندن — سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه اعلام کرد که شیوع جهانی mpox، که در ابتدا با شیوع بیماری مرتبط با آبله در بیش از 100 کشور در سال گذشته، کارشناسان را گیج کرد، پس از کاهش چشمگیر موارد در ماه‌های اخیر، دیگر یک وضعیت اضطراری بین‌المللی نیست.

ژوئیه گذشته، تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل WHO اعلام کرد که mpox، که به عنوان آبله میمون نیز شناخته می شود، یک وضعیت “فوق العاده” است که به عنوان یک بحران جهانی شناخته می شود. با انجام این کار، او کمیته تخصصی WHO را که تعیین وضعیت اضطراری را توصیه نکرد، رد کرد.

تدروس گفت روش جدیدی که mpox مردم را از طریق تماس جنسی در بسیاری از کشورهایی که قبلا هرگز مواردی را شناسایی نکرده بودند، آلوده می‌کند، نگرانی‌های متعددی را برانگیخت که توجه بیشتر را ایجاب می‌کرد. تقریباً همه موارد در مردانی بود که همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا یا با مردان دیگر رابطه جنسی داشتند. این بزرگترین شیوع mpox بود.

وی روز پنجشنبه در یک نشست خبری گفت: کمیته کارشناسی وی به این نتیجه رسیده است که کاهش چشمگیر اخیر پرونده ها با حدود 90 درصد موارد کمتر در سه ماه گذشته، دیگر یک نگرانی حاد نیست.

تدروس گفت: «اکنون شاهد پیشرفت ثابتی در کنترل شیوع بیماری بر اساس درس‌های HIV و همکاری نزدیک با جوامعی هستیم که بیشترین آسیب را دیده‌اند. “من خوشحالم که اعلام کنم که mpox دیگر یک وضعیت اضطراری بهداشت جهانی نیست.” وی افزود که واکنش ترسناک علیه جوامعی که بیشتر تحت تاثیر این شیوع قرار گرفته اند “تا حد زیادی محقق نشده است.”

این اطلاعیه روز پنجشنبه پس از آن منتشر شد که سازمان جهانی بهداشت هفته گذشته رتبه COVID-19 را کاهش داد، زمانی که اعلام کرد بدترین بخش بیماری همه گیر به پایان رسیده است و ویروس کرونا باید مانند سایر بیماری های تنفسی مدیریت شود.

Mpox برای چندین دهه در بخش‌هایی از مرکز و غرب آفریقا ایجاد شده است، جایی که مردم عمدتاً توسط حیواناتی مانند جوندگان وحشی آلوده می‌شوند. اما این بیماری تا ماه مه گذشته، زمانی که ده‌ها اپیدمی در اروپا، آمریکای شمالی و جاهای دیگر ظاهر شد، به‌عنوان جرقه‌های شیوع گسترده در خارج از قاره یا به راحتی در بین مردم منتشر نمی‌شد.

Mpox اغلب علائمی از جمله بثورات پوستی، تب، سردرد، درد عضلانی و غدد لنفاوی متورم ایجاد می کند. ضایعات پوستی می تواند تا یک ماه ادامه داشته باشد و بیماری از طریق تماس فیزیکی نزدیک با بیمار آلوده یا لباس یا ملحفه او منتشر می شود. اکثر افراد برای بهبودی نیازی به درمان پزشکی ندارند.

دانشمندان در نهایت به این نتیجه رسیدند که شیوع بی‌سابقه به رابطه جنسی در میان مردان همجنس‌گرا و دوجنس‌گرا در ریوها در اسپانیا و بلژیک مرتبط است، که نشان‌دهنده انحراف قابل‌توجهی از الگوی معمول شیوع mpox در آفریقا است، جایی که شیوع بیماری در آن سوی مرزها سرایت نکرده است.

اندکی پس از اینکه تدروس در سال گذشته آبله میمون را به عنوان یک وضعیت اضطراری جهانی طبقه بندی کرد، همه گیری ها در اروپا و آمریکای شمالی کاهش یافت و هیچ نشانه ای از انتقال گسترده فراتر از مردانی که همجنس گرا، دوجنسه بودند یا با مردان دیگر رابطه جنسی داشتند، مشاهده نشد. مقامات بهداشتی اروپا اعلام کردند که 98 درصد بیماران mpox مرد هستند و از این تعداد 96 درصد مردانی هستند که با مردان رابطه جنسی دارند.

واکسن‌های Mpox در کشورهای ثروتمند به سرعت تولید شد و گزارش‌های مربوط به بیماری شدید نسبتاً نادر بود. از آن زمان موارد ابتلا به این بیماری در اروپا و آمریکای شمالی کاهش یافته است. سازمان جهانی بهداشت می گوید تا به امروز بیش از 87000 مورد ابتلا و 140 مرگ در سراسر جهان وجود داشته است. با این حال، در هفته گذشته، WHO اعلام کرد که موارد ابتلا به این بیماری 64 درصد نسبت به هفته قبل افزایش یافته است که بیشتر موارد در قاره آمریکا و غرب اقیانوس آرام بوده است.

ایالات متحده بزرگترین شیوع را با بیش از 30000 مورد گزارش کرده است. این هفته، مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ایالات متحده گفت که در حال بررسی افزایش اخیر موارد در سراسر کشور، از جمله شیکاگو است. دانشمندان قبلاً هشدار داده بودند که mpox می تواند به عنوان یک بیماری مقاربتی جدید تثبیت شود، زیرا مقامات گفتند که شیوع آن می تواند به طور نامحدود در جمعیت های خاص ادامه یابد.

در مرکز و غرب آفریقا، موارد ابتلا به mpox همچنان در حال افزایش است که عمدتاً ناشی از افزایش در کنگو است. WHO گفت که در دو هفته گذشته حدود 7 درصد افزایش عفونت های جدید داشته است و تدروس گفت که راه های انتقال هنوز به خوبی شناخته نشده است. مواردی نیز در جمهوری آفریقای مرکزی، نیجریه، لیبریا و غنا گزارش شده است.

در حالی که کشورهای ثروتمند از جمله بریتانیا، ایالات متحده و آلمان برای واکسینه کردن جمعیت در معرض خطر خود پس از شیوع بیماری mpox عجله داشتند، آفریقا اولین محموله بزرگ واکسن خود را تا دسامبر گذشته دریافت نکرد.

دکتر مایکل رایان، رئیس امور اضطراری سازمان جهانی بهداشت، از جامعه جهانی به دلیل شکست آن در حمایت از تلاش برای مهار این بیماری همه گیر در سال گذشته انتقاد کرد.

او گفت: «هیچ دلاری برای حمایت از این پاسخ از اهداکنندگان دریافت نشد. او گفت که سازمان جهانی بهداشت خود چنین تلاش هایی را تامین مالی کرده است و اذعان کرد که برخی از کمک کنندگان ممکن است مستقیماً از کشورهای آسیب دیده حمایت کرده باشند. من کاملاً متحیر شدم از اینکه فکر کردم نمی‌توانیم هیچ بودجه‌ای برای mpox دریافت کنیم.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت خبری آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …