با وجود سرکوب مالکیت اسلحه، خشم در صربستان افزایش می یابد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

رئیس جمهور الکساندر ووچیچ پس از تیراندازی های دسته جمعی در هفته گذشته خواستار کاهش 90 درصدی سلاح های گرم در گردش شده است.

افسران پلیس در صربستان در تمام 1800 مدرسه در این کشور مستقر شده اند، زیرا دانش آموزان پس از تیراندازی دسته جمعی هفته گذشته به کلاس های عادی باز می گردند.

بیش از 2000 افسر مأمور گشت زنی در داخل و اطراف ساختمان های مدارس هستند.

رئیس جمهور الکساندر ووچیچ همچنین خواستار کاهش 90 درصدی سلاح های گرم در گردش شده است:

وی روز دوشنبه گفت: «تدابیر به گونه‌ای است که فردا مصادره سلاح‌های گرم غیرقانونی را آغاز می‌کنیم. مردم یک ماه فرصت دارند تا سلاح و مهمات را بدون عواقب تحویل دهند. هیچ کس از شما نخواهد پرسید که چگونه این سلاح ها را به دست آورده اید. فقط آنها را تحویل دهید. همین است.»

پسر 13 ساله ای اسلحه های پدرش را برداشت و در مدرسه ای که در قلب بلگراد تحصیل می کرد تیراندازی کرد و به سمت همسالانش تیراندازی کرد و هفت دختر، یک پسر و یک نگهبان مدرسه را کشت.

یک روز بعد، یک جوان 20 ساله در تیراندازی در دو روستا در مرکز صربستان از سلاح خودکار استفاده کرد که به طور تصادفی هشت نفر را کشت و 14 نفر را زخمی کرد.

وزرا و رسانه ها مقصر دانستند

تیراندازی های پشت سر هم فراخوان هایی را برای تشویق به تحمل و رهایی جامعه از سخنان گسترده نفرت پراکنی و فرهنگ اسلحه ناشی از جنگ های دهه 1990 برانگیخته است.

هزاران نفر روز دوشنبه در بلگراد، پایتخت صربستان، در سکوت راهپیمایی کردند و در اعتراض به واکنش دولت به تیراندازی‌ها موجی از غم و اندوه و خشم گسترده شدند.

این اعتراضات توسط احزاب مخالف خواستار استعفای وزرای دولت و لغو مجوزهای رسانه های جریان اصلی تحت کنترل دولت که خشونت را ترویج می کنند و اغلب مجرمان جنگی و شخصیت های جنایتکار محکوم شده را در برنامه های خود میزبانی می کنند، خواستار شدند.

یکی از معترضان که نام خود را مارینا گذاشت، گفت: «نیاز به بازسازی سیستم از صفر، از جمله سیستم آموزشی، وجود دارد. “من مادر دو دانش آموز هستم و می خواهم آنها در زمان بهتری نسبت به من زندگی کنند، در دهه های 1990، 2000 و امروز.”

هیچ تخمین رسمی از جمعیتی که عصر دوشنبه به پایتخت آمدند وجود نداشت، اما ناظران این تجمع را بزرگترین تجمع در سال‌های اخیر علیه ووچیچ و دولتش توصیف کردند.

یکی از بزرگ‌ترین تظاهرات‌های ضد دولتی در سال‌های اخیر در صربستان نیز نشان می‌دهد که این تیراندازی‌ها چقدر ملت را متلاطم کرده است.

پس از آن، پوپولیست های حاکم با خشم واکنش نشان دادند و مخالفان را به استفاده از این فاجعه برای اهداف سیاسی متهم کردند.

صربستان بالاترین سطح مالکیت اسلحه را در اروپا دارد و تقریباً از هر 100 نفر 39 نفر اسلحه دارند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …