Tsitsi Dangarembga، نویسنده زیمبابوه، محکومیت اعتراض خود را لغو کرد توسعه جهانی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

تسیسی دانگارمبگا، نویسنده و فعال زیمبابوه ای، محکومیت خود را برای تحریک خشونت از طریق برگزاری یک اعتراض مسالمت آمیز لغو کرده است.

این نویسنده تحسین شده در سپتامبر 2022 به دلیل برپایی اعتراضی که خواستار اصلاحات سیاسی شده بود به شش ماه حبس تعلیقی و 70000 دلار زیمبابوه (170 پوند) جریمه محکوم شد. در جریان تظاهرات سال 2020، در کنار فعال همکار جولی بارنز، دانگارمبگا پلاکاردی در دست داشت که روی آن نوشته شده بود: «ما بهتر می خواهیم. نهادهایمان را اصلاح کنیم.»

روز دوشنبه، دادگاه عالی هراره حکم صادر شده توسط قضات سال گذشته را لغو کرد. وکیل او کریس میک گفت که دادگاه مدرکی دال بر تخلف پیدا نکرده است، اما حکم کامل هنوز منتشر نشده است.

«در نهایت عدالت در این مورد پیروز شد. مایه تاسف است که مدت زیادی طول کشید تا تسیسی و جولی آزاد شوند. به هر حال، این تأیید از سوی دادگاه عالی بسیار مورد استقبال قرار می گیرد.

سازمان‌های حقوق بشر از جمله عفو بین‌الملل و انجمن نویسندگان قلم بین‌الملل خواستار رفع اتهامات علیه Dangarembga شده بودند.

دانگارمبگا، منتقد قدیمی حزب حاکم Zanu-PF، که از سال 1980 در قدرت بوده است، گفت که محکومیت او یک “عدم عدالت” است.

«حکم دادگاه عالی مبنی بر لغو رأی دادگاه عالی نشان می‌دهد که عدالت در دادگاه عالی اجرا نشده است. دانگارمبگا در بیانیه‌ای گفت: من بسیار خوشحالم که دادگاه عالی به قانون زیمبابوه همانطور که مدون است احترام می‌گذارد و دعا می‌کنم دادگاه عالی با انجام این کار به خدمت به مردم زیمبابوه ادامه دهد.

او در ادامه، Zanu-PF را متهم کرد که از دادگاه‌های دادگستری استفاده می‌کند تا قانون را علیه «مخالفان یا تهدید به پروژه آشکار ربودن تمام قدرت سیاسی در زیمبابوه» به‌کار گیرد.

دانگارمبگا در بحبوحه سرکوب فعالان حقوق بشر توسط سازمان های امنیتی دستگیر شد که شامل دستگیری روزنامه نگار محقق، هوپول چینونو نیز می شد. چینئونو، که سه بار بین سال‌های 2020 و 2021 پس از متهم کردن دولت به فساد دستگیر شد، به آبان نیوز گفت که این زوج به دلیل ایستادگی در برابر «ظلم، فساد و سوء استفاده از حاکمیت قانون» تحت تعقیب قرار گرفتند.

چینئونو گفت: «تبرئه تسیسی دانگارمبگا و جولی بارنز شاهد دیگری از شکست حاکمیت قانون در دادگاه است.

دانگارمبگا، که رمانش «این بدن عزادار» در فهرست طولانی جایزه بوکر در سال 2020 قرار گرفت، منتقد سرسخت دولت امرسون منانگاگوا بوده است که با اتهامات فساد و نقض حقوق بشر مواجه شده است.

زیمبابوه امسال انتخابات ریاست جمهوری برگزار می کند و نگرانی ها از محدود شدن آزادی بیان وجود دارد. منتقدان می گویند فضای دموکراتیک در حال کوچک شدن است.

Job Sikhala، سیاستمدار و فعال اپوزیسیون، نزدیک به یک سال است که به اتهام تحریک خشونت در زندان به سر می برد، در حالی که دو هفته پیش، یکی دیگر از رهبران اپوزیسیون، Jacob Ngarivhume، به دلیل تحریک به خشونت عمومی از طریق درخواست در توییتر برای مبارزه با فساد، به مدت چهار سال زندانی شد. اعتراضات در سال 2020

یکی از سرسخت ترین سیاستمداران اپوزیسیون زیمبابوه، فدزایی ماهره، ماه گذشته پس از محکوم شدن به “ارتباط دروغ” در سال 2021، از مجازات زندان اجتناب کرد. ماهر، سخنگوی حزب اصلی مخالف، ائتلاف شهروندان برای تغییر، 500 دلار آمریکا (400 پوند) جریمه شد. ).

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …