COVID-19: وضعیت اضطراری تمام شده است، اما جایی برای رضایت نیست

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

سازمان بهداشت جهانی وضعیت اضطراری بین‌المللی COVID-19 را لغو کرده است، اما از جهان می‌خواهد که هوشیار بمانند

سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرده است که دیگر شیوع COVID-19 را به عنوان یک وضعیت اضطراری جهانی در نظر نمی گیرد.

پس از 3 سال بیماری همه گیر، کاهش رتبه اعلام شد زیرا WHO کاهش مداوم مرگ و میر ناشی از COVID-19 را دلگرم کننده می داند.

تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان جهانی بهداشت گفت: «تعداد مرگ‌ومیرهای گزارش‌شده بر اثر کرونا در مقایسه با ابتدای سال جاری ۹۵ درصد کاهش یافته است.»

اما دیوید نابارو، فرستاده ویژه سازمان جهانی بهداشت در مورد کووید-19، گفت که برای جهان مهم است که مراقب خود را رها نکند.

او می گوید: «سازمان جهانی بهداشت از همه دولت ها می خواهد که طوری رفتار نکنند که انگار ناپدید شده است. اما در واقع با نظارت بر مشکل، با اطمینان از اینکه مردم واکسینه شده‌اند و با باز نگه داشتن چشم عقابی برای هر نوع دیگری که ممکن است ظاهر شود، سطح مناسبی از توجه را به آن معطوف کنیم.»

بنابراین آیا این کاهش رتبه تصمیم درستی است؟ و چه چیزی را برای کشورها و مردم عادی تغییر خواهد داد؟

سیستم های بهداشت عمومی در حال بهبود هستند

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، بیش از هفت میلیون نفر بر اثر کووید-19 جان خود را از دست داده اند. ویروس کرونا سلامت اقتصاد جهانی را تضعیف کرده است، مردم را در خانه حبس کرده و حتی بسیاری از آنها را بیکار کرده است.

اما آیا سیستم‌های بهداشتی اکنون در طول همه‌گیری ویروس کرونا تجربه کافی به دست آورده‌اند تا در هر بیماری همه‌گیر آینده مؤثرتر باشند؟

در یکی از آخرین مطالعات، کارشناسان WHO وضعیت 139 ایالت را تجزیه و تحلیل کردند. کارشناسان به این نتیجه رسیدند که خدمات بهداشتی اکنون با اختلالات کمتری نسبت به سال 2020 مواجه است و در وضعیت بهبود تدریجی قرار دارد.

از 139 ایالت، کمتر از 25 درصد کشورها وقفه در ارائه خدمات پزشکی را گزارش کردند. در حالی که در ژوئیه تا سپتامبر 2020، 59 درصد از کشورها مشکلاتی از این دست را گزارش کردند.

این خدمات شامل خدمات بهداشت باروری، ایمن سازی، مراقبت از سالمندان، بیماری های واگیر و غیرواگیر، مراقبت از مادر، نوزاد و نوجوان، غربالگری و خدمات تشخیصی است.

جهان باید برای همه گیری های جدید آماده شود

WHO از جهان خواست تا برای شروع همه‌گیری کووید-19 به خوبی آماده شود. بازگرداندن خدمات بهداشتی ضروری بسیار مهم است، زیرا اختلالات می‌تواند اثرات نامطلوب سلامتی بیشتری بر جمعیت و افراد نسبت به خود بیماری همه‌گیر داشته باشد.

در 12 فوریه 2018، تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل WHO، در سخنرانی در اجلاس سران دبی، اظهار داشت: “یک بیماری همه گیر ویرانگر در هر لحظه می تواند در هر کشوری شروع شود و میلیون ها نفر را بگیرد زیرا ما آماده نیستیم، زیرا آسیب پذیر هستیم. “

ده ماه بعد، پیش بینی غم انگیز به حقیقت پیوست.

چقدر باید نگران COVID-19 باشیم تا اشتباهات گذشته را تکرار نکنیم؟ چه عواملی را باید در زندگی روزمره خود در نظر بگیریم؟

بر اساس گزارش این سازمان، اکثر کشورها در ادغام مبارزه با COVID-19 در سیستم استاندارد مراقبت های بهداشتی پیشرفت کرده اند. واکسیناسیون هنوز یک ابزار موثر است. 80 تا 90 درصد کشورها به طور کامل در عملکرد معمول خود ادغام شده اند: خدمات واکسیناسیون، تشخیص و مدیریت کووید-19 و خدمات مراقبت از بازماندگان COVID-19.

چه برنامه‌ای برای مقابله با همه‌گیری‌های آینده در نظر گرفته شده است؟

پاتوژن های تنفسی یک تهدید بزرگ جهانی با پتانسیل ایجاد یک بیماری همه گیر بوده و خواهند بود. عواقب آن به خوبی شناخته شده است: نرخ بالای مرگ و میر، سیستم های بهداشتی سنگین، بی ثباتی اقتصاد جهانی و افزایش نابرابری در دسترسی به خدمات بهداشتی. آیا کشورها همچنان بر خطرات مرتبط با ویروس تاکید کافی دارند؟ چه برنامه‌ای برای مقابله با همه‌گیری‌های آینده در نظر گرفته شده است؟

برای کمک به کشورها برای آماده‌سازی بهتر برای همه‌گیری‌های آینده، WHO ابتکار جدیدی را در اواخر آوریل آغاز کرد که با توجه به شیوع بسیاری از گروه‌ها، راهنمایی‌هایی را درباره نحوه برنامه‌ریزی جامع برای پاسخگویی به هر عامل بیماری‌زای تنفسی ارائه می‌دهد.

این ابتکار که PRET نام دارد برای اطمینان از آمادگی و انعطاف پذیری در برابر تهدیدات جدید طراحی شده است. این جدیدترین ابزارها و رویکردها را برای یادگیری مشارکتی و اقدام جمعی که در طول همه‌گیری COVID-19 و سایر موارد اضطراری بهداشت عمومی ایجاد شده است، گرد هم می‌آورد.

WHO از کشورها دعوت می کند:

  • به روز رسانی برنامه های آمادگی بیماری همه گیر
  • بهبود ارتباطات بین بخش های مربوطه
  • این شامل انجام تمرین های مشترک، به اشتراک گذاری بهترین شیوه ها، چالش ها و فرصت ها می شود.
  • بر اساس تجربه به‌دست‌آمده در طول همه‌گیری ویروس کرونا، بودجه را برای فعالیت‌هایی برای آماده‌سازی برای شرایط اضطراری جدید بهداشت عمومی اختصاص دهید.

علم ثابت نمی ماند

2000 دانشمند و 600 بیمارستان از 52 کشور در مطالعه موسوم به Solidarity شرکت می کنند. این یک همکاری بین المللی بی سابقه برای یافتن درمان های نجات دهنده برای COVID-19 است.

دانشمندان در حال ارزیابی سه دارویی هستند که می توانند زرادخانه داروهای مورد استفاده مطابق با پروتکل ملی را تکمیل کنند. این مطالعه شامل 14200 بیمار بیمارستانی بود.

بر اساس نتایج اولیه، رمدسیویر، هیدروکسی کلروکین، لوپیناویر و اینترفرون در بیماران بستری شده با کووید-19 تأثیر کمی دارند.

PRET تکامل رویکرد WHO برای آمادگی همه گیر بر اساس یک رویکرد عینی به جای بیماری های خاص است. WHO به توسعه و انتشار دستورالعمل های خاص بیماری در صورت نیاز ادامه خواهد داد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …