درگیری‌های اوکراین و سودان به افزایش هشداردهنده سل دامن می‌زند

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ،

سازمان ملل — مقامات ارشد سازمان ملل متحد و رهبران صنعت بهداشت در تلاشند تا با افزایش هشداردهنده سل مقابله کنند، که اکنون بیش از COVID-19 یا ایدز باعث مرگ افراد در سراسر جهان شده است. از جمله مشکلات: تعداد بالای موارد در مناطق درگیری، از جمله اوکراین و سودان، جایی که ردیابی افراد مبتلا به این بیماری و تشخیص مبتلایان جدید دشوار است.

دکتر لوسیکا دیتیو، مدیر اجرایی Stop TB Partnership، پیش از جلسه استماع روز دوشنبه گفت: سل بزرگترین قاتل بیماری های عفونی در جهان است که روزانه جان حدود 4400 نفر از جمله 700 کودک را می گیرد. نشست سطح در اواخر سپتامبر در جریان گردهمایی سالانه رهبران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد.

او گفت: قبل از کووید-19، که مانند سل از طریق هوا منتقل می‌شود، «ما موارد بسیار چشمگیری از سل را مشاهده نمی‌کردیم، اما پس از کووید، نوعی از سل را دیدیم که در فیلم‌هایی دیدیم که در آن افراد تف می‌دهند. خون و آنها بسیار ضعیف هستند و غیره».

دیتیو گفت که تأثیر اقتصادی کووید و درگیری‌ها، در وهله اول در اوکراین، اما اکنون در سودان، «تأثیر زیادی» بر تلاش‌ها برای درمان افراد مبتلا به سل و تشخیص موارد جدید دارد.

او هفته گذشته در یک کنفرانس خبری گفت که اوکراین بیشترین تعداد مبتلایان به سل را در منطقه اروپا دارد – 34000 نفر – و همچنین تعداد بالایی مبتلا به سل مقاوم به دارو را دارد.

دیتیو گفت: «این واقعیت قابل توجه است، این واقعیت که مردم اوکراین در واقع انعطاف‌پذیری شگفت‌انگیزی در انجام تمام تلاش خود برای حفظ خدمات برای سل نشان می‌دهند. اما بدیهی است که افراد زیادی کشور را ترک کردند.»

او گفت با این وجود، تلاش‌های عمده‌ای برای ردیابی مبتلایان به این بیماری انجام شده است، اما چیزی که همه را نگران می‌کند این است که آیا مردم اوکراین به درمان دسترسی دارند یا خیر.

در سودان، 18000 نفر در سال 2021 برای سل تحت درمان قرار گرفتند، بر اساس مشارکت Stop TB، که توسط دفتر خدمات پروژه سازمان ملل مدیریت می شود و هدف آن دستیابی به جهانی عاری از سل است.

اما دیتیو گفت که وضعیت آنجا برای مبتلایان به سل، به دلیل درگیری های مداوم و فروپاشی بیشتر سیستم بهداشتی، “احتمالاً مانند یک بمب تیک تیک است.”

او به سرعت تولید واکسن کووید-19 در کمتر از یک سال اشاره کرد و اظهار تاسف کرد که به دلیل کمبود پول، 19 سال طول کشیده است تا سه یا چهار واکسن برای آزمایش سل به مرحله 3 برسد.

او گفت: «متاسفانه اغلب اوقات، سل بسیار فراموش می‌شود، زیرا معمولاً افراد کشورهای کم‌درآمد با آسیب‌پذیری‌های زیادی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.»

در میان مقامات سازمان ملل که در جلسه استماع بعدازظهر دوشنبه سخنرانی کردند، آمینه محمد، معاون دبیرکل و دکتر تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی هستند.

همچنین دو پانل وجود دارد: یکی در مورد دسترسی سریع به خدمات سل و دیگری در مورد بسیج منابع مالی برای افزایش پاسخ به سل و پیشبرد تحقیق و نوآوری. این شامل مدیر ارشد پزشکی BioNTech است که با فایزر از فناوری RNA پیام‌رسان برای ساخت واکسن کووید استفاده کرد.

دیتیو گفت که BioNTech و چند شرکت دیگر به دنبال استفاده از فناوری mRNA برای واکسن سل هستند که به گفته او تأثیر زیادی در تلاش برای کاهش و پایان دادن به این بیماری سریع‌تر خواهد داشت.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت خبری آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …