مینه سوتا برای ممنوعیت تقریباً کامل “مواد شیمیایی برای همیشه” آماده می شود

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ST. پل، مین. — مینه سوتا در آستانه ممنوعیت استفاده غیر ضروری از “مواد شیمیایی برای همیشه” است. و قانونگذاران می گویند که نام این قانون را به نام زنی می گذارند که ماه های آخر عمر خود را صرف مبارزه برای محدودیت هایی کرده است که از سخت ترین محدودیت ها در کشور خواهد بود.

قانونگذاران، فعالان محیط زیست و اعضای خانواده روز سه شنبه به آمارا استرانده ادای احترام کردند. او ماه گذشته دو روز قبل از تولد 21 سالگی خود بر اثر یک نوع نادر سرطان کبد درگذشت. او در حومه سنت پل بزرگ شد، جایی که آب های زیرزمینی توسط PFAS آلوده شده است و معتقد بود که مواد شیمیایی بخشی از آنچه باعث سرطان او شده است، که در 15 سالگی تشخیص داده شد.

پدرش، مایکل استراند، گفت: «آمارا از طریق درد و خستگی خود، مایل بود صدای کسانی باشد که قربانی بیماری‌هایی شده‌اند که با این مواد شیمیایی همیشه مرتبط هستند.» آمارا از قانون‌گذاران مینه‌سوتا خواست تا کاری را انجام دهند. حق با تصویب قوانینی است که نه تنها از محیط زیست و جان انسان ها محافظت می کند، بلکه صنایع را مجبور می کند تا راه های جایگزینی برای تولید محصولات خود بدون این مواد شیمیایی مرگبار بیابند.”

PFAS یا مواد per- و polyfluoroalkyl در سراسر جهان پخش شده اند و در محیط تجزیه نمی شوند. آنها با طیف گسترده ای از مشکلات سلامتی، از جمله وزن کم هنگام تولد و برخی سرطان ها مرتبط هستند. این مواد شیمیایی از دهه 1940 در بسیاری از محصولات مصرفی و صنعتی، از جمله تابه های نچسب، بسته بندی های فست فود، پارچه ها و فوم های آتش نشانی استفاده شده است.

من پنج سال گذشته را صرف مبارزه با سرطان با تمام وجودم کرده ام. امارا استرانده در یک کنفرانس خبری احساسی با قانونگذاران و والدینش که در ژانویه این قانون را اعلام کردند، گفت و من تا آخر عمر خواهم داشت. شرکت‌ها باید تولید این سموم را متوقف کنند و پاسخگو باشند و خسارتی را که وارد کرده‌اند بپردازند. بدون تقصیر خودم، در معرض این مواد شیمیایی سمی قرار گرفتم. و در نتیجه با این سرطان خواهم مرد.»

“قانون آمارا” فقط استثناهای محدودی را از این ممنوعیت، مانند فوم آتش نشانی که در فرودگاه ها و پالایشگاه های نفت و در لباس های حفاظتی برای آتش نشانان استفاده می شود، مجاز می کند. همچنین از شرکت‌ها می‌خواهد که فاش کنند آیا محصولاتی که در مینه‌سوتا می‌فروشند حاوی مواد شیمیایی هستند یا خیر. این ممنوعیت در سال 2025 برای لیست طولانی محصولاتی از جمله فرش، محصولات پاک کننده، ظروف پخت و پز، لوازم آرایشی، نخ دندان، پارچه و درمان پارچه، مبلمان، محصولات کودکان، محصولات قاعدگی و واکس اسکی اعمال خواهد شد.

کمیته کنفرانس مجلس نمایندگان و سنا که در حال مذاکره درباره جزئیات لایحه گسترده محیط زیست و منابع طبیعی است، پنجشنبه گذشته با زبان PFAS که شامل خواهد شد موافقت کرد. فرماندار دموکرات تیم والز و دولت او از این ممنوعیت حمایت می کنند. انتظار می رود پس از اتمام کار مجلس نمایندگان و سنا بر روی بسته نهایی، او آن را امضا کند.

سیدنی جردن، نماینده دموکرات از مینیاپولیس، که ادامه داد: «مینسوتا PFAS را اختراع کرد، گفت: «این قوی‌ترین قانون PFAS در کشور خواهد بود. با عبور از این، مینه سوتا راه حل را اختراع می کند.

حامیان گفتند که مینه سوتا مسئولیت ویژه ای دارد زیرا مواد شیمیایی توسط 3M مبتنی بر Maplewood اختراع شده است، که در دسامبر اعلام کرد که از تولید PFAS خارج شده و استفاده از آنها در محصولات خود را متوقف می کند.

جودی سیبرگر، سناتور دموکرات، از افتون، حامی اصلی سنا، گفت: «ما وظیفه داریم که در ریشه کن کردن آنها از محیط زیست، از بدن خود، از محصولات مصرفی خود، از آب خود، مسئولیت را رهبری کنیم. او گفت که این موضوع شخصی است زیرا چاه خانه اش به PFAS آلوده است و او را مجبور می کند از یک سیستم فیلتراسیون برای دریافت آب سالم استفاده کند.

آندریا لاول، مدیر قانونگذاری مرکز حمایت از محیط زیست مینه سوتا، گفت که قانون مینه سوتا فراتر از هر ایالت دیگری است و دارای سخت ترین فهرست از مواردی است که به عنوان استفاده های غیر ضروری به حساب می آیند. به عنوان مثال، او گفت، محدودیت های کالیفرنیا ظروف پخت و پز را پوشش نمی دهد یا نیاز به افشای جامع زیادی ندارد. او گفت که تا کنون، مین شدیدترین محدودیت ها را داشته است. اما قانون مین 2021 لغو تدریجی را تا سال 2030 الزامی می کند در حالی که قانون مینه سوتا سریعتر اجرا می شود.

آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده در سال گذشته این مواد شیمیایی را به عنوان مواد خطرناک تحت قانون Superfund تعیین کرد. اما EPA پس از هشدار درباره اینکه این ترکیبات خطرناک‌تر از آنچه قبلا تصور می‌شد خطرناک‌تر هستند و حتی در سطوح بسیار پایین نیز خطرات سلامتی را به همراه دارند، از ممنوعیت قطعی خودداری کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت خبری آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …