عمران خان نخست‌وزیر سابق در میان هیاهوی پاکستان در برابر قاضی حاضر شد | عمران خان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

عمران خان، نخست وزیر پیشین پاکستان، 24 ساعت پس از دستگیری توسط تعداد زیادی افسر شبه نظامی که به غوغای سراسر کشور منجر شد، به قاضی در یک پاسگاه پلیس در اسلام آباد معرفی شد.

خان همچنین روز چهارشنبه توسط دادگاه عالی اسلام آباد در یک پرونده فساد جداگانه متهم شد که در آن به فروش میلیون ها دلار هدایای دولتی ارائه شده توسط ولیعهد سعودی، محمد بن سلمان متهم شده است.

در اکتبر گذشته، کمیسیون انتخابات به این نتیجه رسید که خان در «اقدامات فاسد» در موردی که به نام پرونده توشاخانا معروف است، دست داشته است، که به نام اداره دولتی که هدایا را مدیریت می کند، نامگذاری شده است و این موضوع را به دادگاه عالی ارجاع داد. اگر او مجرم شناخته شود، خان احتمالاً از سیاست رد صلاحیت خواهد شد.

پس از دستگیری خان، خشونت در سراسر کشور ادامه یافت. به گفته یک بیمارستان محلی، در پی درگیری میان معترضان و پلیس در شهر پیشاور، حداقل چهار نفر کشته و 84 نفر زخمی شدند. وسایل نقلیه به آتش کشیده شد و ساختمان رادیو پاکستان به آتش کشیده شد.

در پرجمعیت ترین ایالت پاکستان، پنجاب، نزدیک به 1000 نفر دستگیر و ارتش مستقر شد. دولت با مقصر دانستن حامیان خان گفت که حداقل 25 خودرو پلیس در این استان به آتش کشیده شد و 130 افسر در درگیری ها مجروح شدند و بیش از ده ها ساختمان رسمی غارت شدند.

وزارت کشور گفت که نیروهای ارتش در اسلام آباد و استان خیبر پختونخوا زادگاه خان مستقر شده اند تا “حفظ وضعیت نظم و قانون” را حفظ کنند.

دفتر ملی پاسخگویی (NAB) که خان را به اتهام نقش داشتن در یک پرونده فساد اموال بازداشت کرد، به دنبال این بود که نخست وزیر سابق را به مدت دو هفته در بازداشت نگه دارد، اما دادگاه پاسخگویی به آن هشت روز اجازه داد.

وکیل خان، خواجه هریس، گفت که او درخواست کرده بود که این جلسه در یک دادگاه عمومی به جای پشت درهای بسته در پاسگاه پلیس برگزار شود و او گزارش تحقیق NAB در مورد پرونده را دریافت نکرده است. او گفت: «هر کس حق دارد از یک محاکمه عادلانه برخوردار باشد. او در سخنرانی خود در خارج از پاسگاه پلیس مدعی شد که خان به خان غذا یا تختی نداده اند تا در سلول پلیسی که در آن نگهداری می شود، در طول شب بخوابد.

در ایستگاه پلیس که خان در برابر قاضی حاضر شد، تدابیر شدیدی برقرار بود. پلیس به سمت جمعیتی که در نزدیکی موانع تجمع کرده بودند، گاز اشک آور پرتاب کرد. عده ای به سمت ماموران سنگ پرتاب کردند و یک موتورسیکلت را آتش زدند.

در میان معترضانی که در مقابل پاسگاه پلیس محل نگهداری خان جمع شده بودند، امتیاز بود که به مدت سه ساعت از خیبر پختونخوا حرکت کرده بود. او گفت: «ما با پلیس می‌جنگیم و تا زمانی که عمران خان را آزاد کنند، با آنها می‌جنگیم. ما با پلیس رو در رو هستیم و هیچکس از گلوله ها و وحشیگری های آنها نمی ترسد که رهبر ما را دستگیر کردند. ما خان را آزاد خواهیم کرد و سپس به خانه باز خواهیم گشت.»

نعمان کمال، 35 ساله، که برای محافظت از خود در برابر پرتاب گاز اشک آور به جمعیت توسط پلیس، ماسک زده بود، گفت: «ما سربازان خان هستیم. ما سعی کردیم جلو برویم و اعتراض خود را در مقابل خان نشان دهیم، اما پلیس شروع به گلوله باران و گاز اشک آور کرد، بنابراین ما مجبور به عقب نشینی شدیم.

گاز اشک آور و مردم در حال دویدن در نزدیکی پل هوایی با سیم خاردار در پیش زمینه
تلاش فعالان تحریک انصاف برای فرار از گاز اشک آور پرتاب شده توسط پلیس در تظاهرات روز چهارشنبه در پیشاور علیه دستگیری عمران خان. عکس: فیاض عزیز/ رویترز

اعضای حزب تحریک انصاف پاکستان (PTI) دستگیری نخست وزیر پیشین را “ربایش دولتی” خواندند و گفتند که جلسه موقت در پاسگاه پلیس یک “دادگاه کانگورو” بود و مدعی شدند که وکلای ارشد و شخصیت های حزب در حال بازداشت هستند. از ملاقات با خان منع شد.

شاه محمود قریشی، رهبر حزب تحریک انصاف، گفت که حزب برای آزادی خان تلاش می کند و دستگیری و ارعاب او را متوقف نخواهد کرد. او تأیید کرد که حزب تحریک انصاف به دادگاه عالی مراجعه کرده است تا قانونی بودن بازداشت خان را به چالش بکشد.

اما با تشدید سرکوب حزب تحریک انصاف در روز چهارشنبه، اسد عمر، دبیر کل و وزیر دارایی پیشین، توسط مقامات اداره مبارزه با تروریسم و ​​پلیس اسلام آباد در خارج از دادگاه عالی اسلام آباد بازداشت شد، جایی که وی برای ارائه دادخواست به دادگاه عالی اسلام آباد مراجعه کرده بود. ملاقات با خان به گفته حاضران، وکلای عمر برای جلوگیری از دستگیری با پلیس درگیر شدند، اما بر آنها چیره شد. عمر در دو پرونده مربوط به اعتراضات پس از دستگیری خان متهم شد. گزارش ها مبنی بر اینکه قریشی نیز دستگیر شده است، بعداً توسط تحریک انصاف تکذیب شد.

فواد چودری، سخنگوی حزب تحریک انصاف، ادعا کرد که پلیس برای دستگیری او نیز آمده است، اما او از دادگاه عالی اسلام آباد درخواست وثیقه پیشگیرانه کرده است.

با ادامه اعتراضات، اینترنت موبایل و دسترسی به سایت های رسانه های اجتماعی مانند توییتر، یوتیوب و فیس بوک در روز چهارشنبه قطع شد و مدارس و دانشگاه ها در پنجاب بسته شدند.

در یک بیانیه نادر، روابط عمومی بین‌سرویس (ISPR)، شاخه رسانه‌ای ارتش، با انتشار بیانیه‌ای، شیوع خشونت‌ها را «فصل سیاه» برای پاکستان خواند و ادعا کرد که «توطئه» ضدنظامی برای سوق دادن پاکستان به یک جنگ داخلی.

در این بیانیه آمده است: «ما به خوبی می‌دانیم که پشت آن دستورات، دستورات و برنامه‌ریزی کامل از سوی برخی از رهبری شوم حزب وجود دارد.

احسن اقبال، وزیر برنامه ریزی و انکشاف روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی هرگونه نقش دولت در دستگیری خان را رد کرد. او گفت: «هیچ قربانی سیاسی وجود ندارد. دستور دستگیری خان توسط اداره حسابرسی ملی در یک پرونده فساد مالی صادر شد و دادگاه عالی اسلام آباد طبق قانون این بازداشت را اعلام کرد.

اقبال اقدامات حامیان خان را محکوم کرد و مدعی شد که این اقدامات میلیاردها روپیه به زیرساخت های دولتی خسارت وارد کرده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …