کشف تگزاس: از اسلحه تا مهاجرت، در اینجا چگونگی چالش های یک ایالت منعکس کننده چالش های کشور است.

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ،

هیوستون — سیزده نفر در دو تیراندازی جمعی کشته شدند. هشت مهاجر بر اثر برخورد یک SUV به ایستگاه اتوبوس شلوغ کشته شدند. تصویب احتمالی قانونی که به فرماندار جمهوری‌خواه اجازه می‌دهد انتخابات را در پرجمعیت‌ترین شهرستان، پایگاه دموکرات‌ها، لغو کند. همه در دو هفته گذشته

این مسائل و نیروهای پشت سر آنها – خشم و اسلحه، آشفتگی مهاجرت، اختلافات عمیق سیاسی در مورد معنای دموکراسی – به طرق مختلف در سراسر زندگی آمریکایی رخ می دهد. اما در تگزاس، با وسعت بسیار زیاد و جمعیتی که روزانه بیش از 1000 نفر افزایش می‌یابد، صحنه بسیار بزرگ‌تر و اغلب بلندتر است.

همین کافی است که حتی مغرورترین تگزاسی را با این که ایالت را چگونه می بیند کشتی بگیرد.

جی لیسون، تصویرگر و کاریکاتوریست که در شهر لوبوک، شهری در دشت های تگزاس زندگی می کند، گفت: “این در حال حاضر خارج از کنترل است.” می دانم چگونه اسب سواری کنی، می دانم چگونه تمام کارهای تگزاس را انجام دهم.

«چیزهای تگزاس». تگزاسی ها این را قبلاً شنیده اند. آنها نسل ها آن را می شنوند. که همه مسلح هستند. اینکه اینجا مکانی به شدت محافظه کارانه است که مملو از نفت خشن و کابوی ها و لاف زن های بی پروا است. که واقعاً شبیه بقیه کشور نیست.

بسیاری از تگزاسی ها به شما خواهند گفت که این حقیقتی است. اما تگزاس نیز بسیار ظریف‌تر از مجموعه‌ای از کلیشه‌هایی است که دولت را از نظر باریک‌ترین لنزها در نظر می‌گیرند.

با این حال، اخیرا، همه چیز در اینجا بی وقفه احساس می شود. و چیزی که برخی از تگزاسی‌ها را آزار می‌دهد این نیست که خارجی‌ها چگونه دولت را می‌بینند، بلکه این است که آیا کسانی که در اینجا زندگی می‌کنند می‌توانند فضای سیاسی تفرقه‌انگیز را پشت سر بگذارند – و بر گذشته‌ای پیچیده و گاهی خشونت‌آمیز غلبه کنند.

حتی کسانی که از اسلحه حمایت می کنند، از آنها ناراحت هستند

لیسون از اینکه چگونه مهاجرت به میدان جنگ سیاسی تبدیل شده است خشمگین است. او از اینکه چگونه جمهوری‌خواهان «هر رأیی را که می‌توانند از غرب تگزاس بیرون می‌آورند» برای غلبه بر جمعیت رو به رشد در مراکز شهری به شدت دموکرات این ایالت، از هیوستون تا دالاس، آستین تا سن آنتونیو، خشمگین است. مجلس قانونگذاری تگزاس در حال حاضر در حال بحث در مورد لایحه های مختلفی است که هدف آن نحوه برگزاری انتخابات کانتی هریس دموکرات، پرجمعیت ترین ایالت است.

او به ویژه از این که پسر 9 ساله اش آنقدر نگران تیراندازی های مدرسه است عصبانی است که تمام پنجره های کلاسش را بررسی کرد تا ببیند در صورت حمله کدام پنجره باز می شود.

لیسون گفت: «فقط فکر می‌کنم همه چیز یک آشفتگی لعنتی است.

کشتار دسته جمعی در تگزاس تاریخ عمیقی دارد. احتمالاً اولین تیراندازی جمعی مدرن آمریکایی در سال 1966 در اینجا اتفاق افتاد، زمانی که یک دانشجوی مهندسی از یک سکوی مشاهده ساختمان در دانشگاه تگزاس تیراندازی کرد. او 14 نفر را کشت و دهها نفر را زخمی کرد.

اما قوانین سختگیرانه اسلحه در ایالت چند سال پس از یک تیراندازی جمعی دیگر شروع به شکستن نکردند – این تیراندازی در سال 1991، زمانی که یک مرد مسلح وانت خود را از پنجره یک کافه تریا در مرکز تگزاس عبور داد و 23 نفر را کشت. در آن زمان، دهه‌ها کنترل دموکرات‌ها جای خود را به جمهوری‌خواهانی داده بود که حقوق اسلحه را یک مسئله کلیدی می‌دانستند.

در سال 1995، دولت وقت جورج دبلیو بوش قانونی را امضا کرد که به اهالی تگزاس اجازه می داد اسلحه مخفی حمل کنند. امروزه تگزاسی ها می توانند آشکارا سلاح حمل کنند. برخی این کار را می کنند – با اشتیاق.

چاد هستی، مجری مشهور محافظه‌کار رادیویی مستقر در لوباک، برای آخرین قتل‌ها عزادار است – «نمی‌خواهم به زمانی برسم که از تیراندازی جمعی شوکه نشویم» – اما قاطعانه است که حقوق اسلحه رعایت شود. حفاظت شده. او به ندرت خانه را بدون Sig Sauer P365 ترک می کند، اسلحه کوچکی که برای حمل روزمره طراحی شده و یکی از پرفروش ترین تپانچه ها در آمریکاست.

او این ایده را رد می کند که تگزاس به ویژه مستعد خشونت است.

او گفت: “من آن را به عنوان یک چیز منحصر به فرد تگزاس نمی بینم.” درعوض، تعداد تیراندازی‌های دسته جمعی صرفاً یک مسئله بزرگ است: «ما یک کشور بزرگ هستیم – میلیون‌ها و میلیون‌ها نفر».

این ایالتی بسیار متنوع تر از کلیشه ها است

قتل های دسته جمعی تگزاس در چند سال اخیر خیره کننده است: ساترلند اسپرینگز، 26 کشته در سال 2017. سانتافه، 10 نفر در سال 2018 کشته شدند. ال پاسو، 23 کشته در سال 2019؛ میدلند اودسا، هفت کشته در سال 2019؛ اووالده، 21 کشته در سال 2022؛ کلیولند، پنج کشته در 28 آوریل. آلن، هشت نفر در 6 می کشته شدند.

اسلحه از دیرباز بخشی از فرهنگ تگزاس بوده است – هم در اساطیر این ایالت و هم در واقعیت. اما معادل سازی تعداد اسلحه ها با تعداد افرادی که توسط اسلحه کشته شده اند، برخی را معادل سازی نادرست می داند.

وانسا براشیر، سردبیر و ناشر Bluebonnet News، سایتی که مناطق روستایی شمال هیوستون، از جمله شهر کلیولند، جایی که در آن مناطق روستایی شمال هیوستون را پوشش می‌دهد، گفت: «شما هرگز نمی‌توانید مردم را وادار کنید که اسلحه‌های خود را کنار بگذارند، و من فکر نمی‌کنم که این کار را انجام دهید. پنج مهاجر در تیراندازی دسته جمعی در 28 آوریل کشته شدند.

او عمیقاً از این قتل ها متزلزل شده بود، به ویژه از این که چگونه برخی از زنان برای محافظت از فرزندان خود در برابر تیراندازی جان خود را از دست دادند. اما او خود را طرفدار اصلاحیه دوم می داند: “من می خواهم بتوانم از خودم دفاع کنم اگر کسی تماس گرفت که نباید در ملک من باشد.”

مانند بسیاری از موارد در تگزاس، سیاست او پیچیده است. براشیر که خود را فردی مستقل سیاسی می‌داند، مهاجرت را یک چیز خوب می‌داند – «فقط فکر می‌کنم ما باید راه بهتری برای انجام آن پیدا کنیم.»

او فقط دو هفته پیش یک سایت خبری اسپانیایی زبان را برای اطلاع رسانی بهتر به جمعیت رو به رشد لاتین منطقه ایجاد کرد. او نام سایت را “El Amanecer Texas” یا Texas Sunrise گذاشت، “زیرا می خواستم امیدوار کننده باشد.”

او گفت: «این ساکنانی که به اینجا نقل مکان کرده‌اند، شایسته این هستند که از آنچه در اطرافشان می‌گذرد مطلع شوند. براشیر گفت، اما هجوم مهاجران با واکنش برخی از ساکنان مواجه شده است که احساس می‌کنند «تهاجمی صورت گرفته است».

این هفته، تگزاس و سایر ایالت های مرزی خود را برای پایان دادن به سیاستی آماده می کردند که به دولت اجازه می داد تا به سرعت مهاجران را به مکزیک اخراج کند. فرماندار گرگ ابوت نیروهای گارد ملی تگزاس را در پاسخ به پایان این قانون مستقر کرده است. ابوت این هفته گفت که هدف: “ایمن سازی مرز تگزاس”.

شهرهای مرزی تگزاس بیشتر از سایر بخش‌های ایالت از مهاجران استقبال می‌کنند، زیرا بسیاری در این مناطق مدت‌هاست که خود و همسایگان مکزیکی‌شان را جامعه‌ای بزرگ و ترکیبی می‌دانند که از مرزهای سیاسی دولت‌ها فراتر می‌رود. به عنوان مثال، در ال پاسو، بیش از 80 درصد از نزدیک به 700000 ساکن، لاتین تبار هستند. بسیاری از ساکنان آن طرف مرز در سیوداد خوارز، مکزیک، خانواده دارند.

ریچارد پیندا، مدیر مرکز مطالعات ارتباطی سام دونالدسون در دانشگاه تگزاس در ال پاسو، گفت: این وضعیت در مرز جامعه استقبال کننده ای را ایجاد کرده است که نسبت به مسائل مختلف از جمله مهاجرت واکنش های متفاوتی نشان می دهد. او می‌گوید که برای تگزاس، این امری دور از ذهن است – «فرهنگ سیال که به عقب و جلو می‌رود».

تغییرات بزرگ در دولت می تواند منجر به تنش شود

تگزاس می تواند مانند یک مطالعه در تضادها احساس شود. به دلیل صنعت نفت خود مشهور است، اما تولید کننده یک چهارم انرژی بادی کشور و پیشرو در انرژی خورشیدی است. شهرت به‌خاطر مناظر باز و توسعه نیافته‌اش، اما خانه برخی از بزرگترین و سریع‌ترین شهرهای این سرزمین است. تجسم گاوچران، اما با برخی از بزرگترین جمعیت مهاجر در آمریکا.

با بیش از 30 میلیون نفر، تگزاس مدتهاست که مقصدی برای خارجیان از سایر ایالت های ایالات متحده و خارج از کشور بوده است. طبق آمار سرشماری ایالات متحده، از سال 2010، نزدیک به 4 میلیون نفر ساکن شده است – بیش از هر ایالت دیگر. در سال 2020، ساکنان لاتین تبار نیمی از رشد جمعیت را تشکیل می دادند و بسیاری از جمعیت شناسان معتقدند که لاتین تبارها به زودی از سفیدپوستان پیشی خواهند گرفت و بزرگترین گروه قومی این ایالت هستند.

اما فقط لاتین تبارها نیستند. تگزاس جمعیت زیادی از مهاجران از هند، چین، فیلیپین، ویتنام و جاهای دیگر دارد. آلن، جایی که مرد مسلح هشت نفر را در یک مرکز خرید در 6 مه کشت، یکی از متنوع‌ترین حومه‌های منطقه دالاس-فورث است.

برای نزدیک به یک قرن، تگزاس یک شعار دولتی یک کلمه ای داشت: “دوستی”. اما بسیاری می بینند که این ارتباط آسان در حال تغییر است.

من همیشه به تگزاس به عنوان یک مکان دوستانه فکر می کردم. کریس تاملینسون، نسل پنجم تگزاسی و ستون‌نویس تجاری در هیوستون کرونیکل، می‌گوید. او دو کتاب پرفروش درباره تاریخ تگزاس نوشته است، از جمله «آلامو را فراموش کن: ظهور و سقوط یک اسطوره آمریکایی».

تاملینسون خاطرنشان می کند که بیش از 70 درصد تگزاسی های بالای 60 سال سفیدپوست غیر اسپانیایی تبار هستند، در حالی که بیش از 70 درصد تگزاسی های زیر 30 سال رنگین پوست هستند.

او گفت: «این تنشی را ایجاد می‌کند که در مورد حقوق رای و مسائل فرهنگی مانند نظریه نژادی انتقادی و مسائل LGBTQ مشاهده می‌کنید. زمانی که شما آن سطح از تغییرات جمعیتی را داشته باشید، تنش به وجود خواهد آمد.»

به عنوان مثال، تگزاس از جمله ایالت هایی است که در آن نمایش های درگ توسط فعالان و سیاستمداران دست راستی هدف قرار گرفته است و قانونگذاران جمهوری خواه محدودیت هایی را برای نمایش ها پیشنهاد کرده اند.

گاهی اوقات، به نظر می رسد که جمعیت تگزاس در بسیاری از مسائل سریعتر از سیاست این ایالت که به شدت محافظه کار و جمهوری خواه باقی می مانند، تغییر می کند. یک دموکرات از سال 1994 به این سمت انتخاب نشده است. با این حال تاملینسون خاطرنشان می کند که نظرسنجی ها نشان می دهد که مردم تگزاس در بسیاری از مسائل، از سقط جنین گرفته تا مهاجرت، تفاوت چندانی با بقیه کشور ندارند.

سپس اسلحه‌ها وجود دارد – شهرتی که چه خوب و چه بد، تگزاس را در همه جا دنبال می‌کند. یک نظرسنجی در سال گذشته توسط دانشگاه هیوستون و دانشگاه جنوبی تگزاس نشان داد “حمایت قاطع” از حداقل برخی از سطوح کنترل اسلحه. با این حال تعداد کمی انتظار دارند که به زودی آن را در تگزاس ببینند.

گری مائورو، کمیسر قدیمی اداره زمین تگزاس که در سال 1998 نامزد فرمانداری شد، یکی از آخرین دموکرات‌های ایالتی است. اگرچه او بیشتر انتقادات خود را برای جمهوری‌خواهان محفوظ می‌دارد، اما افراط‌گرایان در هر دو حزب را به دلیل تمرکز بر حاشیه‌های سیاسی سرزنش می‌کند – و برخی از کلیشه‌هایی را که تگزاس همچنان با آن مبارزه می‌کند، تقویت می‌کند.

او درباره سیاست تگزاس گفت: “من مدام فکر می کنم که اوضاع بهتر خواهد شد.” “و بدتر می شود.”

___

خوان آ. لوزانو، روزنامه نگار آسوشیتدپرس مستقر در هیوستون، از سال 1994 تگزاس را پوشش می دهد. تیم سالیوان، نویسنده ملی AP، از مینیاپولیس گزارش داد. لوزانو را در توییتر در http://twitter.com/juanlozano70 و سالیوان را در http://twitter.com/ByTimSullivan دنبال کنید

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت خبری آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …