کارشناس هشدار داد که روسیه ممکن است حملات شیمیایی در اوکراین را افزایش دهد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

من مطمئن هستم که ناتو و غرب در صورت انجام این کار اقدام خواهند کرد [Russia] استفاده از سلاح های شیمیایی در اوکراین یک کارشناس به یورونیوز گفت، اما با بیان اینکه وقتی اسد از چنین سلاح هایی در سوریه استفاده کرد، ایستادند.

یک کارشناس هشدار داده است که روسیه ممکن است از تسلیحات شیمیایی “وحشتناک” در اوکراین استفاده کند و جامعه جهانی را به محکومیت آن ترغیب کرده است.

روز یکشنبه، روسیه به استفاده از فسفر در شهر تحت محاصره باخموت متهم شد و اوکراین فیلمی را منتشر کرد که مدعی بود بارش باران بر مواضع خود را نشان می دهد.

بمباران مناطق غیرنظامی با فسفر بر اساس کنوانسیون ژنو، یک معاهده تاریخی که بر قوانین جنگ حاکم است، غیرقانونی است. با این حال، می تواند به طور قانونی توسط نیروهای نظامی برای روشنایی شبانه و پرده های دود استفاده شود.

فسفر باعث ایجاد آتش سوزی می شود که خاموش کردن آن فوق العاده سخت است. اگر مردم با آن برخورد کنند دچار سوختگی های هولناک می شوند که در واقع در صورت تماس با آب تسریع می شود.

کرملین می گوید هیچ قصدی برای استفاده از سلاح های شیمیایی ندارد.

هامیش دی برتون گوردون، کارشناس تسلیحات شیمیایی بریتانیایی، علیرغم اینکه یک «سلاح کاملاً وحشتناک» است، می‌گوید که از منظر نظامی می‌تواند «به‌طور باورنکردنی» در میدان جنگ موفق باشد.

او توضیح داد: «این سلاح مورد علاقه رژیم سوریه بود. از آن برای سوزاندن کل شهرها و روستاها در شمال غربی «مانند نوعی سیاست زمین سوخته قرون وسطایی» استفاده شد.

بمب‌های فسفر سفید ظاهراً توسط نیروهای دولتی سوریه که در کنار ژنرال روسی سرگئی سوروویکین کار می‌کردند، به عنوان بخشی از مداخله نظامی مسکو در سال 2015 برای نجات بشار اسد، رهبر این کشور از دست شورشیان، استفاده شد.

پس از فرماندهی نیروهای روسیه در جنگ داخلی سوریه، سوروویکین، معروف به ژنرال آماگدون، اکنون فرماندهی نیروها در اوکراین را بر عهده دارد.

دی برتون گوردون به یورونیوز گفت: «آنچه روس‌ها و سوری‌ها دریافتند این است که شما می‌توانید به طور متعارف در شهرها و شهرها بجنگید، اما فقط تا آنجا پیش می‌روید. وقتی آنها را به ویرانه تبدیل کنید، بیرون کردن دشمنانتان بسیار دشوار است. مردم می توانند پنهان شوند. اما اگر فسفر را وارد کنید، آنها را می سوزاند.”

او افزود: «این چیزی است که ما در باخموت می بینیم.

از ماه اوت، نیروهای روسیه و اوکراین به شدت بر سر شهر قدیمی معدن نمک، که به یک چرخ گوشت تشبیه شده است، درگیر شده اند. این درگیری خسارات سنگینی را به دو طرف وارد کرده و ذخایر به ویژه مهمات را به هر دو طرف کاهش داده است.

دی برتون گوردون گفت: «هیچ کس واقعاً به جایی نمی رسد.

فسفر همچنین می‌تواند تأثیر روانی قابل‌توجهی بر سربازان و غیرنظامیان داشته باشد، که اغلب راه کمی برای محافظت از خود در برابر سوختگی‌های وحشتناک دارند.

ایالات متحده، بریتانیا و دیگران بارها نگران استفاده روسیه از تسلیحات شیمیایی در اوکراین، به ویژه بلافاصله پس از تهاجم سال گذشته خود بوده اند.

تاکنون این نگرانی ها بی اساس بوده است. اما دو برتون گوردون هشداری برای آینده داشت.

او گفت: «وقتی فسفر کار نمی کرد، اسد به سمت سلاح های شیمیایی رفت و از کلر و عوامل اعصاب استفاده کرد. “[It was] تقریباً ماقبل آخری که در سوریه دیدیم. وقتی شکست خورد، سراغ سلاح های شیمیایی رفتند.

“این یک احتمال است.”

افسر سابق ارتش بریتانیا و فرمانده هنگ مشترک شیمیایی، بیولوژیکی، رادیولوژیکی و هسته ای بریتانیا مدعی شد که نیروهای دولتی سوریه توانستند محاصره چهار ساله حلب را در سال 2016 به لطف بمب های بشکه ای کلر بشکنند.

اسد بارها استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه غیرنظامیان در سوریه را رد کرده است، هرچند بازرسان بین المللی این موضوع را تایید کرده اند ثبت شده استفاده از آنها در موارد متعدد

دو برتون گوردون در حالی که می‌گفت تسلیحات شیمیایی توسط مسکو در اوکراین مستقر نشده بود، معتقد بود که جهان نباید از این واقعیت که چنین خواهد بود، «بسیار بکاهد».

وی افزود: جامعه بین المللی باید مجدداً تأکید کند که هرگونه استفاده از سلاح های شیمیایی یا بیولوژیکی به هیچ شکل و شکلی قابل قبول نخواهد بود. آنها باید روس ها را فراخوانی کنند.

من مطمئن هستم که ناتو و غرب در صورت انجام این کار اقدام خواهند کرد [Russia] استفاده از سلاح های شیمیایی در اوکراین اما دی برتون-گوردون ادامه داد که وقتی اسد از چنین تسلیحاتی در سوریه استفاده کرد، ایستادند و این ممکن است پوتین را جسور کند.

وی افزود: «فکر می‌کنم برخی از سخنان انتخابی بایدن و دیگر رهبران جهان در این لحظه ممکن است مفید باشد.»

در مارس 2022، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، گفت که ناتو در صورت استفاده از آنها پاسخ خواهد داد و افزود: “ماهیت پاسخ به ماهیت استفاده بستگی دارد.”

روسیه یکی از 193 کشوری است که کنوانسیون سلاح های شیمیایی را امضا کرده و این کشور را از تولید، ذخیره و استفاده از این سلاح ها منع کرده است.

کرملین وجود سلاح های شیمیایی را رد می کند. با این حال، از عامل اعصاب مرگبار نوویچوک برای مسموم کردن رهبر مخالفان الکسی ناوالنی و مخالفان سیاسی در بریتانیا استفاده کرد و برخی از روزنامه‌نگاران تحقیقی ادعا کردند که یک برنامه مخفیانه تسلیحاتی دارد.

مانند بسیاری از کشورها، این کشور نیز دارای ذخایر زیادی از مواد شیمیایی صنعتی مانند کلر است که می تواند برای استفاده نظامی سازگار شود.

در ماه دسامبر، کیف روسیه را به استفاده از سلاح شیمیایی ممنوعه علیه نیروهایش در شرق اوکراین متهم کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …