“زندانی همیشه”: نقاشی های ابوزبیده سیاست بد شکنجه ایالات متحده را آشکار می کند | شکنجه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

یک زندانی که در اردوگاه زندانی ایالات متحده در خلیج گوانتانامو نگهداری می شود و به عنوان خوکچه هندی در برنامه شکنجه سیا پس از 11 سپتامبر مورد استفاده قرار می گیرد، جامع ترین و دقیق ترین گزارشی را که تاکنون از تکنیک های وحشیانه ای که در معرض آن قرار گرفته است، ارائه کرده است.

ابوزبیده مجموعه‌ای از 40 نقاشی خلق کرده است که شکنجه‌هایی را که او در تعدادی از سایت‌های تاریک سیا بین سال‌های 2002 تا 2006 و در خلیج گوانتانامو متحمل شده است، نشان می‌دهد. در غیاب گزارش رسمی کامل برنامه شکنجه، که سیا و اف‌بی‌آی سال‌ها برای مخفی نگه‌داشتن آن تلاش کرده‌اند، این تصاویر بینشی منحصربه‌فرد و تحسین‌برانگیز از دوره‌ای وحشتناک در تاریخ ایالات متحده ارائه می‌دهند.

این نقاشی ها که زبیده با کلمات خود حاشیه نویسی کرده است، اعمال خشونت آمیز وحشتناک، تحقیر جنسی و مذهبی، و وحشت روانی طولانی مدتی را که علیه او و سایر بازداشت شدگان انجام شده است، به تصویر می کشد. آنها از حافظه در سلول او در گوانتانامو ترسیم شد و برای یکی از وکلای او، پروفسور مارک دنبو فرستاده شد.

دنبو همراه با دانشجویانش در مرکز سیاست و تحقیقات دانشکده حقوق دانشگاه ستون هال، تصاویر و سخنان زبیده را در گزارشی جدید گردآوری کرد. آبان نیوز گزارشی را با عنوان شکنجه‌گران آمریکایی: سوء استفاده‌های اف‌بی‌آی و سیا در تاریک‌سیت‌ها و گوانتانامو، همراه با مجموعه‌ای از طرح‌هایی که قبلاً دیده نشده بود، منتشر می‌کند.

دنبو گفت: «ابو زبیده پوستر برنامه شکنجه آمریکا است. او اولین کسی بود که شکنجه شد، که توسط وزارت دادگستری بر اساس حقایقی که سیا می‌دانست نادرست بود، تایید شد. نقاشی های او نفی نهایی شکست و سوء استفاده از شکنجه است.

نقاشی مردی که به صندلی بسته شده و تکنسین ها لوله ای را در بینی او فرو می کنند تا به زور به او غذا بدهند.
تصویر: از ابوزبیده

گزارش جدید در یک لحظه حساس برای زبیده منتشر می شود که تحت شرایط کافکیایی در گوانتانامو به سر می برد. او به عنوان یک «زندانی برای همیشه» شناخته می شود، زیرا او نه متهم به جرم شده است و نه هیچ چشم اندازی برای آزادی ارائه شده است.

هفته گذشته یک نهاد سازمان ملل خواستار آزادی فوری او شد و دریافت که بازداشت مداوم او ممکن است جنایت علیه بشریت باشد. هلن دافی، نماینده حقوقی بین‌المللی این زندانی، گفت که قضاوت گروه کاری سازمان ملل در مورد بازداشت خودسرانه با روایت تصویری زبیده از شکنجه وی همراه است.

او گفت: “نقاشی ها تصویری قدرتمند از آنچه برای او اتفاق افتاده است، و با توجه به اینکه او قادر به برقراری ارتباط مستقیم با دنیای خارج نبوده، قابل توجه است.”

دنبو افزود که ترکیبی از مداخله سازمان ملل و نقشه‌های جدید بارقه‌ای از امید را به وجود آورد که معضل حقوقی زبیده برطرف خواهد شد. دنبو گفت: “تنها چیزی که او را در زندان نگه داشته سکوت و تاریکی بوده است و اکنون نور خورشید بر این زندانی همیشگی می تابد.”

طرح های زبیده یک رکورد بصری منحصر به فرد از استفاده دولت ایالات متحده از شکنجه در پی 11 سپتامبر ارائه می دهد. نوارهای ویدئویی شکنجه زبیده توسط سیا فیلمبرداری شد، اما پس از آن با نقض حکم دادگاه از بین رفت، در حالی که گزارش شکنجه 6700 صفحه ای کمیته اطلاعات سنا تقریبا یک دهه پس از تکمیل آن مخفی مانده است.

اگرچه گزارش کامل سنا هرگز علنی نشد، اما نتیجه آن مشخص است: سوء استفاده از زبیده و دیگر بازداشت شدگان نتوانست اطلاعات جدیدی را به دست آورد. به عبارت دیگر، شکنجه کارساز نیست.

زبیده، 52 ساله، در مارس 2002 در پاکستان دستگیر شد و به چندین سایت تاریک سیا در لهستان، لیتوانی و جاهای دیگر تحویل داده شد. او اولین قربانی چیزی بود که قرار بود به استفاده گسترده از شکنجه توسط ایالات متحده علیه مظنونان ترور تبدیل شود.

او در سال 2006 به گوانتانامو منتقل شد و از آن زمان تاکنون در آنجا نگهداری می شود.

ایالات متحده در ابتدا ادعا کرد که او یکی از عوامل ارشد القاعده است، اما مجبور شد قبول کند که او حتی یکی از اعضای این گروه تروریستی نیست. «همه موافقند، آنها مرد اشتباهی را شکنجه کردند. آنها به هر حال پیش رفتند تا بتوانند اجازه شکنجه افراد دیگر را بگیرند.» دنبو گفت.

تصویرهای زبیده به قدری دقیق ارائه شده است که تیم ستون هال برای محافظت از هویت آنها، چهره ماموران سیا و اف بی آی را اصلاح کرده است. آن‌ها نشان می‌دهند که دولت ایالات متحده تا چه حد قوانین بین‌المللی و حتی دستورالعمل‌های خود را در مورد آنچه که به تعبیر معروف «تکنیک‌های بازجویی پیشرفته» می‌خواند، نقض کرده است.

در میان تصاویری که آبان نیوز برای اولین بار منتشر می کند، یکی از ماموران نقابدار است که زبیده را به تجاوز مقعدی تهدید فیزیکی می کنند. این زندانی همچنین تکنیک بسیار خشونت‌آمیز مورد استفاده علیه خود به نام «دیوار کشیدن» را بازسازی می‌کند.

در تصویری دیگر، زبیده خود را با زنجیر برهنه در مقابل یک بازجو زن می کشد. یک نقاشی دیگر نگهبانان را در حال تهدید به هتک حرمت قرآن نشان می دهد – تکنیک هایی که هرگز رسماً توسط وزارت دادگستری تأیید نشد.

دنبو گفت: «تجاوز جنسی هرگز مورد تایید قرار نگرفت، برهنگی هرگز مورد تایید قرار نگرفت، تحقیر با حضور زنان هرگز مورد تایید قرار نگرفت، و همچنین تحت شکنجه طولانی مدت کسی تا حد خستگی یا بدتر نبود. زبیده در گزارش خود، استفاده طولانی مدت از چند روش شکنجه را «گرداب» می نامد.

زبیده 83 بار مورد غرق شدن شبیه سازی شده یا واتربردینگ قرار گرفت. فرد بازداشت شده انواع مختلفی از این تکنیک را ثبت می کند، از جمله یکی که در جعبه ای به اندازه تابوت قرار می گیرد که سپس تا دماغش با آب پر می شود.

او می نویسد که او «تمام روز از غرق شدن وحشت داشت».

حاشیه‌نویسی‌های زبیده، که برای طولانی‌تر شدن و وضوح ویرایش‌های کمی انجام شده است، آزارهایی را که زبیده شخصاً به عنوان اولین قربانی برنامه شکنجه آمریکایی متحمل شد، توصیف می‌کند. اما دنبو گفت که مشتری او این مطالب را تولید کرده است تا نه تنها رنج خود، بلکه رنج بسیاری از افراد دیگری را که در معرض همین تکنیک‌ها قرار گرفته‌اند، برجسته کند.

بر اساس خلاصه ای از گزارش سنا در سال 2014، حداقل 119 نفر تحت این برنامه قربانی شدند.

دیوار کشی

نقاشی یک زندانی در حال شکنجه.

زبیده: گاهی از حوله ای که با نوار چسب بسته شده بود، به گردن زندانی می انداختند و به سیمان یا دیوار چوبی می زدند. ناگهان وارد سلول زندانی می شدند و بدون حوله و حتی دستکش شروع به زدن او به دیوار می کردند و عمداً بارها به پشت سر و پشت او ضربه محکمی می زدند و مدت زیادی ادامه می دادند تا اینکه بیهوش می شد. سپس با آب سرد او را بیدار می کنند و حتی اگر بیهوش نشود به ضرب و شتم ادامه می دهند، در حالی که از او سوال می پرسیدند شروع به سیلی زدن به صورتش می کنند و با الفاظ رکیک به او فحش می دهند و به شدت به سر و پشت او می زنند. و باسن تا زمانی که روی زمین بیفتد.

واتربردینگ

نقاشی یک زندانی که در جعبه ای تابوت مانند قفل شده و سپس با آب پر می شود.

زبیده: واتربرد فقط استفاده از آب و تخته نیست. در این نوع او را برای مدت طولانی در تابوت چوبی می گذارند تا زمانی که بر روی خود ادرار کند. دستانش پشتش است یا جلوش مهار شده است. اگر از جبهه مهار شد روزها همینطور می ماند. او را در زباله هایش غرق می کنند.

اگر پشت سرش بود … از دریچه کوچک بالای تابوت با او صحبت می کنند و از او چیزهایی می پرسند که به محض اینکه انکار کند یا قسم بخورد که نمی داند، شخص دیگری به شدت شروع به ریختن آب بسیار سرد می کند. یک دریچه کوچک دیگر از آنجا که تابوت از چوب ساخته شده است، آب نشت می کند، اما به آرامی.

در این مدت بازپرس از او می پرسد و تهدیدش می کند، سپس او را رها می کند تا آب به بینی، دهانش می رسد و سپس به شدت با ناراحتی و سرفه شروع به حرکت می کند. [to stop] غرق شدن سپس بازپرس دوباره می آید و شخص دیگر از ریختن آب منصرف می شود. آب از جعبه نشت می کند، اما این چرخه تکرار می شود و او تمام روز از غرق شدن در وحشت خواهد ماند.

گرداب

نقاشی یک زندانی با دست و پا بسته به سقف و کف شکنجه با آب، موسیقی بلند و عقرب

زبیده: این نگاره گرداب را نشان می دهد – گرداب مختصر، درد، استرس، گرسنگی و سرما که در آن زندانی را در 24 ساعت شبانه روز تحت شکنجه شدید قرار می دهند که هفته ها یا ماه ها ادامه دارد… از روش شکنجه خاصی استفاده می کنند. این مورد ضربه زدن با چوب در هوای بسیار سرد است، بنابراین درد دوچندان می شود و روی ضربه تمرکز می کنند تا جایی که زندانی تقریباً بیهوش می شود یا حتی واقعاً بیهوش می شود. آنها او را تقریباً بیدار می کنند، سپس شروع به تمرکز روی روش دیگری برای شکنجه برای یک ساعت می کنند … سپس، ساعت بعد از روش سوم استفاده می کنند و به همین ترتیب تا زمانی که همه روش های خود را تمام کنند. سپس مجدداً با روش اول برای بار دوم، بار سوم و به همین ترتیب برای تمام روز و تمام مدت شکنجه، هر چقدر طول بکشد، شروع می کنند.

بازجو زن

تصویر شکنجه یک زندانی برهنه روی صندلی در مقابل بازجوی زن.

زبیده: هفته‌های طولانی بر کرسی می‌نشینم و کاملاً برهنه هستم. خیلی گرسنه. از هوای خیلی سرد احساس می کنم یخ زده ام. من تقریباً به دلیل اعصاب روانی و فشار بدن دچار توهم می شوم… علاوه بر کم خوابی، احساس می کنم که واقعاً دچار توهم هستم. و بلافاصله زنی با لباس بسیار سبک (مثل تابستان) وارد شد. او کنار من نشست و دو مرد با لباس های بسیار ضخیم (مناسب برای قطب شمال) بودند … !! من اصلاً تکان نمی‌خوردم، حتی برای پوشاندن اندام تناسلی‌ام آن‌طور که باید از ادب و اعتقادات مذهبی استفاده می‌کردم، زیرا واقعاً اوایل فکر می‌کردم که توهم دارم. اما وقتی با من صحبت کردند… من اندام تناسلی ام را کاملا پوشاندم. من به آنها فریاد زدم: “حداقل چیزی به من بدهید که اندام تناسلی ام را جلوی آن زن بپوشانم… آیا از خودتان خجالت نمی‌کشید؟” فقط یک سطل آب خیلی سرد به من دادند. و روی سرم ریختند. به دلیل لرز شدید در دهان و لب و تمام بدنم مدتی نمی توانستم صحبت کنم. او نشسته بود، نگاه می کرد و خیره می شد و منتظر بود تا من به اولین سوالش پاسخ دهم. نیم ساعت بدون هیچ جوابی منتظر بود، بعد رفت و از سردی و عصبانیت می لرزید.

تهدید به تجاوز جنسی

نقاشی یک زندانی که توسط نگهبانان محاصره شده و او را تهدید به لواط می کنند.

زبیده: این نقاشی تهدید زندانی را به تجاوز نشان می دهد… آنها زندانی را روی زمین می انداختند و طوری نگه می داشتند که انگار واقعاً کسی او را لواط می کند و شروع به استفاده از کلمات جنسی کثیف در توصیف زیبایی، اندازه یا نرمی می کردند. پشتش سپس با استفاده از دست یا چند چوب در نواحی حساس اطراف مقعد شروع به رسوایی می کنند. هر جا که زندانی مقاومت می‌کرد، نگهبان‌های دیگر او را به حالت مناسب برمی‌گرداندند تا لواط انجام دهد… آنها با صدای بلند می‌گفتند: «این چوب بزرگ یا بزرگ‌تر را در مقعدتان می‌گذاریم تا سوراخ شود»… می‌توانید احساسات را به تصویر بکشید. زندانی رنج می برد، مانند ترس، درد و خجالت.

تهدید به هتک حرمت قرآن

نقاشی نگهبانی که بر روی یک زندانی روی صندلی فریاد می زند و تهدید به هتک حرمت قرآن می کند.

زبیده: به نظر من دیالوگ/نظر داخل نقاشی کافی است.

تهدید با مته برق

نقاشی نگهبانی که زندانی را با مته تهدید می کند.

زبیده: صدای مته برقی را می شنیدم که با قدرت و شدید حرکت می کرد و هیچ صدای دیگری نمی توانست آن را بپوشاند… آنها در سلولم را (که 24 ساعت شبانه روز پشتش قفل می کنم) باز می کردند که بازجوها/ شکنجه گران وارد شدند در «سلول» فردی را که با مته برقی شکنجه خواهند کرد، باز کردند، بنابراین صدای مته و فریاد و التماس و گریه برادری که شکنجه می‌شود را می‌شنیدم. وقتی بعد از چند ساعت مته برق را خاموش کردند، صدای برادر شکنجه شده را می شنیدم که هنوز فریاد می زد، التماس می کرد و گریه می کرد، سپس صدای فردی که شکنجه را انجام می داد فریاد می زد و تهدید می کرد که ابزار را به سر و یا پا فرو خواهد کرد. و/یا انتهای عقب و/یا شکم برادری که در معرض شکنجه قرار گرفته است…

سر برادر را سوراخ کردند؟!! شکم یا پایش یا پشتش را سوراخ کردند؟!! استفاده از دریل برقی؟!! همه این سوالات روزها و ماه ها در ذهنم می چرخید تا اینکه روزی دیگر برگشتند و از همان روش استفاده کردند: تهدید با مته برق. همون صداهای ترسناک برمیگرده و دیوونه ها با سوالای جدید به سرم میرسه: اون همون برادره؟!! مگه نمرده؟ مگر او را نکشته اند؟ یا این برادر دیگری با اولی فرق دارد؟ دومی کیه؟ و نفر سوم کی خواهد بود؟ آیا آن من خواهم بود؟

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …