تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از لنزهای تماسی نرم در ایالات متحده از PFAS تشکیل شده اند | PFAS

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

تحقیقات جدید نشان می دهد که بسیاری از لنزهای تماسی نرم در ایالات متحده عمدتاً از ترکیباتی به نام فلوروپلیمرها ساخته شده اند که طبق تعریف PFAS “مواد شیمیایی برای همیشه” هستند.

آزمایش 18 نوع از لنزهای تماسی محبوب، سطوح بسیار بالایی از فلوئور آلی، نشانگر PFAS را در هر کدام نشان داد.

«می توانید در نظر بگیرید [the lenses] اسکات بلچر، محقق دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی و مشاور علمی در مورد آزمایش لنزهای تماسی، گفت: PFAS تقریبا خالص.

PFAS یک کلاس از حدود 14000 ماده شیمیایی است که معمولاً برای ساختن هزاران محصول مصرفی در برابر آب، لکه ها و گرما استفاده می شود. آنها را “مواد شیمیایی برای همیشه” می نامند زیرا به طور طبیعی تجزیه نمی شوند و با سرطان، عوارض جنینی، بیماری کبد، بیماری کلیوی، اختلالات خود ایمنی و سایر مسائل جدی سلامتی مرتبط هستند.

این آزمایش که توسط وبلاگ های سلامت عمومی Mamavation و Environmental Health News انجام شد و در یک آزمایشگاه تایید شده توسط آژانس حفاظت از محیط زیست انجام شد، به دنبال فلوئور آلی در لنزهای ساخته شده توسط Acuvue، Alcon و Coopervision بود. این ماده شیمیایی را در سطوحی بین 105 قسمت در میلیون (ppm) تا 20700ppm یافت.

شیمی پیچیده است و ممکن است برخی مواد دیگر در لنزها وجود داشته باشد، اما خوانش ها نشان دهنده فلوروپلیمرها هستند. بلچر گفت: PFAS فلوروپلیمر در این شکل اساساً یک ماده پلاستیکی نرم است و برای لنزهای یکبار مصرف و نرم استفاده می شود زیرا “آنها خواصی را دارند که چشم شما می خواهد”.

او افزود: «می‌خواهد اکسیژن دریافت کند و نمی‌خواهد باکتری‌ها دیوانه‌وار رشد کنند، و می‌خواهد لنزها صاف و راحت باشند».

سخت است که بگوییم این سطح از قرار گرفتن چشم در معرض مواد شیمیایی چه تأثیری بر سلامتی دارد زیرا هیچ مطالعه ای در مورد نحوه جذب PFAS چشم از لنزها انجام نشده است. با این حال، PFAS از طریق درم جذب می شود و ترکیبات بسیار متحرکی هستند، بنابراین ممکن است چشم مقداری از مواد شیمیایی را جذب کند، اگرچه فلوروپلیمرها معمولاً نوعی PFAS کمتر متحرک هستند.

اما PFAS همچنین یک بار در محیط به انواع مختلف PFAS تجزیه می شود، بنابراین ممکن است پلیمرها یک بار در بسته بندی های چشمی یا تماسی به اشکال خطرناک مواد شیمیایی تبدیل شوند، اما هیچ مطالعه ای انجام نشده است. محققان چینی در سال 2020 قرار گرفتن در معرض PFAS بالا را با چندین بیماری چشم مرتبط دانستند.

سه عدسی با بالاترین مقدار فلوئور آلی عبارتند از Alcon Air Optix (بدون هیدراگلاید) برای آستیگماتیسم (20000ppm)، رنگ Alcon Air Optix با فناوری Smartshield (20700ppm) و لنزهای تماسی Alcon Total30 برای پوشیدن روزانه (20400ppm).

در میان پایین‌ترین سطوح، Acuvue Oasys با Hydraclear Plus با UV Blocking (113ppm) و Alcon Dailies Total One-Day Water Gradient برای آستیگماتیسم (106ppm) بود.

Coopervision، Alcon، و جانسون و جانسون، که مالک Acuvue هستند، بلافاصله به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

شرکت ها به ندرت وقتی از PFAS استفاده می کنند فاش می کنند زیرا دولت فدرال به آنها اجازه می دهد آن را به عنوان یک راز تجاری ادعا کنند. مواد شیمیایی همچنین به قدری مورد استفاده قرار می گیرند که می توانند ناخواسته به محصولات در سراسر زنجیره تامین اضافه شوند. محققان مستقل و دانشگاهی در سال های اخیر آنها را در طیف وسیعی از محصولات از دستمال توالت گرفته تا ظروف پلاستیکی غذا و آب میوه پیدا کرده اند.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

کنگره، EPA و سازمان غذا و داروی آمریکا برای محدود کردن استفاده از PFAS در محصولات کار چندانی انجام نداده‌اند، و اگرچه برخی از ایالت‌ها ممنوعیت استفاده از مواد شیمیایی در لوازم آرایشی و سایر کالاهای مصرفی را آغاز کرده‌اند، هیچ قانونی در سطح ایالتی به لنزهای تماسی نمی‌پردازد.

با این حال، مین اخیراً ممنوعیتی را برای همه استفاده‌های غیرضروری از PFAS تصویب کرده است که در سال 2030 اجرایی می‌شود و اتحادیه اروپا نیز در حال بررسی محدودیت مشابهی است.

بلچر گفت، استفاده از PFAS در لنزهای تماسی، که اساسا یک وسیله پزشکی هستند، یک مطالعه موردی در بحث در مورد اینکه چه چیزی ممکن است یک “کاربرد اساسی” باشد یا نباشد، است.

بلچر گفت، مصرف‌کنندگان نمی‌توانند برای محافظت از خود به جز استفاده از عینک یا گفتگو با پزشک خود در مورد جایگزین‌های احتمالی، انجام دهند. وی افزود که تماس هایش حاوی مواد شیمیایی است اما از زمان اطلاع از نتایج آزمایش هیچ تغییری ایجاد نکرده است.

او گفت: «جایگزین‌هایی وجود دارد که ممکن است جنبه‌های منفی و مثبتی داشته باشند، اما باید با پزشک خود صحبت کنید.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …