ارمنستان و آذربایجان در حملات به قره باغ کوهستانی مقصر هستند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

کارگزاران بین المللی در تلاشند تا یک توافق صلح جدید برای منطقه جدایی طلب منعقد کنند

ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به تیراندازی در مرز مشترک خود در روز پنجشنبه متهم کردند که تلاش‌های بین‌المللی برای کاهش تنش‌ها بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی تشدید شده است.

وزارت دفاع ارمنستان در بیانیه ای اعلام کرد: نیروهای آذربایجان در حال شلیک توپخانه و خمپاره به مواضع ارامنه در منطقه سوتک در شرق ارمنستان هستند و سه نظامی ارمنی در نتیجه گلوله باران زخمی شدند.

این وزارتخانه افزود که نیروهای ارمنی در حال انجام “اقدامات دفاعی مناسب” هستند.

وزارت دفاع آذربایجان به نوبه خود ارمنستان را به شلیک “سلاح های با کالیبر بالا” به مواضع این کشور در مرز متهم کرد و این اقدامات را “تحریک آمیز” خواند.

در بیانیه ای آمده است: «علی رغم هشدارها در مورد لزوم توقف اقدامات تحریک آمیز، طرف ارمنی بار دیگر رژیم آتش بس را نقض کرده است».

این وزارتخانه مدعی شد که یک نظامی آذربایجانی شب گذشته بر اثر تیراندازی ارمنستان مجروح شده است و «آتش خمپاره» بامداد پنجشنبه ادامه دارد.

این حادثه در حالی رخ می دهد که اعضای جامعه بین المللی به دنبال احیای گفتگوهای صلح بین دو همسایه هستند که برای حدود 30 سال بر سر کنترل منطقه قره باغ کوهستانی – اغلب خشونت آمیز – پارویی می زنند.

روسیه وزنه می زند

اتحادیه اروپا که حمایت مالی این نشست را بر عهده خواهد داشت، می گوید پس از چهار روز گفتگوی فشرده هفته گذشته در واشنگتن، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و الهام علی اف، همتای آذربایجانی وی قرار است روز یکشنبه در بروکسل با یکدیگر دیدار کنند.

به گفته ایالات متحده، “پیشرفت محسوس” در طول مذاکرات حاصل شد و توافقنامه صلح اکنون “در چشم است”.

دولت روسیه از این گفتگوها خشمگین شد و کرملین اصرار داشت که هیچ جایگزین واقع بینانه ای برای توافق آتش بس که در سال 2020 انجام شد وجود ندارد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین هفته گذشته گفت: در این مرحله، هیچ مبنای قانونی دیگری که به حل و فصل کمک کند وجود ندارد.

دو کشور قفقاز در اوایل دهه 1990 و در سال 2020 بر سر کنترل قره باغ کوهستانی، منطقه ای کوهستانی با اکثریت جمعیت ارمنی که بیش از سه دهه پیش از آذربایجان جدا شد، با یکدیگر جنگیدند.

تنش ها در بهار امسال زمانی تشدید شد که باکو در 23 آوریل اعلام کرد که یک ایست بازرسی جاده ای را در ورودی کریدور لاچین، تنها مسیری که ارمنستان را به منطقه جدایی طلب متصل می کند، ایجاد کرده است.

این در حال حاضر تحت یک محاصره چند ماهه است که منجر به کمبود برق و خاموشی شده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …