فرانسه به اتحادیه اروپا می گوید واگنر باید به عنوان گروه تروریستی شناخته شود روسیه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پارلمان فرانسه از اتحادیه اروپا خواسته است تا به طور رسمی گروه مزدور روسی واگنر را به عنوان تروریست معرفی کند، زیرا بر اساس گزارش ها انگلیس نیز آماده انجام همین کار است.

پارلمان فرانسه به اتفاق آرا قطعنامه ای غیرالزام آور با هدف تشویق 27 عضو اتحادیه اروپا برای قرار دادن واگنر در فهرست رسمی سازمان های تروریستی تصویب کرد.

بنیامین حداد، نماینده پارلمان روز سه‌شنبه به پارلمان گفت: «اعضای واگنر در هر کجا که کار می‌کنند، بی‌ثباتی و خشونت را گسترش می‌دهند. «آنها می کشند و شکنجه می کنند. قتل عام و غارت می کنند. آنها تقریباً با مصونیت کامل تهدید می کنند و دستکاری می کنند.»

او گفت که آنها مزدوران ساده ای نیستند که با “اشتهای پول” هدایت شوند، بلکه “از یک استراتژی گسترده، از مالی تا اوکراین، حمایت از سیاست های تهاجمی رئیس جمهور پیروی می کنند.” [Vladimir] رژیم پوتین نسبت به دموکراسی های ما».

قرار گرفتن در فهرست سازمان های تروریستی به این معنی است که اعضای اتحادیه اروپا می توانند دارایی های گروه واگنر و اعضای آن را مسدود کنند و شرکت ها و شهروندان اروپایی از معامله با این گروه منع شوند.

مزدوران واگنر رهبری حمله چند ماهه روسیه به باخموت در منطقه صنعتی دونباس اوکراین را بر عهده داشتند. رئیس جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، از پارلمان فرانسه تشکر کرد و از سایر کشورها خواست که از این روند پیروی کنند.

وی گفت: «هر مظاهر تروریسم باید نابود شود و هر تروریست باید محکوم شود».

روز سه‌شنبه، روزنامه تایمز گزارش داد که پس از دو ماه از تشکیل پرونده قضایی، بریتانیا نیز رسما واگنر را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار می‌دهد تا فشار بر روسیه را افزایش دهد.

به نقل از یک منبع دولتی، تایمز گفت که این لیست سیاه “قریب الوقوع” است و احتمالا ظرف چند هفته اجرایی خواهد شد.

به گفته تایمز، این امر تعلق داشتن به واگنر، شرکت در جلسات آن، تشویق حمایت از آن یا حمل لوگوی آن در ملاء عام جرم محسوب می شود. این تحریم‌های مالی را بر گروه تحمیل می‌کند و پیامدهایی برای توانایی واگنر برای جمع‌آوری پول در صورتی که وجوهی از طریق موسسات مالی بریتانیا انجام شود، وجود خواهد داشت.

وزارت خارجه بریتانیا بلافاصله به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداد.

واگنر و رهبر آن، یوگنی پریگوژین، قبلاً بارها توسط اتحادیه اروپا و بریتانیا تحریم شده اند.

دارایی های پریگوژین در اتحادیه اروپا در سال 2020 مسدود شد و به دلیل استقرار جنگنده های واگنر به لیبی جنگ زده در لیست سیاه ویزا قرار گرفت، تصمیمی که او ناموفق بود.

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه، روز سه‌شنبه به قانون‌گذاران اعتراف کرد که از نظر قانونی برچسب تروریستی اتحادیه اروپا هیچ «تأثیر مکمل مستقیم» بر این گروه نخواهد داشت. اما «نباید اهمیت نمادین چنین نام‌گذاری و تأثیر بازدارنده‌ای که می‌تواند بر کشورهایی که وسوسه می‌شوند به واگنر روی آورند، دست کم بگیریم».

خبرگزاری فرانسه و رویترز این گزارش را ارائه کردند

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …