کانادا دیپلمات چینی را به اتهام ارعاب قانونگذار اخراج کرد | کانادا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

کانادا یک دیپلمات چینی را پس از اینکه یک گزارش اطلاعاتی متهم به تلاش برای ارعاب یک قانونگذار کانادایی منتقد رفتار چین با اقلیت مسلمان اویغورش کرد، اخراج کرد.

ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت: «کانادا تصمیم گرفته است که آقای ژائو وی را شخص غیر ارثی اعلام کند». این تصمیم پس از بررسی دقیق همه عوامل در بازی گرفته شده است.

تصمیم نادر برای برکناری یک دیپلمات معتبر تنها چند روز پس از احضار دفتر جولی، سفیر چین، کونگ پیوو، برای ابراز ناامیدی از تلاش‌ها برای مداخله در سیاست داخلی کانادا صورت گرفت.

سفارت چین در اتاوا گفت: «به شدت آن را محکوم می کند[ed]اخراج، اعتراض خود را به دولت فدرال تسلیم کرده بود و «قاطعانه اقدامات متقابل انجام خواهد داد».

چین پیش از این هشدار داده بود که اگر کانادا یکی از دیپلمات های خود را برکنار کند، تلافی خواهد کرد و این امر بر تنش روابط بین دو کشور تاکید کرد. جولی به احتمال اقدامات تنبیهی پکن در سخنرانی خود در یک کمیته پارلمانی در روز پنجشنبه اذعان کرد و تشابهاتی با نحوه بازداشت دو کانادایی، مایکل کوریگ و مایکل اسپاور، به عنوان مجازات بازداشت منگ وانژو توسط کانادا ترسیم کرد.

دولت جاستین ترودو تحت فشار فزاینده ای برای پاسخ به چین قرار گرفته است، زیرا ژائو بخشی از یک کمپین ادعایی برای تهدید و آزار و اذیت مایکل چونگ، نماینده محافظه کار، و همچنین حضور خانواده اش در هنگ کنگ بوده است. ترودو همچنین رقبای سیاسی را با اظهارات به ظاهر متناقض در مورد اینکه چه زمانی و آیا کارکنان ارشد نزدیک به او توسط آژانس اطلاعاتی کشور مطلع شدند، ناامید کرده است.

گزارش سال 2021 در مورد نفوذ چین در کانادا توسط سرویس اطلاعات امنیتی کانادا (CSIS) حاوی اطلاعاتی درباره تهدیدات احتمالی برای چونگ و خانواده اش بود.

روز دوشنبه، چونگ گفت که تصمیم برای برکناری ژائو باید «سال‌ها پیش» گرفته می‌شد و با کوتاهی در اقدام، کانادا «تا حدودی به یک زمین بازی برای فعالیت‌های تهدید مداخله خارجی» تبدیل شده بود.

وی گفت: “امیدوارم این پیام روشنی به کشورهای مستبد باشد که این نوع فعالیت ها با دیپلمات بودن در این کشور کاملاً ناسازگار است.”

چین می گوید هرگز در امور داخلی کانادا مداخله نکرده و هیچ علاقه ای به این کار ندارد. سرکنسولگری چین در تورنتو گفت که گزارش در مورد چونگ “هیچ مبنای واقعی ندارد و کاملا بی اساس است”.

جزئیات گزارش CSIS در اول ماه مه، زمانی که روزنامه کانادایی گلوب اند میل گزارش داد که چین به دنبال اطلاعاتی در مورد چونگ و خانواده اش در چین است در تلاشی احتمالی برای “نمونه سازی” از او و بازدارندگی دیگران از اتخاذ مواضع علیه این کشور، آشکار شد. دولت چین

جولی روز دوشنبه گفت: ما هیچ گونه مداخله خارجی را تحمل نخواهیم کرد.

اخراج دیپلماتیک در کانادا به ندرت اتفاق می‌افتد، که نشان‌دهنده جدیت نگاه اتاوا به وضعیت است. آخرین اخراج در سال 2018 بود، زمانی که کانادا به بیش از 20 متحد خود در پاسخ به حمله عامل اعصاب در بریتانیا پیوست و چهار دیپلمات را اخراج کرد.

گلوب به نقل از یک منبع امنیت ملی که نامش فاش نشد، گفت که ژائو در جمع آوری اطلاعات در مورد چونگ، که در سال 2021 از طرح موفقیت آمیزی حمایت کرد که رفتار چین با اقلیت مسلمان اویغور خود را نسل کشی اعلام کرد، دست داشت.

چونگ گفت که از اطلاع یافتن از تهدید احتمالی خانواده اش در هنگ کنگ از یک روزنامه “عمیقاً ناامید شده” و از دولت ترودو به دلیل عدم اقدام انتقاد کرد. او از زمان گزارش گلوب بارها خواستار اخراج ژائو شده است.

ترودو گفت که از گزارش اطلاعاتی این روزنامه مطلع شده و روز چهارشنبه سازمان جاسوسی را به دلیل عدم انتقال آن به او در آن زمان مقصر دانست.

ترودو روز چهارشنبه گفت که اکنون به آژانس دستور داده شده است که فوراً اطلاعات مربوط به تهدیدها را به اعضای پارلمان و خانواده های آنها منتقل کند.

رسانه‌های کانادایی گزارش‌های متعددی را به نقل از منابع اطلاعاتی ناشناس منتشر کرده‌اند که مدعی طرح‌هایی از سوی دولت چین برای مداخله در دو انتخابات اخیر کانادا هستند. پکن این اتهامات را رد کرده است.

ترودو قبلاً گفته بود که چین تلاش کرده است در رای‌های 2019 و 2021 دخالت کند، اما این تلاش‌ها نتیجه را تغییر نداد. او یک بازپرس ویژه مستقل را برای بررسی این اتهامات تعیین کرده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …