بررسی واقعیت ترامپ در تالار شهر CNN

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دونالد جی. ترامپ، رئیس جمهور سابق، تقریباً بلافاصله چهارشنبه شب در جریان جلسه ای به سبک تالار شهر در نیوهمپشایر که از سی ان ان پخش شد، به استناد انبوهی از دروغ ها پرداخت.

پس از توصیف نادرست انتخابات ریاست جمهوری 2020 به عنوان “تقلب”، آقای ترامپ چندین دروغ دیگر را تکرار کرد که به اصلی ترین پیام های سیاسی او تبدیل شده اند. او به اشتباه و گمراه کننده سوابق خود، وقایع 6 ژانویه 2021، رسیدگی به اسناد طبقه بندی شده، سیاست خارجی، سیاست مهاجرت، اقتصاد و زنی را توصیف کرد که هیئت منصفه متوجه شد که او مورد آزار جنسی قرار گرفته است.

در اینجا یک بررسی واقعی از برخی از ادعاهای او است.

آنچه گفته شد

همانطور که می دانید در سال 2016 ما 12 میلیون رای بیشتر از آنچه که داشتیم به دست آوردیم.

این گمراه کننده است. آقای ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2020 74 میلیون رای به دست آورد که 12 میلیون بیشتر از انتخابات 2016 بود. اما، البته، پرزیدنت بایدن در سال 2020 رای بیشتری کسب کرد: 81 میلیون.

آقای ترامپ سپس دروغ خود مبنی بر تقلب در انتخابات 2020 را تکرار کرد. همانطور که کیتلان کالینز، مدیر CNN اشاره کرد، هیچ مدرکی برای حمایت از ادعاهای نادرست او مبنی بر اینکه ارتشی از مردم چندین بار رای داده اند، مردم مرده رای داده اند و برگه های رای را گم کرده اند، وجود ندارد.

آنچه گفته شد

من به آنها 10000 سرباز پیشنهاد دادم. من گفتم می تواند 10 نفر باشد، می تواند بیشتر باشد، اما به طور خاص به آنها 10000 سرباز پیشنهاد دادم.

این دروغ است. اشاره آقای ترامپ به وقایع 6 ژانویه 2021 بود، زمانی که وفادارانش به ساختمان کنگره یورش بردند تا از تایید پیروزی آقای بایدن در انتخابات جلوگیری کنند. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه آقای ترامپ تاکنون درخواستی برای 10000 سرباز گارد ملی داشته باشد یا نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان در آن زمان، چنین درخواستی را رد کرده باشد، وجود ندارد. گوینده گارد ملی را کنترل نمی کند.

آقای ترامپ همچنین مدعی شد که سرپرست وزارت دفاع در آن زمان، کریستوفر سی میلر، از حساب وی پشتیبانی کرده است. Vanity Fair در سال 2021 گزارش داد که آقای ترامپ رقم 10000 را در شب 5 ژانویه به آقای میلر ارائه کرده است. اما در سال 2022، آقای میلر به کمیته مجلس نمایندگان که در مورد رویدادهای 6 ژانویه تحقیق می کرد گفت که “هرگز به او چیزی داده نشد. جهت یا دستور یا از هر گونه طرحی با آن ماهیت اطلاع داشت.»

سابقه چنین درخواستی از سوی آقای ترامپ نیز وجود ندارد. در جدول زمانی وقایع منتهی به شورش پنتاگون اشاره شده است که وزارت دفاع طرحی را برای فعال کردن 340 عضو گارد ملی منطقه کلمبیا، «در صورت درخواست» بررسی کرده است. اما در جدول زمانی هیچ اشاره ای به درخواست 10000 سرباز توسط آقای ترامپ نشده است. همچنین یک بازرس کل پنتاگون در مورد این نقض گزارشی ارائه نکرد و در عوض به پیشنهادات آقای ترامپ مبنی بر اینکه گردهمایی او در 6 ژانویه به طور ایمن برگزار شده است اشاره کرد. سخنگوی پنتاگون همچنین به واشنگتن پست گفت که «هیچ سابقه ای از صدور چنین دستوری ندارد».

آنچه گفته شد

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور سابق «باید آرا را به مجالس ایالتی بازگرداند و من فکر می‌کنم که نتیجه متفاوتی داشتیم».

این دروغ است. همانطور که آقای پنس بارها و به درستی اشاره کرده است، معاون رئیس جمهور قدرت یا اختیار قانونی برای تغییر انتخابات ریاست جمهوری را ندارد.

کمیته ای در مجلس نمایندگان آمریکا که در مورد حمله به ساختمان کنگره تحقیق می کرد، دریافت که جان ایستمن، وکیل محافظه کار که معمار اصلی تلاش های آقای ترامپ برای براندازی انتخابات 2020 بود، دو روز قبل از 6 ژانویه به آقای ترامپ اعتراف کرده بود که برنامه او برای انجام این کار. توقف روند صدور گواهینامه توسط آقای پنس غیرقانونی بود.

آنچه گفته شد

“این زن، من او را نمی شناسم. من هرگز او را ملاقات نکردم. من نمی دانم او کیست.»

این دروغ است. هیئت منصفه منهتن روز سه‌شنبه دریافتند که آقای ترامپ یک نویسنده، ای. جین کارول را مورد آزار جنسی قرار داده و بدنام کرده است. صرف نظر از اینکه آقای ترامپ ملاقات با خانم کارول را به خاطر دارد یا خیر، شواهد واضحی وجود دارد که این دو با هم آشنا شده اند: عکس سیاه و سفید آن دو به همراه همسرانشان در آن زمان.

آنچه گفته شد

ما بزرگترین اقتصاد تاریخ را ایجاد کردیم. بخش بزرگی از آن اقتصاد این بود که من بزرگترین کاهش مالیات در تاریخ کشورمان را برای شما به ارمغان آوردم، بزرگتر از کاهش ریگان.»

این دروغ است. میانگین رشد، حتی قبل از اینکه همه‌گیری ویروس کرونا اقتصاد را تحت تأثیر قرار دهد، در دوره آقای ترامپ کمتر از دوره ریاست‌جمهوری بیل کلینتون و رونالد ریگان بود.

همچنین کاهش مالیاتی که آقای ترامپ در سال 2017 امضا کرد، «بزرگترین» قانون نبود. طبق گزارشی از وزارت خزانه داری، کاهش مالیات ریگان در سال 1981 به عنوان درصدی از اقتصاد (2.9 درصد از تولید ناخالص داخلی) و با کاهش درآمد فدرال (کاهش 13.3 درصدی) بزرگترین کاهش مالیات است. کاهش مالیات اوباما در سال 2012 بزرگترین کاهش در دلارهای تعدیل شده بر اساس تورم بود: 321 میلیارد دلار در سال. برای مقایسه، کاهش مالیات آقای ترامپ در سال 2017 حدود 150 میلیارد دلار سالانه بود و حدود 0.9 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می داد.

آقای ترامپ همچنین مدعی شد که ریاست تورم «صفر» را بر عهده داشته است. اگرچه برخی از ماه‌ها تورم صفر یا حتی کاهش قیمت‌ها با شیوع همه‌گیری ویروس کرونا داشتند، اما شاخص قیمت مصرف‌کننده در سال 2020، یعنی آخرین سالی که او در سمت ریاست جمهوری بود، به طور کلی 1.2 درصد افزایش یافت و با نرخ سالانه 1.4 درصد در ژانویه 2021 افزایش یافت. ماه گذشته به عنوان رئیس جمهور

آنچه گفته شد

اگر به شیکاگو نگاه کنید، شیکاگو سخت ترین سیاست های اسلحه را در کشور دارد. آنها آنقدر سخت هستند که نمی توانی نفس بکشی، نیویورک، و جاهای دیگر نیز. همه آن مکان‌ها بدترین و خطرناک‌ترین مکان‌ها هستند، بنابراین این راه حل نیست.»

این گمراه کننده است. مخالفان محدودیت های اسلحه گرم اغلب از شیکاگو به عنوان مطالعه موردی یاد می کنند که چگونه قوانین سختگیرانه اسلحه کمک چندانی به جلوگیری از قتل نمی کند. با این حال، این استدلال بر فرضیات نادرست در مورد قوانین شهر و خشونت با اسلحه تکیه دارد.

در سال 2020 بیش از هر شهر دیگری در ایالات متحده قتل با اسلحه در شیکاگو رخ داد و این تصور را تقویت کرد که این شهر پایتخت خشونت با سلاح گرم در این کشور است. اما شیکاگو همچنین سومین شهر بزرگ این کشور است. براساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط گروه کنترل اسلحه Everytown for Gun Safety، بر اساس جمعیت، میزان قتل با اسلحه ۲۵.۲ در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر بود که بیست و ششمین بالاترین میزان در کشور در سال ۲۰۲۰ است.

سه شهر با بالاترین میزان قتل با اسلحه – جکسون، میس، گری، ایند و سنت لوئیس – دو برابر شیکاگو بودند. همه آنها در ایالت هایی هستند که قوانین اسلحه راحت تر از ایلینوی دارند.

شهرت شیکاگو برای داشتن شدیدترین اقدامات کنترل اسلحه در این کشور منسوخ شده است. دادگاه عالی در سال 2010 ممنوعیت حمل سلاح دستی در شهر را باطل کرد. دادگاه تجدیدنظر نیز در سال 2012 ممنوعیت حمل سلاح های مخفی را در ایلینوی لغو کرد و ایالت در سال 2013 به عنوان بخشی از تصمیم دادگاه اجازه داشتن اسلحه های مخفی را صادر کرد.

امروزه، ایلینویز محدودیت‌های سخت‌تری نسبت به بسیاری از ایالت‌ها دارد، اما این کشور پیشرو نیست و در ارزیابی هر تاون از قدرت قوانین کنترل اسلحه در ایالت، رتبه 7 و در گزارشی که توسط مرکز حقوقی گیفوردز منتشر شده است، رتبه 8 را دارد. گروه کنترل اسلحه برعکس، ایالت در ارزیابی حقوق اسلحه از سوی موسسه آزادیخواه کاتو رتبه 41 را کسب کرد.

طرفداران کنترل اسلحه همچنین استدلال کرده اند که ماهیت تکه تکه قوانین اسلحه در این کشور اجرای این قوانین را برای ایالتی مانند ایلینوی با محدودیت های سخت بر روی کتاب ها دشوار می کند. برای مثال، مطالعه‌ای در سال 2017 که به سفارش شهر شیکاگو انجام شد، نشان داد که 60 درصد از اسلحه‌هایی که در جنایات استفاده شده و در شیکاگو کشف شده‌اند، از خارج از ایالت آمده‌اند و منبع اصلی ایندیانا است.

آنچه گفته شد

من دیوار را ساختم. صدها مایل دیوار ساختم و تمامش کردم.»

این دروغ است. دولت ترامپ 453 مایل دیوار مرزی را طی چهار سال ساخت و اکثریت قریب به اتفاق موانع جدید ساختارهای موجود را تقویت یا جایگزین کردند. از این تعداد، حدود 47 مایل موانع اولیه جدید بودند. مرز جنوب غربی ایالات متحده با مکزیک بیش از 1900 مایل است و آقای ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی خود متعهد شده بود که دیواری در سراسر مرز بسازد و مکزیک هزینه آن را بپردازد. مکزیک پولی برای موانعی که ساخته شده بود پرداخت نکرد.

آنچه گفته شد

من با ناتو تماس گرفتم – من آنها را مجبور کردم که صدها میلیون دلار را جمع کنند که در زمان اوباما و بوش و همه این روسای جمهور دیگر پرداخت نمی کردند.

این گمراه کننده است. بر اساس دستورالعمل های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، اعضا موافقت کردند که حداقل 2 درصد از تولید ناخالص داخلی را برای دفاع از خود متعهد کنند، اما کشورهای کمی واقعاً این کار را انجام می دهند. آنها مستقیماً به اتحاد پرداخت نمی کنند.

اعضای ناتو توافق کردند که کشورهایی که در حال حاضر به هدف 2 درصدی دست پیدا نمی‌کنند، در دهه آینده این کار را انجام خواهند داد، و کشورهایی که به آن دست پیدا می‌کنند به این کار ادامه خواهند داد – اما آنها این تعهد را در سپتامبر 2014، سال‌ها قبل از اینکه آقای ترامپ رئیس جمهور شود، دادند.

ایوو اچ. دالدر، سفیر ناتو در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، پیشتر به نیویورک تایمز گفت: «و دلیل این امر دونالد ترامپ نیست، بلکه ولادیمیر پوتین، اقدامات روسیه در کریمه و موضع تهاجمی است.

آنچه گفته شد

«می‌دانی چه کسی دیگری آنها را گرفته است؟ اوباما آنها را گرفت.»

این دروغ است. آقای ترامپ بارها و به اشتباه رفتار خود با اسناد طبقه بندی شده را با سلف خود مقایسه کرده است.

پس از دوران ریاست جمهوری خود، آقای ترامپ مجموعه ای از اسناد طبقه بندی شده – از جمله برخی از اسناد فوق محرمانه را – به مار-آ-لاگو، املاک خود در فلوریدا برد.

در مقابل، اداره ملی آرشیو و سوابق، که پس از خروج رئیس جمهور از سمت خود سوابق را حفظ و نگهداری می کند، در بیانیه ای گفته است که آقای اوباما اسناد طبقه بندی شده و طبقه بندی نشده خود را طبق قانون تحویل داده است.

آژانس همچنین گفته است که از گم شدن جعبه سوابق ریاست جمهوری در دولت اوباما اطلاعی ندارد.

آقای ترامپ سپس به دروغ ادعا کرد که آقای بایدن «بیش از هر کسی»، حدود 1800 جعبه برداشته است. اما این عدد به مجموعه اسنادی اشاره دارد که آقای بایدن در سال 2012 از دوران تصدی سناتور خود به عنوان نماینده ایالت از سال 1973 تا 2009 به دانشگاه دلاور اهدا کرده بود. دفتر را ترک می کند، اسناد اعضای کنگره مشمول قانون سوابق ریاست جمهوری نمی شود. دادن چنین اقلامی به مراکز تحقیقاتی یا تاریخی برای سناتورها و نمایندگان غیرمعمول نیست.

دانشگاه موافقت کرد که از زمان سناتور شدن آقای بایدن تا دو سال پس از بازنشستگی او از زندگی عمومی، دسترسی عمومی به اسناد او را ندهد. اما اف‌بی‌آی این مجموعه را در ماه فوریه به عنوان بخشی از تحقیقات بازپرس ویژه و با همکاری تیم حقوقی آقای بایدن جستجو کرد. تایمز در آن زمان گزارش داد که این مطالب هنوز در حال تجزیه و تحلیل است، اما به نظر می رسد که حاوی هیچ سند طبقه بندی نشده ای باشد.

آنچه گفته شد

من از او نخواستم چیزی پیدا کند. اگر این تماس بد بود – گفتم شما به من رای مدیونید چون در انتخابات تقلب شد. در آن انتخابات تقلب شد.»

این دروغ است. در تماسی ضبط شده در ژانویه 2021، آقای ترامپ در حالی که براد رافنسپرگر وزیر امور خارجه جورجیا را تحت فشار قرار داد تا نتایج انتخابات در ایالت خود را باطل کند، کلمات “11780 رای را پیدا کنید” را گفت.

او در این تماس گفت: «تنها کاری که می‌خواهم انجام دهم این است. من فقط می‌خواهم 11780 رای بیابم که یک رای بیشتر از ماست چون در ایالت پیروز شدیم.

آقای ترامپ همچنین آقای رافن اسپرگر را به “گزارش نکردن” آرای فاسد و خرد کردن آرا متهم کرد (هیچ مدرکی دال بر وقوع این اتفاق در جورجیا وجود ندارد) و به او گفت که “این یک جرم جنایی است.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …