پاکستان: استقرار ارتش در سراسر کشور در پی ناآرامی های ناشی از دستگیری عمران خان ادامه دارد | پاکستان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

خشونت ها در پاکستان پس از دستگیری عمران خان، نخست وزیر سابق، ادامه یافت و تعداد کشته ها به هشت نفر افزایش یافت و ارتش در سراسر کشور مستقر شد.

در طول شب، دو رهبر دیگر از حزب تحریک انصاف پاکستان (PTI) خان دستگیر شدند. فواد چودری، سخنگوی حزب تحریک انصاف، اواخر شب چهارشنبه، با وجود دریافت وثیقه حمایتی از دادگاه، دستگیر شد و اوایل روز پنجشنبه شاه محمود قریشی، که به عنوان وزیر امور خارجه در کابینه خان خدمت می کرد، توسط پلیس دستگیر شد. اسد عمر، وزیر دارایی سابق حزب تحریک انصاف نیز روز چهارشنبه دستگیر شد.

پلیس اسلام آباد گفت که رهبران حزب تحریک انصاف به دلیل تحریک آتش‌سوزی و تظاهرات خشونت‌آمیز تحت یک طرح مدون برای تهدید صلح دستگیر شده‌اند. هفت پرونده نیز علیه رهبران ارشد حزب تحریک انصاف، از جمله خان، به دلیل حمله ای که توسط حامیان تحریک انصاف به خانه یک افسر ارشد نظامی انجام شد، تشکیل شده است.

افسران پلیس در جریان درگیری ها در اسلام آباد به سمت هواداران عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان سنگ پرتاب می کنند.
افسران پلیس در جریان درگیری ها در اسلام آباد به سمت هواداران عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان سنگ پرتاب می کنند. عکس: AP

به گفته دولت محلی، در پی درگیری روز چهارشنبه میان معترضان و پلیس در شهر پیشاور، هفت نفر کشته و ده ها نفر زخمی شدند. پس از آتش زدن ساختمانی در لاهور، یک نفر دیگر نیز بر اثر استنشاق دود جان خود را از دست داد.

خان روز سه شنبه هنگام ورود به دادگاه عالی اسلام آباد برای مواجهه با یک پرونده فساد توسط تعداد زیادی از نیروهای شبه نظامی دستگیر شد. یک قاضی حکم داد که او می تواند تا هشت روز آینده در بازداشت اداره ملی پاسخگویی نگه داشته شود، زیرا وی به اتهام فساد در یک پرونده انتقال زمین مورد بازجویی قرار می گیرد، یکی از ده ها پرونده ای که خان با آن مواجه است.

رهبران حزب تحریک انصاف ادعا کرده اند که بازداشت خان یک آزار و اذیت سیاسی توسط دولت و تشکیلات نظامی قدرتمند است. خان در زمانی که قدرت را در دست داشت از رابطه نزدیک با ارتش برخوردار بود، اما پس از برکناری در سال گذشته، به شدت از رهبران ارشد نظامی انتقاد کرد و آنها را به تبانی با قدرت‌های خارجی برای سازماندهی سقوط او و تلاش برای ترور او متهم کرد. . ارتش تمام اتهامات او را رد کرده است.

محبوبیت خان از زمانی که در آوریل سال گذشته از سمت نخست وزیری برکنار شد، افزایش یافت و او مرتباً تظاهراتی را در سراسر کشور بسیج کرده بود تا خواستار برگزاری انتخابات عمومی زودهنگام و حذف ارتش از سیاست شود.

نیروهای امنیتی پاکستان در جریان درگیری در نزدیکی مقر پلیس اسلام آباد که عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان در آن نگهداری می شود، به سمت حامیان تحریک انصاف پاکستان (PTI) گلوله های گاز اشک آور شلیک کردند.
نیروهای امنیتی پاکستان در جریان درگیری در نزدیکی مقر پلیس اسلام آباد که عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان در آن نگهداری می شود، به سمت حامیان تحریک انصاف پاکستان (PTI) گلوله های گاز اشک آور شلیک کردند. عکس: راجا عمران بهادار/پرسیفیک پاسیفیک/شاتراستاک

پیروان خان و رهبران حزب تحریک انصاف متعهد شدند که تا زمان آزادی نخست وزیر سابق در خیابان ها بمانند. از آنجایی که وضعیت تب دار باقی می ماند، افسران ارتش در سراسر اسلام آباد و در ایالت های پنجاب و خیبر پختونخوا مستقر شدند، جایی که برخی از بدترین خشونت ها روی داد. پلیس اعلام کرد که در این خشونت ها 1300 نفر را دستگیر کرده و 290 نفر نیز زخمی شده اند.

از جمله ساختمان‌هایی که توسط معترضان مورد حمله قرار گرفت، اقامتگاه شهباز شریف، نخست‌وزیر لاهور بود – که در آن بمب‌های بنزینی به بیرون پرتاب شد – و همچنین بیش از دوازده دفتر دولتی. در پیشاور، معترضان دفاتر کمیسیون انتخابات را غارت کردند و خودروها و موتورسیکلت ها را به آتش کشیدند.

شریف در اواخر روز چهارشنبه در یک خطاب شدید به ملت هشداری به آشوبگران داد. به این عناصر تروریستی و ضددولتی هشدار داده می شود که از گرفتن قانون در دستان خود دست بردارند، در غیر این صورت با دست آهنین با آنها برخورد خواهد شد. حفاظت از سرزمین مادری و ایدئولوژی آن از جان آنها با ارزش تر است.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای در مورد ناآرامی‌ها در پاکستان، از همه طرف‌ها خواست از خشونت خودداری کنند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …