ائتلاف به رهبری بریتانیا امیدوار است موشک های دوربرد به اوکراین بدهد | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بریتانیا و گروهی از متحدان اروپایی امیدوارند موشک‌های کروز دوربرد را به اوکراین تحویل دهند، مشابه موشک‌هایی که ایالات متحده تاکنون از ارائه به کیف خودداری کرده است، که می‌تواند به ارتش این کشور اجازه حمله به عمق کریمه تحت اشغال روسیه را بدهد.

یک سند مناقصه ای که توسط بریتانیا منتشر شد، از سازندگان تسلیحات غربی می خواهد که «موشک ها یا موشک هایی با برد 100 تا 300 کیلومتر» (62 تا 186 مایل) را به صندوق بین المللی اوکراین، که به طور مشترک با دانمارک، هلند، نروژ و سوئد اجرا می شود، ارائه دهند. .

قابلیت‌های مشخص‌شده مطابق با موشک فوق‌العاده Storm Shadow است که طبق گفته سازنده آن، گروه تسلیحاتی اروپایی MBDA، بردی «بیش از 250 کیلومتر» (155 مایل) دارد که آن‌ها را برای ارتش بریتانیا و فرانسه می‌سازد.

یک مقام انگلیسی که ناشناس صحبت می‌کرد، گفت که الزامات مناقصه با طوفان سایه «بسیار سازگار» است، اگرچه آنها تأکید کردند هنوز تصمیم نهایی برای تأمین موشک‌های کروز به اوکراین گرفته نشده است.

رهبری اوکراین مدت‌هاست که به دنبال موشک‌های دوربرد برای ضربه زدن به مراکز لجستیکی و تمرکز نیروهای دشمن در اعماق خط مقدم بوده است، اما کاخ سفید از دادن تسلیحات به کیف که می‌تواند به خوبی در داخل مرزهای بین‌المللی روسیه حمله کند، خودداری کرده است.

اسناد افشا شده پنتاگون بر اساس استراق سمع الکترونیکی گزارش دادند که رئیس جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، در اواخر فوریه به ژنرال والری زالوژنی، رئیس ارتش این کشور، شکایت کرد که اوکراین «موشک‌های دوربردی ندارد که بتواند به استقرار نیروهای روسیه در این کشور برسد. روسیه”.

موشک‌اندازهای موشک‌انداز هیمارس ایالات متحده که به‌شدت توسط اوکراین مورد استفاده قرار می‌گیرد، از موشک‌هایی با برد بسیار کوتاه‌تر یعنی 47 مایل (75 کیلومتر) استفاده می‌کنند. همچنین یک نوع ATACMS با برد بلندتر، 186 مایلی (300 کیلومتری) وجود دارد، اما این همان چیزی است که دولت بایدن بارها از عرضه آن خودداری کرده است، زیرا نگران است که چنین حرکتی ممکن است تشدید کننده تلقی شود.

بعید است که بریتانیا بخواهد بدون حمایت ایالات متحده به پیش برود، و رسیدن به این نقطه ممکن است مستلزم کشمکش های دیپلماتیک باشد. ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، گفت که بریتانیا “اولین کشوری خواهد بود که به اوکراین تسلیحات دوربردتر خواهد داد” – اما این در فوریه بازگشت.

منابع اوکراینی اظهار امیدواری کردند. رهبران این کشور همچنین احتمالاً قول خواهند داد که با موشک‌ها به داخل روسیه حمله نکنند و از آنها برای حمایت از یک ضد حمله مورد انتظار با هدف وادار کردن مسکو به ترک کریمه و دیگر سرزمین‌های اشغالی اوکراین استفاده کنند.

بن هاجز، یک ژنرال فرمانده سابق ارتش ایالات متحده در اروپا، گفت که او معتقد است «اگر اوکراین طوفان سایه داشت، ناوگان دریای سیاه روسیه سواستوپل را ترک می کرد، که یکی از چندین پیشگام برای بازپس گیری کریمه است. ژنرال بازنشسته گفت: زلنسکی و دیگر رهبران اوکراین «نمی‌خواهند اعتماد غرب را با استفاده از موشک‌های دوربرد فراتر از محدودیت‌های توافق شده از دست بدهند».

حتی اگر بریتانیا و شرکای اروپایی آن پیش بروند، مسئله دیگر هزینه است. تخمین زده می شود که هر موشک کروز حدود 2 میلیون پوند هزینه داشته باشد که هزینه قابل توجهی برای صندوق بین المللی است که 320 میلیون پوند از 520 میلیون پوندی که برای اولین بار از بریتانیا و سایر شرکا جمع آوری شده است، باقی مانده است.

موشک های طوفان سایه برای بریتانیا در استیونیج ساخته می شوند و در اصل توسعه مشترک انگلیس و فرانسه بودند. این موشک ها اولین بار در سال 2003 در حمله به عراق شلیک شدند و توسط بریتانیا در موارد متعددی برای بمباران اهداف داعش در سوریه و عراق مورد استفاده قرار گرفتند.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

در تئوری، آنها را می توان بر روی جت های جنگی MiG-29 و Su-27 طراحی شده توسط شوروی نصب کرد که هنوز توسط اوکراین استفاده می شود. با وجود قدرت هوایی بیشتر روسیه، کیف توانسته است پس از 15 ماه جنگ، نیروی هوایی کوچکی را حفظ کند که قادر به انجام ده ها مأموریت در روز است.

وزارت دفاع بریتانیا گفت: «ما از تأمین‌کنندگان صنعت دعوت کرده‌ایم تا اظهارات علاقه خود را برای ارائه موشک‌های دوربرد و سایر تسلیحات ارائه کنند». این سخنگو افزود: تصمیم نهایی برای عرضه به اوکراین بر عهده هیئت اجرایی پنج کشور است.

در سند مناقصه آمده است که با تامین کنندگانی که ابراز علاقه کرده اند “از 5 ژوئن با آنها تماس گرفته خواهد شد.”، اگرچه صندوق در گذشته با تاخیر مواجه بوده است.

این احتمال وجود دارد که هر موشک طوفان سایه عرضه شده در برد صادراتی کاهش یافته در حدود 186 مایل (300 کیلومتر) باشد تا با رژیم کنترل داوطلبانه فناوری موشکی (MTCR) که بریتانیا، اوکراین و ایالات متحده همگی در آن عضویت دارند، مطابقت داشته باشد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …