دادگاه حکم داد عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان می تواند هشت روز در بازداشت باشد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

پس از اینکه دادگاه حکم داد عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان به مدت هشت روز بازداشت می شود، در حالی که پلیس در مورد اتهامات فساد تحقیق می کند، شورش ها و تظاهرات خیابانی در سراسر پاکستان روی داد.

دادگاه روز چهارشنبه یک روز پس از بیرون کشیدن رهبر محبوب مخالفان این کشور از دادگاه و دستگیری، حکم داد که عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان می تواند به مدت هشت روز برای بازجویی در بازداشت باشد.

بازداشت او روز سه شنبه باعث درگیری بین هوادارانش و پلیس شد که حداقل چهار کشته بر جای گذاشت. روز چهارشنبه، معترضان خشمگین به ساختمان رادیو پاکستان در شمال غربی یورش بردند و آن را به آتش کشیدند.

این سیاستمدار 70 ساله سال گذشته قدرت را از دست داد اما همچنان محبوب ترین چهره مخالف کشور است. او هفتمین نخست وزیر سابق پاکستان است که در پاکستان بازداشت می شود. دستگیری چشمگیر او در روز سه شنبه، آشفتگی سیاسی را عمیق تر کرد.

دو نفر در ابتدا، یک روز سه شنبه در شهر کویته در جنوب غربی و دیگری در شهر پیشاور در شمال غرب کشور کشته شدند. دو نفر دیگر روز چهارشنبه در پیشاور با پلیس درگیر شدند.

در استان پنجاب شرقی، جایی که مقامات گفتند 157 افسر پلیس در درگیری با هواداران خان زخمی شدند، دولت محلی از ارتش خواست وارد عمل شده و نظم را برقرار کند.

تلویزیون GEO پاکستان فیلمی را پخش کرد که نشان می دهد خان در روز چهارشنبه در مقابل یک قاضی در یک دادگاه موقت در داخل محوطه پلیس حاضر می شود. نخست‌وزیر سابق روی صندلی نشسته و اسنادی در دست داشت. آرام اما خسته به نظر می رسید.

پیش از این، دفتر ملی پاسخگویی خواستار بازداشت 14 روزه خان شده بود، اما دادگاه اعلام کرد مقامات می توانند او را به مدت هشت روز در بازداشت خود نگه دارند.

در همین حال، تیم حقوقی خان با اعتراض به بازداشت وی در دادگاه عالی اسلام آباد، خواستار آزادی وی شدند.

نعیم خان، یکی از مقامات پلیس گفت، همچنین در پیشاور، حامیان خان به ساختمان رادیو پاکستان حمله کردند و به تجهیزات آسیب رساندند و آن را به آتش کشیدند. او گفت که برخی از کارمندان در داخل گیر افتاده بودند و پلیس در تلاش برای برقراری نظم بود.

حزب تحریک انصاف پاکستان ساعاتی پس از آتش زدن اقامتگاه ژنرال ارشد ارتش در شهر شرقی لاهور، از تظاهرکنندگان خواست تا آرام بمانند.

هنگامی که او روز سه شنبه دستگیر شد، خان به اتهام فساد متعددی که توسط پلیس اسلام آباد مطرح شده بود، در دادگاه حاضر شد. هنگامی که او در دادگاه حاضر شد، ده‌ها مامور از اداره ملی پاسخگویی با حمایت نیروهای شبه‌نظامی به سالن دادگاه یورش بردند و پس از اینکه محافظان خان از باز کردن درب سرباز زدند، شیشه‌ها را شکستند.

طرفداران خان به مقر نظامی در شهر پادگان راولپندی در نزدیکی اسلام آباد، پایتخت، حمله کردند، اما به ساختمان اصلی که دفاتر ژنرال عاصم منیر، فرمانده ارتش بود، نرسیدند.

تظاهرکنندگان دیگر سعی کردند خود را به محل اقامت نخست وزیر در لاهور برسانند، اما پلیس با باتوم از آنها رانده شد. دیگران به خودروهای حامل نیرو حمله کردند و با چوب به سربازان مسلح ضربه زدند. تاکنون پلیس و سربازان به سوی معترضان شلیک نکرده اند.

ارتش در مورد حملات به تاسیسات خود اظهار نظری نکرده است. هیچ یک از رهبران حزب خان حملات به ارتش را محکوم نکردند.

در بیانیه پلیس در روز چهارشنبه گفت که افسران در استان پنجاب شرقی 945 نفر از هواداران خان را از روز سه شنبه دستگیر کردند – از جمله اسد عمر، یکی از رهبران ارشد حزب خان. ده ها تن از هواداران خان نیز در اسلام آباد، کراچی، پیشاور و جاهای دیگر بازداشت شدند.

شاه محمود قریشی، معاون ارشد رئیس جمهور از حزب خان، روز چهارشنبه برای تظاهرات مسالمت آمیز درخواست کرد و از پیروان خواست: “به اموال عمومی آسیب ندهید، به دفاتر حمله نکنید، زیرا ما دوستدار صلح هستیم.” او گفت که حزب در حال بررسی به چالش کشیدن دستگیری خان در دادگاه عالی است.

تا صبح، پلیس گفت که حدود 2,000 معترض هنوز محل اقامت سپهبد سلمان فیاض غنی، یک فرمانده ارشد منطقه ای در لاهور را که در اثر آتش سوزی آسیب دیده است، محاصره کرده اند. آنها شعارهایی از جمله “خان خط قرمز ماست و شما از آن عبور کردید” سر دادند. غنی و اعضای خانواده‌اش به مکان امن‌تری منتقل شدند که اوباش روز سه‌شنبه برای اولین بار به خانه‌شان حمله کردند.

به گفته دولت، پلیس در سراسر کشور مستقر شد و کانتینرهای حمل و نقل را در جاده ای منتهی به محوطه وسیع پلیس در اسلام آباد قرار داد، جایی که خان در آنجا نگهداری می شود و به گفته دولت، در مقابل قاضی دادگاه موقتی که در آنجا به دلایل امنیتی قرار داده شده بود، حاضر شد.

در میان خشونت‌ها، مقامات مخابراتی پاکستان روز سه‌شنبه شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر را مسدود کردند. دولت همچنین خدمات اینترنت را در اسلام آباد و دیگر شهرها متوقف کرد. کلاس های برخی از مدارس خصوصی برای روز چهارشنبه لغو شد.

گروه حقوق بشر عفو بین‌الملل اعلام کرد که از گزارش‌هایی مبنی بر مسدود کردن دسترسی مقامات پاکستانی به شبکه‌های اینترنت همراه و رسانه‌های اجتماعی – توییتر، فیس‌بوک و یوتیوب برای دومین روز تعلیق شده‌اند. عفو بین الملل از مقامات خواست خویشتنداری نشان دهند و گفت که درگیری بین مجریان قانون و حامیان خان خطر نقض حقوق بشر را به همراه دارد.

دفتر ملی پاسخگویی مقامات سابق از جمله نخست وزیران سابق، سیاستمداران و افسران نظامی بازنشسته را بازداشت و تحقیق کرده است. اما برخی NAB را ابزاری می دانند که توسط صاحبان قدرت، به ویژه ارتش، برای سرکوب مخالفان سیاسی استفاده می شود.

زمانی که خان در قدرت بود، دولت او شهباز شریف، رهبر وقت مخالفان را از طریق NAB دستگیر کرد. شریف زمانی که در سال 2022 توانست خان را در رای عدم اعتماد از قدرت برکنار کند، با چندین پرونده فساد مواجه بود. اتهامات بعداً با استناد به فقدان شواهد لغو شد.

نخست وزیر شریف روز چهارشنبه از سفر به بریتانیا به پاکستان بازگشت و قرار بود جلسه کابینه را در مورد آخرین تحولات برگزار کند. برادر او نواز شریف که نخست وزیر نیز بود، چندین بار به اتهام فساد بازداشت شد.

در ماه مارس، پلیس به اقامتگاه خان در لاهور یورش برد تا او را در یک پرونده فساد مربوط به پنهان کردن درآمد حاصل از فروش هدایای رسمی دستگیر کند.

رسانه‌های محلی گفتند که اواخر چهارشنبه، خان در دادگاه دیگری در دادگاه امنیت عالی حاضر شد و در پرونده طولانی‌مدت اختلاس متهم شد و خود را بی‌گناه اعلام کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …