بریتانیا: اولین نوزادان متولد شده در این کشور با استفاده از DNA 3 نفر

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ،

لندن — تنظیم کننده باروری بریتانیا گفت: اولین نوزادانی که با استفاده از تکنیک تجربی ترکیبی از DNA سه نفر ایجاد شده اند، در تلاشی برای جلوگیری از به ارث بردن بیماری های ژنتیکی نادر کودکان متولد شده اند.

سازمان لقاح انسانی و جنین شناسی بریتانیا اعلام کرد کمتر از پنج نوزاد به این روش متولد شده اند، اما جزئیات بیشتری برای محافظت از هویت خانواده ها منتشر نشده است. این خبر را ابتدا روزنامه گاردین منتشر کرد.

بریتانیا اولین کشور در جهان بود که در سال 2015 قوانینی را تصویب کرد که به طور خاص چنین روش‌هایی را تنظیم کرد، که به جلوگیری از انتقال نقص‌هایی مانند دیستروفی عضلانی در زنان مبتلا به میتوکندری معیوب – منبع انرژی در یک سلول – به نوزادانشان کمک می‌کند. ، صرع، مشکلات قلبی و ناتوانی های ذهنی. از هر 200 کودک در بریتانیا یک کودک با اختلال میتوکندری متولد می شود.

برای زن مبتلا به میتوکندری معیوب، دانشمندان مواد ژنتیکی را از تخمک یا جنین او می گیرند. سپس آن را به یک تخمک اهدایی یا جنینی منتقل می کنند که هنوز میتوکندری سالم خود را دارد اما بقیه DNA کلیدی آن برداشته شده است. سپس جنین بارور شده به رحم مادر منتقل می شود. ماده ژنتیکی تخمک اهدایی کمتر از 1 درصد از ژنتیک کودک را تشکیل می دهد.

تنظیم کننده باروری بریتانیا روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت: «درمان اهدای میتوکندری به خانواده هایی که دارای بیماری شدید ارثی میتوکندری هستند، امکان داشتن فرزند سالم را ارائه می دهد. آژانس گفت هنوز “روزهای اولیه” است و امیدوار است که دانشمندان درگیر در دانشگاه نیوکاسل به زودی جزئیات درمان را منتشر کنند.

بریتانیا می‌خواهد هر زنی که تحت این درمان قرار می‌گیرد توسط تنظیم‌کننده باروری خود تأیید شود، که می‌گوید برای جلوگیری از انتقال بیماری ژنتیکی نباید گزینه دیگری برای خانواده وجود داشته باشد. تا امروز به 32 بیمار برای دریافت چنین درمانی چراغ سبز نشان داده شده است.

بسیاری از منتقدان با تکنیک‌های تولید مثل مصنوعی مخالف هستند و استدلال می‌کنند که راه‌های دیگری برای جلوگیری از انتقال بیماری به فرزندانشان وجود دارد، مانند اهدای تخمک یا آزمایش‌های غربالگری، و اینکه روش‌های آزمایشی هنوز بی‌خطر بودن آنها را ثابت نکرده است.

برخی دیگر هشدار می دهند که تغییر کد ژنتیکی به این طریق می تواند یک شیب لغزنده باشد که در نهایت منجر به نوزادان طراح می شود، جایی که والدین نه تنها قصد دارند از بیماری های ارثی جلوگیری کنند، بلکه به دنبال کودکان بلندتر، قوی تر، باهوش تر یا زیباتر هستند.

رابین لاول-بج، متخصص سلول های بنیادی در موسسه فرانسیس کریک، گفت که نظارت بر رشد آینده نوزادان بسیار مهم است.

او در بیانیه‌ای گفت: «جالب است بدانیم که تکنیک (اهدای میتوکندری) در سطح عملی چقدر خوب کار می‌کند، آیا نوزادان از بیماری میتوکندری عاری هستند و آیا خطری برای ایجاد مشکلات بعدی در زندگی آنها وجود دارد یا خیر.

دانشمندان در اروپا در اوایل سال جاری تحقیقاتی را منتشر کردند که در برخی موارد نشان داد تعداد کمی از میتوکندری‌های غیرطبیعی که به ناچار از تخمک مادر به اهداکننده منتقل می‌شوند، می‌توانند زمانی که نوزاد در رحم است تکثیر شوند، که در نهایت می‌تواند منجر به یک بیماری ژنتیکی شود. .

Lovell-Badge گفت که دلایل چنین مشکلاتی هنوز شناخته نشده است و محققان باید روش هایی را برای کاهش خطر توسعه دهند.

پزشکان در ایالات متحده از تولد اولین نوزاد جهان با استفاده از روش اهدای میتوکندری در سال 2016 و پس از انجام این درمان در مکزیک خبر دادند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت خبری آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …