وزیر تجارت استرالیا می‌گوید تنش زدایی از لفاظی‌ها در مناقشه تجاری پیش از سفر به چین به ثمر نشسته است | اخبار استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دان فارل، وزیر تجارت استرالیا در آستانه مذاکرات مهم در پکن گفت که صادرکنندگان استرالیایی در حال مشاهده منافع حاصل از “کاهش تنش” با چین هستند.

فارل روز پنجشنبه وارد می‌شود تا برای پایان دادن به محدودیت‌های طیفی از صادرات استرالیا – از جمله خرچنگ، گوشت قرمز و شراب – در آخرین گام برای “تثبیت” روابط با بزرگترین شریک تجاری استرالیا، فشار بیاورد.

این اولین سفر یک وزیر بازرگانی استرالیا به چین از زمان سفر سیمون بیرمنگام به شانگهای در نوامبر 2019 خواهد بود. فارل از پنی وونگ، وزیر امور خارجه که در دسامبر 2022 به این کشور سفر کرد، پیروی می کند.

در مصاحبه ای قبل از سفر، فارل گفت که همه موانع تجاری برجسته را مطرح خواهد کرد و “امیدوار است که از سوی وزیر بازرگانی چین، وانگ ونتائو، استقبال خوبی صورت گیرد.”

فارل در تلاشی برای مدیریت انتظارات گفت: “من فکر نمی کنم این یک انفجار بزرگ باشد و همه چیز یک شبه حل شود.”

“مشکلات یک شبه به وجود نیامده اند، یک شبه حل نمی شوند.”

فارل – که در ماه فوریه یک کنفرانس ویدئویی با وانگ برگزار کرد – گفت که دولت استرالیا قصد ندارد امتیازاتی از جمله در مورد مشکلات امنیت ملی ارائه دهد.

اما فارل گفت که رویکرد “مداوم” او برای پیگیری گفتگو برای رفع هر مانع تجاری در حال به ثمر نشستن است.

این شامل توافق اخیر چین برای آغاز بازنگری فوری تعرفه های سنگین بر جو استرالیا در ازای تعلیق موقت چالش استرالیا در سازمان تجارت جهانی بود.

دولت استرالیا امیدوار است که بررسی جو الگویی برای پایان دادن به تعرفه های شراب، که در معرض چالش سازمان تجارت جهانی نیز قرار دارند، تعیین کند.

“ما زغال سنگ را دوباره وارد کرده ایم [to China]فارل گفت، ما پنبه را دوباره وارد کردیم، مس را دوباره وارد کردیم، و در مسیر حل جو هستیم.

بنابراین تنش زدایی از لفاظی ها نتایجی را برای بخش های مختلف به همراه دارد. ما می خواهیم همه چیز به حالت قبل از تحمیل این موانع برگردد.»

رویداد اصلی روز جمعه خواهد بود، زمانی که فارل و وانگ به عنوان رئیس مشترک مذاکرات دوجانبه موسوم به کمیسیون مشترک اقتصادی وزیران – اولین دیدار این گروه در شش سال گذشته برگزار می شود.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

فارل قصد دارد از این مناسبت برای دعوت از وانگ برای بازدید از آدلاید استفاده کند.

این سفر شامل برخی نمادها خواهد بود، زیرا دیدار فارل همزمان با پنجاهمین سالگرد اولین هیئت تجاری استرالیایی به چین است.

وزیر بازرگانی گوف ویتلام، جیم کایرنز، در ماه مه 1973، اندکی پس از بازگشایی روابط دیپلماتیک استرالیا با جمهوری خلق چین در دسامبر 1972، رهبری آن هیئت را بر عهده داشت.

چین به دنبال ورود به پیمان تجاری منطقه ای موسوم به CPTPP است، اما فارل گفت “هیچ تغییری در موضع استرالیا” صورت نگرفته است و او پیشنهاد کرد که پکن ممکن است شرایط بالایی برای پیوستن به آن را برآورده نکند.

او گفت: «به وضوح، در حال حاضر، استانداردهای بالایی که شما باید تحت CPTPP رعایت کنید، رعایت نمی‌شوند، زیرا ما می‌گوییم که آنها در حال حاضر به تعهدات موجود خود عمل نمی‌کنند.

فارل تایید کرد که پرونده شهروندان استرالیایی بازداشت شده چنگ لی و یانگ هنجون را در جریان گفتگو با وانگ مطرح خواهد کرد. او اشاره کرد که این اولین بار نخواهد بود که پرونده های کنسولی را با همتایان بین المللی مطرح می کند.

او گفت: “من چند هفته پیش در ویتنام بودم، پرونده چند استرالیایی محکوم به اعدام را با نخست وزیر ویتنام در میان گذاشتم.”

نه تنها می‌خواهم آن را مطرح کنم زیرا احساس وحشتناکی نسبت به افرادی دارم که در این شرایط هستند، بلکه باید آن را از طرف دولت استرالیا مطرح کنم.»

دولت همچنان از صادرکنندگان استرالیایی می خواهد که روابط تجاری خود را به جای وابستگی بیش از حد به یک بازار واحد، مانند چین، متنوع کنند.

گفته می‌شود که فارل روز دوشنبه با والدیس دامبروسکیس، کمیسر تجاری اروپا تماس تلفنی داشت تا تأیید کند که هر دو طرف در مسیر انعقاد یک توافق تجارت آزاد بلندپروازانه با اتحادیه اروپا تا اواسط سال 2023 هستند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …