نوادا پیشنهادی را برای درج حقوق سقط جنین در قانون اساسی ایالت ارائه می کند

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ،

کارسون سیتی، نوامبر — قانونگذاران نوادا روز چهارشنبه قطعنامه مشترکی را تصویب کردند که حقوق باروری – از جمله دسترسی به سقط جنین موجود تا 24 هفته – را در قانون اساسی این ایالت مدون می کند.

مجلس ایالتی حدود سه هفته پس از تصویب مصوبه سنای ایالتی با 13 به 8 در راستای خطوط حزبی، اقدام 28 به 14 را در راستای خطوط حزبی تصویب کرد. قانونگذاران ایالتی باید این قطعنامه را مجدداً در سال 2025 تصویب کنند تا اینکه در سال 2026 به عنوان سؤال رای در مقابل رأی دهندگان قرار گیرد. در صورت تصویب، این قطعنامه بالاترین سطح حمایت دولتی را نه تنها برای حقوق سقط جنین، بلکه سایر دسترسی های باروری، از جمله پس از زایمان و مراقبت های دوران بارداری و همچنین کنترل بارداری.

سلنا لا رو هچ، نماینده دموکرات مجلس، قبل از رای دادن به این قطعنامه گفت: «ایالت ما، در میان بسیاری از ایالت‌های دیگر، در حال آزمایش است که آیا ما برای آزادی باروری و پزشکی برای نوادایی‌ها دفاع می‌کنیم یا خیر». “تصمیم گیری در مورد مراقبت های بهداشتی ما، به ویژه مراقبت های بهداشت باروری ما، باید بین یک پزشک، یک بیمار و کسانی باشد که به آنها اعتماد دارند.”

از زمان لغو سال گذشته Roe v. Wade، تصمیم دادگاه عالی ایالات متحده در سال 1973 که حق سقط جنین را قانونی کرد، بیش از 12 ایالت عملاً سقط جنین را غیرقانونی کرده اند و سایرین به سمت تشدید قوانین سقط جنین از جمله یوتا و آیداهو همسایه حرکت کرده اند.

حق سقط جنین تا 24 هفته از طریق رای همه پرسی سال 1990 در قانون نوادا تدوین شده است که در آن دو سوم رأی دهندگان موافق بودند. این را می توان با یک رفراندوم دیگر تغییر داد.

استانداردها برای اصلاح قانون اساسی بالاتر است، که یا به تصویب دو جلسه قانونگذاری و یک انتخابات نیاز دارد یا دو انتخابات متوالی با اکثریت ساده آرا. یک فرماندار نمی تواند اصلاحیه قانون اساسی را وتو کند.

جمهوری خواهان با این پیشنهاد مخالفت کردند و اشاره کردند که حمایت ها از قبل به صورت قانون مدون شده اند و شامل حمایت های باروری است که فراتر از رای همه پرسی سال 1990 گسترش می یابد.

دانیل گالانت، نماینده جمهوری خواه مجلس گفت که طرفدار تقسیم قطعنامه به دو پیشنهاد است – یکی با حمایت از سقط جنین که در رفراندوم سال 1990 مشخص شده بود و دیگری با سایر حمایت های باروری – اما در نهایت به این اقدام رای خواهد داد.

کن گری نماینده جمهوری خواه مجلس در یک سخنرانی احساسی گفت که مادرش قبل از تصمیم گیری در مورد سقط جنین فکر می کرد و گفت: «اگر من اینجا نبودم، بچه هایم اینجا نبودند».

او گفت: «من نمی‌توانم و نخواهم کرد که (سقط جنین) را چیزی جز شرارت بدانم.

نیکول کانیتزارو، رهبر اکثریت دموکرات سنا، گروهی متشکل از 40 قانونگذار دموکرات را در حمایت از این اقدام رهبری کرد.

___

استرن یکی از اعضای سپاه Associated Press/Report for America Statehouse News Initiative است. گزارش برای آمریکا یک برنامه غیرانتفاعی است که خبرنگاران را در اتاق های خبری محلی قرار می دهد تا در مورد مسائل پنهان گزارش دهند. استرن را در توییتر دنبال کنید: @gabesten326.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت خبری آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …