گروه نفتی سعودی آرامکو علیرغم کاهش سود، بیشتر به دولت پرداخت می کند | آرامکو

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

علیرغم کاهش نزدیک به 20 درصدی سود سه ماهه این شرکت، به نظر می رسد دولت عربستان سعودی درآمدهای بیشتری از گروه نفتی آرامکو عربستان به دست آورد.

بزرگ‌ترین شرکت نفت و گاز جهان روز سه‌شنبه اعلام کرد که سود این شرکت در سه ماهه اول نسبت به سال قبل ۱۹ درصد کاهش یافته است و به نزدیک به ۳۲ میلیارد دلار (۲۵ میلیارد پوند) رسیده است که ناشی از کاهش قیمت نفت است.

کاهش سود نشانه دیگری است مبنی بر اینکه ممکن است بدترین بحران انرژی که بودجه خانوارها را تحت فشار قرار داده است، پشت سر گذاشته باشد.

سود هنوز از 22 میلیارد دلار ثبت شده در سه ماهه اول سال 2021 بیشتر است، قبل از اینکه بحران انرژی در اواخر همان سال آغاز شود و بعداً با حمله روسیه به اوکراین تشدید شد.

قیمت نفت نسبت به سطوحی که در سال 2022 مشاهده شد کاهش یافته است، اما رقبای آرامکو، از جمله بریتیش پترولیوم و شل، عملکرد قوی در سه ماهه اول را به ثبت رسانده‌اند که به کمک بخش‌های تجاری آنها که شرط می‌بندند قیمت گاز در اوایل سال 2023 به شدت کاهش می‌یابد. مکررا متهم به سودجویی به ضرر مصرف کنندگان در طول بحران انرژی شده است.

با وجود کاهش سود، سهام آرامکو پس از اعلام این شرکت که سود سهام مرتبط با عملکرد را معرفی خواهد کرد، 4 درصد افزایش یافت.

این حرکت به این معنی است که آرامکو دو نوع پرداخت را بین سهامداران توزیع می کند، با سود سهام مرتبط با عملکرد در بالای پرداخت پایه. این شرکت هدف خود را پرداخت 50 تا 70 درصد از جریان نقدی خود در هر سال تعیین کرده است.

افزایش پرداخت ها به سهامداران باعث افزایش درآمد دولت عربستان می شود که بیش از 90 درصد سهام را در اختیار دارد و از منابع عظیم نفت بیابان این کشور به عنوان منبع عظیم ثروت استفاده می کند.

آرامکو گفت: قیمت جهانی نفت خام در سه ماهه اول سال 2023 عمدتاً ناشی از رویدادهای اقتصاد کلان است که به نوسانات بازار کمک می کند. آرامکو معتقد است که از طریق تولید کم هزینه بالادستی و عملیات یکپارچه استراتژیک پایین دستی خود، موقعیت خوبی برای مقاومت در برابر نوسان قیمت کالاها دارد.

سودهای سه ماهه، که اندکی بیشتر از 31 میلیارد دلار در سه ماهه پایانی سال گذشته بود، از انتظارات تحلیلگران فراتر رفت و امین اچ ناصر، مدیر اجرایی آرامکو، گفت که نتایج “تداوم قابلیت اطمینان بالای آن” را نشان می دهد.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

در ماه مارس، آرامکو سود سالانه 161 میلیارد دلاری را گزارش کرد و ادعا کرد که این بالاترین سود گزارش شده توسط یک شرکت سهامی عام بوده است. کمپین‌های تبلیغاتی که نگران تأثیر عملیات آن بر محیط‌زیست و تأثیر بحران هزینه‌های زندگی بودند، این سود را «تکان‌دهنده» نامیدند.

ناصر گفت که این شرکت در تلاش است تا ردپای کربن خود را کاهش دهد. اما وی افزود: “ما همچنین با افزایش ظرفیت خود پیش می رویم و چشم انداز بلندمدت ما بدون تغییر باقی می ماند زیرا معتقدیم نفت و گاز اجزای حیاتی ترکیب انرژی جهانی برای آینده قابل پیش بینی باقی خواهند ماند.”

آرامکو عربستان سعودی در سال 2019 پس از کشمکش شدید بین بورس‌ها در سراسر جهان در بازار داخلی تداول عرضه شد تا میزبان یکی از بزرگترین فهرست‌های جهان باشد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …