یکی دیگر از افزایش نرخ بهره در بریتانیا همیشه ثابت بود، اما بعد چه اتفاقی می‌افتد؟ | نرخ بهره

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

از زمانی که بانک مرکزی انگلیس در نوامبر گذشته پیش بینی کرد اقتصاد برای هشت فصل متوالی منقبض خواهد شد، خیلی تغییر کرده است. خیابان Threadneedle در حال حاضر فکر می کند رشد قوی تر، تورم بالاتر و بیکاری کمتر از انتظار شش ماه پیش خواهد بود. دیگر حتی یک چهارم رشد منفی را پیش‌بینی نمی‌کند، حتی اجازه اعتصاب و تعطیلات اضافی بانکی برای تاجگذاری پادشاه را می‌دهد.

چیزی که تغییر نکرده است، حرکت صعودی بی‌امان در نرخ‌های بهره است که کمیته سیاست پولی بانک (MPC) به تازگی آن را برای دوازدهمین بار مطرح کرده است. زمان متوالی این به راحتی یک رکورد است. قبلاً هرگز هزینه های استقراض را بیش از سه بار متوالی افزایش نداده بود.

در حقیقت، افزایش نرخ بهره به 4.5 درصد همیشه ثابت بود. با تورم 10.1 درصدی – پنج برابر هدف رسمی 2 درصدی آن – اگر MPC به هر چیزی غیر از یک چهارم واحد افزایش رأی می داد، شگفتی واقعی بود.

آنچه کسب‌وکارها و 1.3 میلیون نفری که تا پایان سال از معاملات وام مسکن با نرخ ثابت می‌آیند می‌خواهند بدانند این است که در آینده چه اتفاقی می‌افتد. آیا چرخه انقباضی که در دسامبر 2021 آغاز شد اکنون به پایان رسیده است؟ آیا بانک قصد دارد از فدرال رزرو آمریکا پیروی کند و سیگنال توقف افزایش نرخ را بدهد؟ آیا این هشدار می دهد که قله هنوز کمی فاصله دارد؟

با قضاوت بر اساس آخرین گزارش سیاست پولی خود، MPC اکنون می خواهد از افزایش نرخ فاصله بگیرد تا بتواند ببیند اوضاع چگونه پیشرفت می کند. آگاه است که تنها حدود یک سوم از تأثیر افزایش نرخ های قبلی تاکنون احساس شده است، به همین دلیل – علیرغم بزرگترین ارتقاء پیش بینی های رشد از زمان استقلال در سال 1997 – رشد برای سه سال آینده کند باقی می ماند. بانک بر این باور است که در دو سال آینده تورم 1% خواهد بود – به راحتی زیر هدف.

در بخش کلیدی گزارش سیاست پولی روز پنجشنبه، بانک اعلام کرد که به نظارت دقیق «شاخص‌های فشارهای تورمی مداوم» از جمله مشاغل خالی، کمبود نیروی کار، رشد دستمزد و افزایش قیمت در بخش خدمات ادامه خواهد داد. در ادامه این بیانیه آمده است: «اگر قرار بود شواهدی از فشارهای مداوم بیشتر وجود داشته باشد، آنگاه تشدید بیشتر در سیاست پولی مورد نیاز است.

واضح است که اکثر اعضای MPC حتی چشم‌انداز کاهش نرخ‌ها را در نظر نمی‌گیرند و در صورت ادامه اشتباه پیش‌بینی‌هایشان، در را برای افزایش بیشتر باز می‌گذارند. این بانک اکنون انتظار دارد تورم در پایان سال بالای 5 درصد باشد در حالی که پیش بینی های فوریه آن کمتر از 4 درصد بود. این تا حد زیادی به این دلیل است که تورم مواد غذایی که تقریباً 20 درصد است، کندتر از پیش‌بینی‌ها کاهش می‌یابد. پیش‌بینی می‌شود که اکنون بیکاری به جای 6.5 درصد پیش‌بینی در نوامبر، به اوج 4.5 درصدی برسد.

پیش بینی اشتباهات از این دست باعث می شود که نخست وزیر کمی عرق کند. MPC فکر می‌کند که ریشی سوناک می‌تواند بگوید که به تعهدی که در ژانویه برای کاهش تورم تا پایان سال 2023 داده بود عمل کرده است – اما فقط. این قطعیتی که در ابتدای سال به نظر می رسید، نخواهد بود.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

هفت نفر از 9 عضو MPC به آخرین افزایش نرخ بهره رای دادند و – با قضاوت بر اساس صورتجلسه جلسه این ماه – رای دادن به افزایش دیگری لازم نیست. نکته کلیدی این است که در ماه های آینده چه اتفاقی برای قیمت ها و دستمزدها می افتد.

اما هر چه نرخ‌ها بالاتر بروند، خطر این که اقتصاد در مقطعی تحت فشار قرار بگیرد، بیشتر می‌شود. بانک که در گذشته بسیار بدبین بود، اکنون می تواند نسبت به انعطاف پذیری اقتصاد بیش از حد خوش بین باشد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …