“نقاشی شده در گوشه ای”: آیا هوش مصنوعی مولد می تواند متا را از متاورژن نجات دهد؟ | متا

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

متا از محصول مشخص خود، متاورس، دور نمی‌شود. یا حداقل این چیزی است که مدیر اجرایی متا، مارک زاکربرگ، استدلال می کند.

علی‌رغم گزارش‌هایی مبنی بر اینکه تیم‌های فروش در متا زمان کمتری را صرف ارائه متاورس به تبلیغ‌کنندگان کرده‌اند، زاکربرگ در آخرین تماس درآمد سه ماهه شرکت فناوری ادعا کرد که تجارت طبق معمول در شرکتی که قبلاً به نام فیس‌بوک شناخته می‌شد تمام شده است. مدیر عامل شرکت گفت: “روایتی ایجاد شده است که ما به نوعی در حال دور شدن از تمرکز بر روی دید متاورز هستیم، بنابراین من فقط می خواهم از قبل بگویم که این دقیق نیست.”

اما زاکربرگ گفت، اما دنیای واقعیت مجازی تنها محصولی نیست که متا روی آن شرط بندی کرده است، زاکربرگ استدلال می‌کند: «ما سال‌ها است که روی هوش مصنوعی و متاورز تمرکز کرده‌ایم و به تمرکز روی هر دو ادامه خواهیم داد.»

زمان سختی برای متا است. این شرکت با نگرانی‌های فزاینده‌ای از سوی سرمایه‌گذاران مواجه است که پروژه جاه‌طلبانه متاورس منابع زیادی را بدون سود برای نشان دادن تخلیه می‌کند. این شرکت بیش از 10 میلیارد دلار در سال برای توسعه دنیای تعاملی اختصاص می دهد. اما واحد Reality Labs آن پس از از دست دادن 13.72 میلیارد دلار در سال گذشته میلادی، در نتایج سه ماهه اول منتشر شده در این ماه، 3.99 میلیارد دلار زیان عملیاتی گزارش کرد. طبق گزارش ها، پلتفرم مجازی پرچمدار آن، Horizon Worlds، کمتر از 200000 کاربر فعال دارد.

دور شدن کامل از متاورس پس از راه اندازی پر زرق و برق آن در اکتبر 2021 محوری است که شرکت نمی تواند از عهده آن برآید. پل بارت، معاون مرکز تجارت و حقوق بشر دانشگاه نیویورک استرن گفت که متا با تغییر نام تجاری تهاجمی خود را به گوشه ای تبدیل کرده است.

او گفت: «زاکربرگ هم از نظر مقدار پولی که به فعالیت‌های سه بعدی اختصاص داده شده بود و هم از نظر حرکت نمادین تغییر نام شرکت، تعهدی غیرمعمول کرد. “وقتی نام شرکت خود را به نام محصول تغییر می دهید، باید آن را دنبال کنید.”

با مشکل متاورژن، متا به طور فزاینده ای در مورد کار خود بر روی هوش مصنوعی – به ویژه هوش مصنوعی مولد – صحبت می کند. در تماس با درآمد این ماه، زاکربرگ استفاده متا از هوش مصنوعی برای تقویت سیستم‌های رتبه‌بندی و توصیه‌هایش را تبلیغ کرد و گفت که این شرکت در حال «کاوش» راه‌هایی برای ترکیب هوش مصنوعی در واتس‌اپ و مسنجر است و روی «ابزارهای ایجاد بصری» برای پست‌ها و تبلیغات در اینستاگرام و فیسبوک کار می‌کند.

اگر پیام‌های تجاری مبتنی بر هوش مصنوعی آشنا به نظر می‌رسند، به این دلیل است که اینطور است. فیس بوک در سال 2015 یک دستیار مجازی با هوش مصنوعی و نیروی انسانی به نام M راه اندازی کرد. این شرکت در مراحل اولیه آزمایش های خود با هوش مصنوعی مطابق الگو بود و شروع به بررسی این موضوع کرد که آیا می تواند سیستمی بسازد که تعاملات بین مشتریان و مشاغل را خودکار کند. در فیس بوک اتفاق بیفتد

آن‌طور که شرکت انتظار داشت عمل نکرد و M در سال 2018 تعطیل شد. این شرکت در گزارشی گفت: «ما این پروژه را راه‌اندازی کردیم تا بدانیم مردم به چه چیزی نیاز دارند و از یک دستیار انتظار دارند و چیزهای زیادی یاد گرفتیم.» بیانیه در آن زمان ما از این بینش های مفید برای تقویت سایر پروژه های هوش مصنوعی در فیس بوک استفاده می کنیم.

اما مشخص نیست که آیا و چقدر این شرکت می‌تواند از کارهای گذشته خود روی یک محصول مشابه استفاده کند یا خیر. راجر مک‌نامی، سرمایه‌گذار اولیه فیس‌بوک، گفت، با این حال، واضح است که صنعت فناوری به یک اجماع رسیده است که راه برون رفت از یک وضعیت سخت اقتصادی، یافتن راهی برای پریدن به قطار مولد AI است.

مک نامی گفت: «به خاطر داشته باشید که هوش مصنوعی مولد فناوری کمی متفاوت از انواع هوش مصنوعی است که فیس بوک انجام می داد. اما همه از داشتن بخشی از آن بسیار ناامید هستند زیرا با نرخ بهره 5 درصد، کارهایی که آنها انجام می‌دادند دیگر جواب نمی‌دهند و همه به یک استراتژی جدید نیاز دارند.»

در زندگی گذشته خود به عنوان فیس بوک، متا اغلب خود را در نقطه عطف قرار می داد که مجبور بود به یک روند صنعتی پاسخ دهد. M تنها یک مثال است: ربات پیام رسان بخشی از تلاش شرکت برای ورود به معرکه شرکت های فناوری با دستیاران مجازی مانند سیری اپل و الکسای آمازون بود، البته با یک سرویس مبتنی بر متن.

در سال 2019، فیس بوک یک پیشنهاد بلندپروازانه برای به دست آوردن بخشی از چرخه تبلیغات مرتبط با ارزهای دیجیتال انجام داد و ارز دیجیتال خود، لیبرا را راه اندازی کرد. این پروژه که بعداً به Diem تغییر نام داد، سه سال بعد بی سر و صدا متوقف شد، زیرا فشارهای نظارتی برای مبارزه بسیار دشوار بود.

آری لایتمن، استاد رسانه های دیجیتال در کالج هاینز دانشگاه کارنگی ملون، می گوید: «پنج سال پیش همه درباره بلاک چین، سپس متاورس، و اکنون هوش مصنوعی صحبت می کردند. همانطور که قبلاً در فیسبوک دیده بودیم که اینستاگرام را برای ورود به فضای اشتراک عکس و واتس اپ را برای ورود به فضای پیام‌رسانی خریداری کردند، مجبور شدند تا آخرین روند را دنبال کنند.

هوش مصنوعی مولد تفاوتی ندارد و در حالی که زاکربرگ این شرکت را به عنوان پیشرو صنعت در تحقیقات هوش مصنوعی معرفی می کند، واضح است که کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد. مدیر اجرایی از کلمه “AI” استفاده کرد بیش از دوجین بار در تماس اخیر شرکت، اما جزئیات کمی در مورد نقشه راه محصول مولد هوش مصنوعی خود ارائه کرد. این درحالی است که شرکت‌هایی مانند گوگل و مایکروسافت در حال ایجاد موج‌هایی با اعلامیه‌های عمده محصولات هوش مصنوعی هستند.

بارت گفت: «با اشاره‌های نسبتاً خودآگاهانه و مکرر از هوش مصنوعی، مثل این است که متا می‌گوید «ما را فراموش نکنید» – در حالت ایده‌آل یک مدیر عامل نمی‌خواهد باشد.

متا در مواجهه با رقبایی که سال‌هاست در حال توسعه مدل‌های زبانی بزرگ و هوش مصنوعی هستند، کارهای زیادی علیه آن انجام داده است. با این حال، این شرکت یکی از مزیت‌هایش را برجسته می‌کند که متا به دلیل مجموعه محصولاتی که ارائه می‌دهد، «به‌طور منحصربه‌فردی موقعیتی منحصربه‌فرد برای اتخاذ یک رویکرد انتها به انتها برای هوش مصنوعی مولد دارد که سازمان‌های کمی می‌توانند ارائه دهند».

همچنین مشخص نیست که تیم هوش مصنوعی مولد این شرکت چقدر جدید یا توسعه یافته است. متا در چند هفته گذشته چندین نقش باز جدید منتشر کرد، از جمله چندین نقش که برای ایجاد هر تیمی حیاتی هستند: رهبران فنی و مدیران فنی محصول. اینها پست‌های سطح بالاتری هستند و افرادی که آنها را دارند معمولاً به هدایت و مدیریت مهندسان و مدیران محصول در تیم‌هایشان کمک می‌کنند. مسئولیت‌های این نقش‌ها شامل «تعریف و هدایت اهداف و نقشه‌های راه بالا» است. این شرکت همچنین چندین پژوهشگر فوق دکترا را استخدام می کند که در موضوعاتی از جمله «اندازه گیری تعصب» و «حاکمیت اخلاقی» متخصص هستند تا به تیم مسئول هوش مصنوعی شرکت بپیوندند.

متا به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

لایتمن می‌گوید چه این شرکت مسیر خود را در کشتی در حال غرق شدن متاورس ادامه دهد و چه سرمایه‌گذاری سنگین‌تری در هوش مصنوعی انجام دهد، واضح است که این شرکت نیاز فوری به یافتن منابع درآمد بیشتری دارد. کاربران جوان دسته دسته از پلتفرم های متا فرار می کنند و به برنامه های جدیدتری مانند TikTok مهاجرت می کنند. و قوانین، مدل درآمدی اولیه متا را که جاروبرقی و فروش داده‌های کاربر است، تهدید می‌کند.

او گفت: «متا از نظر نحوه متنوع کردن پایه درآمد خود و یافتن اینکه چه اتفاقی می‌افتد اگر همه تخم‌مرغ‌های خود را با تبلیغات در یک سبد قرار دهید و سپس تبلیغات پلتفرم جدیدی پیدا کند، مشکل دارد. “بسیاری از چیزها به یکباره بر شرکت ضربه می زند.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …