غزه: درگیری ها بر خلاف آتش بس گزارش شده ادامه دارد | غزه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

اسرائیل و گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی در نوار محاصره شده غزه، علی‌رغم گزارش‌ها از مذاکرات آتش‌بس، به جنگ ادامه داده‌اند، در یک قسمت خونین خشونت که 21 نفر را در غزه کشته و زندگی روزمره در تل‌آویو را به بن‌بست رساند.

یک ایستگاه دولتی مصر با روابط نزدیک با آژانس‌های امنیتی شامگاه چهارشنبه گفت که مقامات مصری – که اغلب در درگیری میانجیگری می‌کنند – با موفقیت در توقف درگیری‌ها میانجیگری کردند. اما آتش سوزی تا اواخر شب ادامه داشت و نشان می داد که آتش بس برقرار نشده است.

شبه نظامیان غزه روز چهارشنبه در پاسخ به حملات غافلگیرکننده هوایی اسرائیل که یک روز قبل از آن آغاز شد، حدود 400 موشک به سمت اسرائیل شلیک کردند و 21 نفر از جمله سه فرمانده ارشد جهاد اسلامی و حداقل 10 غیرنظامی را کشتند.

چندین گلوله در کمتر از یک ساعت آژیرهای حمله هوایی را در شهرها و شهرهای جنوب اسرائیل بعد از ظهر چهارشنبه به صدا درآورد، از جمله مرکز تجاری و فرهنگی این کشور، تل آویو، در 40 مایلی.

سامانه پدافند هوایی قدرتمند گنبد آهنین اسرائیل حداقل 62 پرتابه را رهگیری کرد و یک گزارش از یک جراحت جدی وجود داشت. ارتش اسرائیل همچنین اعلام کرد که سامانه موشکی جدید دفاع هوایی میان برد دیوید را برای اولین بار با موفقیت مستقر کرده است، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

اسرائیلی‌های ساکن در جنوب این کشور و همچنین 2.3 میلیون فلسطینی که در نوار غزه به دام افتاده‌اند، از زمانی که بمباران اسرائیل در ساعات اولیه روز سه‌شنبه، عوامل ارشد جهاد اسلامی را هدف قرار داد، آماده تشدید تنش‌ها بودند که علی‌رغم آتش‌بس شکننده از آن زمان آغاز شد. روز تبادل آتش بین مرزی هفته گذشته.

روز سه‌شنبه، پس از بمباران اولیه اسرائیل، حدود 6500 اسرائیلی توسط وزارت دفاع از خانه‌های خود در نزدیکی غزه تخلیه شدند و مدارس و چندین جاده به‌منظور پاسخ گروه‌های شبه‌نظامی غزه بسته شدند.

هم جهاد اسلامی و هم حماس، جنبش بزرگتر و قدرتمندتر در کنترل نوار، متعهد شدند که انتقام بگیرند.

از طریق میانجی‌های مصری، اسرائیل اعلام کرده است که تنها جهاد اسلامی را هدف قرار می‌دهد که پس از مرگ خادر عدنان، یکی از شخصیت‌های برجسته سیاسی وابسته به جهاد اسلامی، در اعتصاب غذا در بازداشت اسرائیل، تنش‌ها با آنها بالا گرفته است.

حماس با همتای کوچکتر خود ابراز همبستگی کرده است و این دو گروه اغلب با هم هماهنگ هستند، اما در جریان آتش سوزی های اخیر تا حد زیادی در حاشیه مانده است. با توجه به عملیات هدفمند غیرمعمول روز سه شنبه و تعداد بالای کشته شدگان، هر دو گروه با فشار قابل توجهی برای پاسخ مواجه شدند.

بیانیه مشترک گروه هایی که مسئولیت رگبار آتش از غزه را بر عهده گرفتند، آن را “واکنشی گسترده” توصیف کرد، اما به نظر می رسد مقامات اسرائیلی امیدوارند که حماس نمی خواهد خطر بازگشت به درگیری های گسترده را به خطر بیندازد.

مقامات در یک جلسه توجیهی نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) گفتند که آنها دخالت فعال این گروه بزرگتر را شناسایی نکرده اند، حتی اگر عبداللطیف الکانو، سخنگوی حماس، ادعا کرد که این گروه در آن شرکت داشته است.

دریادار دنی هاگاری، سخنگوی ارشد ارتش اسرائیل، در نشستی با خبرنگاران گفت: اقدامات ما برای جلوگیری از تشدید بیشتر است. اسرائیل علاقه ای به جنگ ندارد.

به گفته وزارت بهداشت فلسطین، حملات طولانی‌مدت رژیم صهیونیستی در سراسر نوار در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه که ارتش اسرائیل گفته است که سایت‌های راکت‌انداز هدف‌گیری شده، ۲۱ نفر را کشته و ۶۴ نفر را زخمی کردند، از جمله پنج کودک.

حداقل 10 نفر غیرنظامی بودند، از جمله دکتر جمال حسن، دندانپزشک که همراه با همسرش، میرفت، و پسر 20 ساله اش یوسف بر اثر اصابت موشک به ساختمان آنها کشته شدند. دختر 13 ساله خانواده یتیم ماند.

تنش‌ها در مناقشه اسرائیل و فلسطین در سال گذشته افزایش یافته است: بیش از 100 فلسطینی و حداقل 19 اسرائیلی و خارجی در سال 2023 تاکنون در سراسر اسرائیل، کرانه باختری و نوار غزه کشته شده‌اند، که منجر به نگرانی‌هایی در مورد بازگشت به این کشور شده است. درگیری تمام عیار در افق است.

اسرائیل و حماس از زمان کنترل غزه در سال 2007 تاکنون چهار جنگ با یکدیگر داشته اند، اما کرانه باختری از زمان دوم تا کنون نسبتاً ساکت مانده است. انتفاضهیا قیام فلسطینی ها در دهه 2000.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …