عمران خان نخست‌وزیر سابق پاکستان بازداشت شد که جرقه خشونت‌ها را برانگیخت

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

عمران خان، نخست‌وزیر سابق پاکستان، روز سه‌شنبه دستگیر و از دادگاه بیرون کشیده شد، زیرا به نظر می‌رسید با اتهامات متعددی در پرونده‌های اختلاس مواجه است، تشدید شدید تنش‌های سیاسی که باعث تظاهرات خشونت‌آمیز حامیان خشمگین او در سراسر کشور شد.

دستگیری خان که در آوریل 2022 با رای عدم اعتماد از قدرت برکنار شد اما همچنان یکی از چهره های اصلی اپوزیسیون است، نشان دهنده آخرین رویارویی پاکستان است که طی سال ها شاهد دستگیری نخست وزیران سابق و مداخلات ارتش قدرتمند آن بوده است.

حداقل یک نفر در درگیری بین معترضان و ارتش در کویته، مرکز استان بلوچستان، کشته شد و پنج نفر دیگر در آنجا زخمی شدند، در حالی که حدود 15 زخمی در بحبوحه خشونت های مشابه در کراچی، پیشاور، راولپندی و لاهور گزارش شده است. پلیس برای متفرق کردن تظاهرات از گاز اشک آور استفاده کرد.

در میان خشونت‌ها، مقامات اداره مخابرات پاکستان گفتند که تنظیم‌کننده‌ها رسانه‌های اجتماعی از جمله توییتر را مسدود کرده‌اند و خدمات اینترنتی در پایتخت اسلام‌آباد و دیگر شهرها به حالت تعلیق درآمده است. کلاس های برخی از مدارس خصوصی برای روز چهارشنبه لغو شد.

فواد چودری، یکی از مقامات ارشد حزب تحریک انصاف پاکستان، گفت که خان توسط ماموران امنیتی دفتر پاسخگویی ملی از دادگاه عالی اسلام آباد برکنار شد و سپس به یک خودروی زرهی شلیک کرد و از آنجا دور شد.

چادری دستگیری ستاره 71 ساله سابق کریکت را به عنوان “ربایش” محکوم کرد. تلویزیون مستقل GEO پاکستان ویدئویی از انتقال خان را پخش کرد.

درگیری بین هواداران خان و پلیس در بیرون دادگاه رخ داد. چودری گفت که برخی از وکلای خان و حامیان خان و چندین پلیس نیز در این درگیری مجروح شدند.

به گفته پلیس و مقامات دولتی، خان برای بازجویی در دفاتر دفتر حسابرسی ملی به شهر پادگان راولپندی در نزدیکی اسلام آباد برده شد. پلیس گفت که او همچنین قرار بود تحت معاینات پزشکی معمول قرار گیرد.

خان از لاهور، محل زندگی خود، به دادگاه عالی اسلام آباد رسیده بود تا با اتهامات مربوط به پرونده های اختلاس روبرو شود.

او پرونده های علیه خود را که شامل اتهامات تروریستی می شود، به عنوان یک توطئه با انگیزه سیاسی توسط جانشین او، نخست وزیر شهباز شریف، محکوم کرد و گفت که برکناری وی غیرقانونی و یک توطئه غربی است. خان علیه شریف مبارزه کرده و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شده است.

دستگیری روز سه‌شنبه بر اساس حکم جدیدی از سوی اداره حسابرسی ملی بود که هفته گذشته در یک پرونده اختلاس جداگانه به دست آمد که خان برای آن وثیقه صادر نشده بود. وکلای او قانونی بودن بازداشت را به چالش کشیدند، اما دادگاه آن را تایید کرد، اگرچه اضافه کرد که خان نباید به زور از دادگاه خارج می شد. مقامات گفتند که خان قرار است روز چهارشنبه در یک دادگاه ضد اختلاس حاضر شود.

رعنا صنع الله خان وزیر داخله در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «عمران خان به این دلیل دستگیر شده است که در یک پرونده اختلاس تحت تعقیب قرار گرفته بود. او مدعی شد که خزانه داری پاکستان میلیون ها دالر را در زمانی که خان بر سر کار بود به دلیل خرید غیرقانونی زمین از یک سرمایه دار تاجر از دست داده است.

دفتر ملی پاسخگویی سازمان قدرتمند ضد فساد پاکستان است که مقامات سابق از جمله نخست وزیران، سیاستمداران و افسران نظامی بازنشسته را بازداشت و تحقیق کرده است. اما برخی NAB را ابزاری می دانند که توسط صاحبان قدرت، به ویژه ارتش، برای سرکوب مخالفان سیاسی استفاده می شود. زمانی که خان در قدرت بود، دولت او شریف، رهبر وقت مخالف را از طریق NAB دستگیر کرد.

اعظم طرار وزیر حقوق در یک کنفرانس خبری گفت که خان به دلیل همکاری نکردن با تحقیقات دستگیر شد. او همچنین خشونت طرفداران خان را محکوم کرد و گفت که اعتراضات باید مسالمت آمیز باقی بماند.

مدت کوتاهی پس از انتشار ویدئوی تلویزیونی از آتش زدن خودروها و آسیب رساندن به اموال عمومی در بخش‌هایی از کشور، او گفت: «این نباید اتفاق می‌افتاد.

مقامات گفتند که تجمعات در شرق استان پنجاب را ممنوع کرده اند.

با انتشار خبر دستگیری، حدود 4000 نفر از هواداران خان به محل اقامت رسمی فرمانده ارشد منطقه در لاهور هجوم بردند، پنجره‌ها و درها را شکستند، به مبلمان آسیب رساندند و در حالی که سربازان در آنجا عقب‌نشینی کردند تا از خشونت جلوگیری کنند، تحصن کردند. معترضان همچنین خودروهای پلیس را آتش زدند و راه های کلیدی را مسدود کردند.

معترضان همچنین دروازه اصلی ستاد ارتش در شهر پادگان راولپندی را شکستند، جایی که سربازان در آن خویشتن داری کردند. صدها تظاهرکننده در حالی که به سمت ساختمان گسترده حرکت می کردند، شعارهای طرفدار خان سر دادند.

در شهر بندری کراچی، پلیس برای متفرق کردن صدها تن از هواداران خان که در یک جاده کلیدی تجمع کرده بودند، باتوم ها و گاز اشک آور پرتاب کرد.

رئوف حسن، یکی دیگر از رهبران حزب خان، به تلویزیون انگلیسی الجزیره گفت که این دستگیری «مداخله آشکار قدرت‌ها در امور قضایی است.» حسن افزود که خان «عملاً از دادگاه قانون ربوده شد».

دستگیری خان ساعاتی پس از آن صورت گرفت که وی قبل از رفتن به اسلام آباد یک پیام ویدئویی منتشر کرد و گفت که از نظر ذهنی برای دستگیری در آنجا آماده است.

خان در یک گردهمایی در ماه نوامبر توسط یک مرد مسلح مجروح شد، حمله‌ای که به کشته شدن یکی از هوادارانش و زخمی شدن 13 نفر منجر شد. او بدون ارائه هیچ مدرکی اصرار داشته است که طرحی برای ترور او وجود دارد و ادعا می‌کند که سازمان جاسوسی پاکستان در پشت این حمله بوده است. توطئه مرد مسلح بلافاصله دستگیر شد و پلیس بعداً ویدیویی از او در بازداشت منتشر کرد که گفته می‌شود به تنهایی عمل کرده است.

ارتش روز دوشنبه در بیانیه ای شدیداً، خان را به «ادعاهای ساختگی و بدخواهانه» در رابطه با دست داشتن در تیراندازی نوامبر متهم کرد و گفت که آنها «بسیار تاسف بار، اسفناک و غیرقابل قبول» هستند.

بیش از نیمی از 75 سالی که از زمان استقلال این کشور از استعمار بریتانیا می گذرد، ارتش مستقیماً بر پاکستان حکومت کرده است و قدرت قابل توجهی بر دولت های غیرنظامی دارد.

شریف که دولتش با مشکلات اقتصادی مارپیچ مواجه است و در تلاش است تا پس از سیل ویرانگر سال گذشته که صدها کشته و 30 میلیارد دلار خسارت به بار آورد، بهبود یابد، خان را به دلیل حمله به ارتش مورد انتقاد قرار داد.

شریف پس از دستگیری خان در توییتی نوشت: «اجازه دهید کاملاً واضح باشد که شما به عنوان نخست وزیر سابق که در حال حاضر به اتهام فساد محاکمه می شوید، مدعی مشروعیت برای براندازی نظام حقوقی و سیاسی هستید».

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای از طریق گفت‌وگو و حاکمیت قانون خواستار «خودداری و خونسردی» در کشور شد.

در واشنگتن، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده و جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا، هر دو در یک کنفرانس مطبوعاتی گفتند که از گزارش‌های مربوط به دستگیری خان آگاه بودند، اما از هرگونه اظهارنظر اساسی خودداری کردند. بلینکن گفت: «ما فقط می‌خواهیم مطمئن شویم که هر اتفاقی که در پاکستان می‌افتد با حاکمیت قانون و قانون اساسی مطابقت دارد.

هوشمندانه گفت که جزئیات به او اطلاع رسانی نشده است، اما افزود: «بریتانیا رابطه دیرینه و نزدیکی با پاکستان دارد. ما شرکای مشترک المنافع هستیم. ما می خواهیم شاهد دموکراسی صلح آمیز در آن کشور باشیم. ما می خواهیم شاهد رعایت حاکمیت قانون باشیم. من از حدس و گمان بیشتر بدون داشتن توضیحات مفصل در مورد آن ناراحتم.»

خان هفتمین نخست وزیر سابق پاکستان است که در پاکستان دستگیر می شود. ذوالفقار علی بوتو در سال 1979 دستگیر و به دار آویخته شد. نواز شریف، برادر نخست وزیر کنونی، که نخست وزیر نیز بود، چندین بار به اتهام فساد دستگیر شد.

در ماه مارس، پلیس به اقامتگاه خان در لاهور یورش برد و به دنبال دستگیری وی بر اساس حکم دادگاه در یک پرونده دیگر بود. در این درگیری ها ده ها نفر از جمله پلیس زخمی شدند. خان در آن زمان دستگیر نشد و بعداً در این پرونده وثیقه گرفت.

خان در سال 2018 پس از پیروزی در انتخابات پارلمانی به قدرت رسید و در ابتدا روابط خوبی با ارتش داشت که به تدریج تیره شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …