شیوع ملخ در “سبد نان” افغانستان، برداشت گندم را تهدید می کند | تهاجم ملخ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

سازمان ملل هشدار داده است که “سبد نان” شمال افغانستان با شیوع بالقوه ویرانگر ملخ ها مبارزه می کند که تهدید می کند تا یک چهارم برداشت سالانه گندم این کشور را بخورد.

پس از سه سال برداشت ناامیدکننده و متأثر از خشکسالی، کشاورزان افغانستان امسال انتظار بهتری را داشتند – یک تقویت بسیار مورد نیاز برای کشوری که تصور می شود نزدیک به 20 میلیون نفر در آن در بالاترین خطر قحطی در 25 سال گذشته قرار دارند.

به گفته ریچارد ترنچارد، نماینده کشور سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO)، اما برای کسانی که در هشت استان کلیدی کشاورزی، عمدتا در شمال و شمال شرق هستند، شیوع گسترده ملخ های مراکشی احتمالا “ویرانگر” خواهد بود.

فائو تخمین می‌زند که شیوع کامل ملخ مراکشی، یکی از مضرترین آفات گیاهی در جهان، می‌تواند منجر به از دست دادن محصول بین 700000 تا 1.2 میلیون تن گندم، غلات اصلی این کشور شود.

ترنچارد گفت که با تشدید بحران اقتصادی عمیقی که پس از تسلط طالبان در آگوست 2021 افغانستان را فرا گرفت، ملخ ها بدبختی بیشتری را در سال جاری و سال آینده تهدید کردند.

او گفت: «امسال آن‌ها به برداشت‌های خوب نگاه می‌کردند، و مثل اولین بار بود که کمی بهبودی را می‌دیدند و تقریباً به حالت عادی بازگشتند. و، در این منطقه، احتمالاً – برای بسیاری از کشاورزان – ویرانگر خواهد بود.» او گفت.

“در مناطق دیگر خوب خواهد بود، اما در این زمینه، سبد نان، فقط … چیزی است که قلب من را می شکند.”

افغانستان در تاریخ اخیر دو برس با ملخ مراکشی داشته است، یکی در سال 1981، زمانی که شیوع بیماری حدود یک چهارم محصول ملی را از بین برد، و دیگری در سال 2003، زمانی که به دلیل کنترل قوی ملخ، 8 درصد کمتری را به خود اختصاص داد. برنامه

با این حال، از زمانی که طالبان دولت اشرف غنی را سرنگون کرد و باعث قطع کمک های خارجی شد، برنامه کنترل ملخ وزارت زراعت پایه گذاری شد. این کشور را آسیب پذیر کرده است، زیرا ملخ مراکشی همیشه وجود دارد و تنها به شرایط خاصی برای شیوع نیاز دارد.

ولایت بغلان افغانستان.  مردم محلی برای دفن ملخ های مراکشی گودال هایی حفر می کنند
مردم در ولایت بغلان، شمال افغانستان، از روش کنترل سنتی حفر گودال برای دفن ملخ های نوجوان قبل از رشد آنها استفاده می کنند. عکس: هاشم عزیزی/فائو

از اوایل ماه گذشته که متوجه شدند مزارعشان با ملخ پوشیده شده است، جوامع در مناطق آسیب دیده مانند ولایات بدخشان، سرپل و کندز بسیج شده اند تا از روش های سنتی برای از بین بردن این آفات استفاده کنند.

ترنچارد گفت که هزاران نفر، که بسیاری از آنها توسط فائو حمایت می شدند، اکنون مشغول کار “کمرشکنی” برای جارو کردن گروه هایی از ملخ های نوجوان، معروف به نوارهای قیف، به داخل سنگرها یا برزنت هایی بودند تا دفن شوند.

گمان می‌رود این تلاش از بدترین سناریوی 1.7 میلیون تنی گندم از دست رفته جلوگیری کرده است. ترنچارد گفت، اما دامنه آن محدود بود و هشدار داد که برای بسیاری “خیلی کم، خیلی دیر” خواهد بود.

«شما میلیون‌ها ملخ را به این ترتیب می‌کشید. مشکل اینجاست که میلیاردها ملخ وجود دارد.

در حال حاضر باغ های پسته در ولایت بادغیس در شمال غربی ویران شده است. در هفته گذشته دو منطقه ظهور اولین ملخ بالغ را گزارش کرده اند، به این معنی که ظرف شش هفته آینده حشرات شروع به ازدحام خواهند کرد و هر دسته به مدت چهار تا هشت هفته ادامه خواهد داشت. برداشت نیز قرار است تا سه هفته دیگر آغاز شود.

ترنچارد گفت که کشاورزان، سازمان‌های کمک‌رسان محلی، فائو و وزارت کشاورزی اکنون در حال رقابت برای کشتن هرچه بیشتر قیف‌ها قبل از تبدیل شدن به بزرگسالان و ازدحام هستند. اما این برای کاهش تأثیر است، نه حذف تهدید.

“[The outbreak] تاثیر بسزایی خواهد داشت. ترنچارد گفت: شکی نیست. «این تأثیر چقدر بزرگ است… تا زمانی که آنها شروع به ازدحام نکنند، نخواهید فهمید [see] کجا می روند.»

ملخ مراکشی حدود 150 گونه گیاهی مختلف را مصرف می کند که 50 گونه از آنها محصولات غذایی است و همه آنها در افغانستان رشد می کنند. گروه های آن می توانند تا 150 مایل (250 کیلومتر) در روز را طی کنند.

ملخ های مراکشی را در گودال می ریزند.
ملخ های نوجوان یا قیف ها در گودال ها دفن می شوند. این مسابقه ای است برای خلاص شدن از شر بسیاری که ممکن است قبل از اینکه به بزرگسالان تبدیل شوند و ازدحام کنند. عکس: هاشم عزیزی/فائو

ترنچارد گفت: همچنین تخم‌های بسیار بیشتری نسبت به بسیاری از ملخ‌ها می‌گذارد. “شما تمایل دارید که از یک سال به سال دیگر یک ضریب در حدود 10 بدست آورید. بنابراین، سال 2024 نگران‌کننده‌تر از سال 2023 است: سال 2023 بد است، اما سال 2024 زمانی است که – اگر کنترل نشود – چیزی واقعاً وحشتناک خواهیم دید.

او گفت که برای جلوگیری از آن، فائو به بودجه بیشتری نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که همه چیز برای استفاده از تصفیه شیمیایی از سپتامبر فراهم است. او افزود که کمک های غذایی ارائه شده از طریق برنامه جهانی غذا – که امسال کاهش یافته است – باید حفظ شود.

بر اساس گزارش سازمان ملل، طرح واکنش بشردوستانه افغانستان در سال 2023، که به دنبال 4.6 میلیارد دلار (3.65 میلیارد پوند) برای نیازهای فوری در این کشور است، تا کنون تنها 303 میلیون دلار – 6.6 درصد از کل بودجه مورد نیاز را دریافت کرده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …