چین شرکت های مشاور خارجی را در حملات ضد جاسوسی هدف قرار می دهد | چین

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بر اساس گزارش یک رسانه دولتی، پس از یورش های اخیر به دفاتر چندین شرکت بین المللی، به نظر می رسد مقامات چینی در حال انجام تحقیقات جاسوسی هدفمند از شرکت های مشاوره خارجی فعال در این کشور هستند.

رسانه های دولتی چین روز دوشنبه گزارش دادند که آخرین مورد شناخته شده شاهد یورش افسران به چندین دفاتر مورد استفاده شرکت مشاوره تجاری Capvision در شانگهای، پکن، سوژو و شنژن بود. به دنبال یورش‌هایی به گروه مینتز در ماه مارس، پنج کارمند دستگیر و شعبه تعطیل شد. شرکت مشاوره مدیریت ایالات متحده Bain & Company گفت که دفتر آن در شانگهای توسط افسران چینی در ماه آوریل بازدید شد و کارمندان مورد بازجویی قرار گرفتند.

گزارشی در CCTV در روز دوشنبه حاکی از آن بود که Capvision که در چین تأسیس شده و دارای دفتر مرکزی مشترک در نیویورک و شانگهای است، به کارمندان شرکت های دولتی چین برای افشای اسرار پول پرداخت کرده است. نگفت که این حملات چه زمانی انجام شده است، اما گزارش شده است که تحقیقات چند سازمانی نشان داده است که یکی از کارکنان یک شرکت دولتی به دلیل ارائه اطلاعات اسرار دولتی به مشتریان خارج از کشور Capvision به شش سال زندان محکوم شده است.

این گزارش حاکی از آن است که ظن فزاینده‌ای نسبت به چنین شرکت‌هایی و همچنین شرکت‌های داخلی که با صنعت تحقیق و پژوهش تجاری کار می‌کنند وجود دارد. در این بیانیه آمده است که برخی از شرکت‌های مشاوره خطرات امنیت ملی را در جستجوی سهم و سود در بازار نادیده می‌گیرند و به “همدست برای جاسوسی، رشوه، و استخراج اسرار و اطلاعات ملی در خارج از کشور” تبدیل شده‌اند.

در این بیانیه آمده است: «در سال‌های اخیر، برخی از کشورهای غربی با افزایش فعالیت‌های افسارگسیخته برای سرقت اطلاعات اطلاعاتی در زمینه‌های کلیدی مانند نظامی، صنایع نظامی، اقتصاد و دارایی، استراتژی‌هایی را برای مهار و سرکوب چین به اجرا گذاشته‌اند. بیل بیشاپ تحلیلگر چین.

«مقامات امنیت ملی چندین مورد خاص را بررسی کرده‌اند و دریافته‌اند که بسیاری از سازمان‌های خارج از کشور با پیشینه‌های پیچیده، اسرار و اطلاعات ملی چین را در زمینه‌های کلیدی از طریق شرکت‌های مشاوره داخلی و سایر صنایع به سرقت برده‌اند. برخی از شرکت‌های مشاور داخلی احساس امنیت ملی ضعیفی دارند و برای کسب منافع اقتصادی، مکرراً بر لبه قانون قدم می‌زنند.»

اتحادیه اروپا یکی از بزرگترین شرکای تجاری چین و منبع سرمایه گذاری خارجی است. سفیر این کشور در چین روز سه شنبه گفت که سرکوب شرکت های مشاوره “خبر خوبی نیست”. خورخه تولدو آلبینانا، سفیر این کشور، همچنین گفت که گسترش قانون ضد جاسوسی می تواند امکان اقداماتی را فراهم کند که برای اهداف اعلام شده چین برای باز کردن بیشتر اقتصاد این کشور به بازار جهانی و سرمایه گذاری خارجی “خیلی مساعد” نباشد.

شرکت‌های مشاوره تجاری و بررسی دقیق مدت‌هاست در چین فعالیت می‌کنند تا اطلاعات تحقیقاتی و پیش‌زمینه‌ای را به شرکت‌های خارجی که می‌خواهند در این کشور تجارت کنند، ارائه دهند. اما این حملات، که همزمان با گسترش قوانین ضد جاسوسی چین انجام می شود، باعث ایجاد نگرانی در میان فعالان تجاری خارجی در این کشور شده است. به‌ویژه شرکت‌های ژاپنی نسبت به ادامه کار در چین ابراز نگرانی کرده‌اند و حداقل 17 شهروند تحت قانون ضد جاسوسی از سال 2014 بازداشت شده‌اند.

شرکت‌های مورد نظر به درخواست‌های رسانه‌ها پاسخ نداده‌اند، فراتر از بیانیه ماه گذشته Bain & Co که گفته بود با پلیس همکاری می‌کند. Capvision در حساب وی چت خود نوشت که “توسعه امنیت ملی را به طور جدی اجرا خواهد کرد”.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …