در کجای اروپا بهتر است مادر شاغل باشید؟

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

شکاف جنسیتی در محیط کار با مادر شدن زنان بیشتر می شود. مارتا دومینگوئز فولگوئراس، جامعه شناس، توضیح می دهد که برای غلبه بر این روند چه چیزی لازم است – و چه کسی بیشتر برای بهبود وضعیت انجام می دهد.

سقف شیشه ای اغلب به عنوان معیار نابرابری جنسیتی در بازار کار دیده می شود.

پائولین گروسژان، اقتصاددان، در کتاب خود سرمایه‌داری پدری (سوئیل، 2021) نشان داده است که دهه 1980 با پیشرفت اقتصادی فوق‌العاده‌ای برای زنان مشخص شده است. در پایان آن دهه، آنها به طور متوسط ​​تحصیلکرده تر از مردان شده بودند و وارد حرفه هایی شده بودند که قبلاً از آنها طرد شده بودند.

اما سقف شیشه ای باقی مانده است – مانعی نامرئی که مانع از صعود زنان به اوج می شود – به خصوص در معتبرترین و پردرآمدترین حرفه ها. گروسژان استدلال کرد که این ساختار فرهنگ جنسیتی است که با ساختارهای اقتصادی قبلی موجود در تعامل است که باعث تداوم نابرابری ها می شود.

تأثیر مادری بر شکاف دستمزد جنسیتی

شکاف جنسیتی در محیط کار زمانی که یک زن مادر می شود بیشتر می شود. در مورد برخی از ویژگی‌های این دوره با مارتا دومینگوئز فولگوئراس جامعه‌شناس صحبت کردیم. رصدخانه جامعه شناسی تغییر (OSC).

او به یورونیوز گفت: «مادر شدن مرحله بسیار مهمی است که در طی آن شکاف جنسیتی بیشتر می شود، زیرا برخی از زنان کار نمی کنند.

“زنانی که وقف حرفه خود بوده اند، بیشتر از مردان شغل خود را رها می کنند تا از فرزندان خود مراقبت کنند. برخی شغل خود را تغییر می دهند، برخی به صورت پاره وقت می روند.

“آنها نمی توانند زمان مشابهی را به بازار کار اختصاص دهند، در حالی که ما چنین چیزی را در مورد مردان نمی بینیم. برخی از مطالعات حتی نشان می دهد که مردان تمایل به دریافت دستمزدهای بالاتر زمانی دارند که والدینشان فرا می رسد.”

مرخصی والدین یا کار پاره وقت

تحقیقات جامعه شناسان حاکی از آن است که زنانی که به شغل نیمه وقت روی می آورند در نهایت از نظر حقوق و دستمزد بیشتر از کسانی که از یک شغل تمام وقت به مرخصی کوتاه مدت والدین می روند ضرر می کنند.

دومینگوئز فولگوئرس توضیح داد: «ما این تحقیق را در اسپانیا انجام دادیم.

هم زنان و هم مردان می توانند از مرخصی والدین در آنجا استفاده کنند. اما ما زنان را تجزیه و تحلیل کردیم. آنها می توانند مرخصی کامل والدین را دریافت کنند، اما این مرخصی بدون حقوق است – در حالی که برخی کار پاره وقت را انتخاب می کنند. مرخصی والدین. بله، آنها دست از کار می کشند، اما یک مرخصی کوتاه می گیرند – برای شش ماه یا یک سال.”

در کجای اروپا بهتر است مادر شاغل باشید؟

سیاست کشورهای اتحادیه اروپا برای حمایت از مادران شاغل از کشوری به کشور دیگر بسیار متفاوت است.

دومینگوئز فولگوئراس می‌گوید: «کشورهای اسکاندیناوی معمولاً دلسوزترین کشورها برای زنان نامیده می‌شوند، اگرچه در آنجا برابری کامل وجود ندارد.

اما در آنجا به نظر می‌رسد که سیستم بهتر کار می‌کند، انعطاف‌پذیرتر است. برای مثال، در آنجا، والدین می‌توانند هر زمان که بخواهند چند روز مرخصی یا چند هفته بگذرانند، اما نه لزوماً برای مدت طولانی، در همان زمان. و این مرخصی ها پرداخت می شود. و در کشورهایی که تعطیلات با حقوق پرداخت می شود، مردان در نهایت درآمد چندانی ندارند. و زیان ها عموماً به صورت تصادفی تر توزیع می شوند. شکاف جنسیتی و غیره.”

در انگلستانمرخصی زایمان یک سال طول می کشد، البته پرداخت آن به طور کامل انجام نمی شود. و در برخی دیگر از کشورها ابتدا مرخصی به طور کامل پرداخت می شود و سپس پرداخت ها کاهش می یابد. ممکن است هفته های پایانی اصلا پرداخت نشود. این امر زنان را تشویق می‌کند تا تعطیلات کوتاه‌تری داشته باشند، اما در عین حال به آنها این فرصت را می‌دهد که اگر منابع اجازه می‌دهند، تعطیلات طولانی‌تری داشته باشند.

جمعیت شناسی و مادری

بسیاری از کشورهای اروپایی مشکلات جمعیتی دارند. منطقی است که فرض کنیم چنین کشورهایی سیاست حمایت از زایمان بهتری را دنبال می کنند.

اما Dominguez Folgeras می‌گوید که اینطور نیست: “به دست آوردن چنین نتیجه‌ای دشوار است. بنابراین، برخی از کشورهای اروپایی با نرخ تولد بالاتر – مانند فرانسه – سیاست بسیار خوبی دارند. اما در کشورهایی با نرخ باروری بسیار پایین. مانند ایتالیا، چنین حمایت سخاوتمندانه ای در دسترس نیست. و در کشورهای اسکاندیناوی با نرخ تولد نسبتاً بالا، سیاست بسیار خوبی نیز برای حمایت از مادری وجود دارد.”

تاثیر کار از خانه

همه‌گیری و قرنطینه با خود افزایش استفاده از کار آنلاین از خانه را به همراه داشته است و این بحث‌های زیادی را در مورد اینکه آیا این می‌تواند به ایجاد محیطی بهتر برای مادران شاغل کمک کند، برانگیخته است.

دومینگز فولگراس به یورونیوز گفت: «البته، اگر از خانه کار می کنید، حداقل زمان خود را برای رفت و آمد به محل کار تلف نمی کنید، و این زندگی شما را به عنوان والدین کمی آسان تر می کند.

اما برخی از مطالعات نشان می‌دهد که مردان و زنان هنگام کار از خانه شرایط کاری متفاوتی دارند. برای مثال، مردان در طول کووید بیشتر از زنان در یک اتاق جداگانه کار می‌کنند و زنان بیشتر در یک اتاق با خود می‌مانند. بچه‌ها. این بدان معناست که آنها بیشتر دچار وقفه و حواس پرتی می‌شوند.”

شکاف در حال کاهش است

با وجود نابرابری های مداوم، دومینگز فولگراس گفت که این شکاف در حال کاهش است.

ما داده‌های نسبتاً خوبی داریم که نشان می‌دهد در نیم قرن گذشته، زنان تغییر کرده‌اند، زمان کمتری را برای کارهای خانه و زمان بیشتری را صرف کار با حقوق می‌کنند.» او گفت.

“و مردان مدتی را که صرف کار بدون دستمزد می کنند اندکی افزایش داده اند. بنابراین، شکاف در حال کاهش است. اما این عمدتا به دلیل تغییر در رفتار زنان است. من می گویم که حوزه ای که در آن بیشترین تغییرات را مشاهده می کنیم مراقبت از کودکان است. مردان در حال حاضر بیشتر درگیر مراقبت از کودکان هستند.”

اما به کار بیشتری نیاز است، به خصوص در مورد نگرش های ریشه دار. فولگراس ادامه داد: «خیلی چیزهای دیگر هم هستند که بر نابرابری تأثیر می‌گذارند». به عنوان مثال، اگر کارفرمایان زمان بیشتری را با خانواده خود بگذرانند، ممکن است رفتار متفاوتی با کارمندان داشته باشند. بنابراین کل جامعه واقعاً نیاز به تغییر دارد.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …