رئیس جمهور گرجستان اقدام پوتین برای لغو روادید را “تحریک آمیز” خواند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

رئیس جمهور گرجستان تصمیم ولادیمیر پوتین برای لغو روادید برای هر گرجی که مایل به سفر به روسیه هستند را رد کرد و آن را یک ترفند «تحریک آمیز» برای تضعیف هدف کشورش برای پیوستن به اتحادیه اروپا دانست.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه ویزاهای اجباری برای اتباع گرجستان را لغو کرد و ممنوعیت پروازهای مستقیم به این کشور قفقاز جنوبی در سال 2019 را لغو کرد، اقدامی که در بحبوحه روابط تیره بین دو کشور صورت گرفت و به سرعت توسط رئیس جمهور گرجستان به عنوان یک “تحریک آمیز” محکوم شد. “

بر اساس فرمانی که پوتین امضا کرد، از 15 می، اتباع گرجستان اجازه خواهند داشت بدون ویزا وارد روسیه شوند – مگر اینکه برای کار یا اقامت بیش از 90 روز به روسیه بیایند.

فرمان دیگری از ریاست جمهوری ممنوعیت پروازهای مستقیم خطوط هوایی روسیه به گرجستان را لغو می کند. روسیه در سال 2019 پس از موجی از اعتراضات ضد کرملین در گرجستان، به طور یکجانبه این ممنوعیت را اعمال کرد.

این احکام یک روز پس از آن صادر شد که رهبران چندین کشور آسیای مرکزی و قفقاز جنوبی در یک رژه نظامی به مناسبت سالگرد شکست آلمان نازی در جنگ جهانی دوم در کنار پوتین ایستادند، چیزی که به نظر می رسید کرملین به دنبال نشان دادن این موضوع است که روسیه هنوز متحدانی دارد. کاملا منزوی نیست

به دنبال احکام پوتین، وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه ای توصیه سال 2019 خود را برای اجتناب از سفر به گرجستان از شهروندان روسیه لغو کرد.

در این بیانیه آمده است که احکام پوتین “همراستا با رویکرد اصولی ما برای تسهیل مستمر شرایط ارتباط و تماس بین شهروندان روسیه و گرجستان علیرغم عدم وجود روابط دیپلماتیک است.”

روابط روسیه و گرجستان از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در اوایل دهه 1990 پیچیده بوده است. این دو کشور در سال 2008 جنگ کوتاهی داشتند که با از دست دادن کنترل گرجستان بر دو منطقه جدایی طلب دوست روسیه پایان یافت.

در پی آن، تفلیس روابط دیپلماتیک خود را با مسکو قطع کرد و موضوع وضعیت مناطق همچنان یک عامل تحریک کننده کلیدی است، حتی با وجود بهبود روابط.

از آغاز سال 2000، گرجستان و روسیه یک رژیم ویزا را اجرا کردند. با این حال، در سال 2012، تفلیس به طور یکجانبه ویزا را برای روس ها لغو کرد، که در حال حاضر اجازه دارند تا یک سال بدون ویزا در گرجستان بمانند.

پس از اعزام نیروهای مسکو به اوکراین در سال گذشته، گرجستان به تمام قطعنامه‌های بین‌المللی در محکومیت این اقدام نظامی ملحق شد و در عین حال به اوکراین کمک‌های بشردوستانه ارائه کرد و هزاران پناهنده جنگی را پذیرفت. با این حال، مقامات این کشور به دلیل نیاز به حفظ بی طرفی و درگیر نشدن در درگیری، از ارائه کمک نظامی به کیف خودداری کردند.

در همان زمان، کشور 3.7 میلیون نفری دریای سیاه به یکی از مقاصد اصلی روس‌هایی تبدیل شد که از سرکوب و بسیج نسبی در ارتش که پوتین در سپتامبر 2022 اعلام کرد فرار می‌کردند.

سالومه زورابیشویلی، رئیس‌جمهور گرجستان، گفته است که بیش از 700000 روس پس از آغاز خدمت سربازی توسط کرملین برای جنگ در اوکراین، وارد گرجستان شدند. او گفت در حالی که 600000 نفر به کشورهای دیگر رفتند، حدود 100000 نفر در گرجستان ماندند.

زورابیشویلی روز چهارشنبه در توییتی نوشت که احکام پوتین “یکی دیگر از اقدامات تحریک آمیز روسیه” است. از سرگیری پروازهای مستقیم و لغو ممنوعیت روادید با گرجستان تا زمانی که روسیه به تجاوزات خود به اوکراین ادامه دهد و خاک ما را اشغال کند غیرقابل قبول است. او گفت.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …