وزیر دفاع می گوید که کانادا “بسیار علاقمند” به پیوستن به پیمان Aukus است | کانادا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

وزیر دفاع کانادا گفته است که این کشور “بسیار علاقمند” به پیوستن به فاز دوم Aukus، پیمان دفاعی بین‌المللی بین استرالیا، بریتانیا و ایالات متحده است، زیرا این کشور ممکن است از اشتراک‌گذاری اطلاعاتی و فناوری حیاتی بین کشورها محروم شود.

اوایل روز دوشنبه، گلوب اند میل گزارش داد که کانادا در تلاش برای پیوستن به این گروه است. به گزارش گلوب، مقامات کانادایی نگران هستند که این شهرستان از اشتراک گذاری اطلاعات و فناوری ارزشمند بین دایره کوچکتری از کشورها مستثنی شود و هم وزارت امور خارجه و هم شورای خصوصی در تلاش هستند تا کانادا را شامل شود.

توافقنامه Aukus به عنوان تلاشی از سوی سه کشور امضاکننده برای ایجاد حضور بیشتر در منطقه هند و اقیانوس آرام تلقی شد و شامل توافقی برای تامین زیردریایی های هسته ای به استرالیا بود.

در آن زمان، مقامات اتاوا ارتباط این قرارداد با کانادا را کم اهمیت جلوه دادند.

این یک قرارداد برای زیردریایی‌های هسته‌ای است که کانادا در حال حاضر یا به زودی در بازار آن نیست. جاستین ترودو در آن زمان به خبرنگاران گفت: استرالیا است.

اما کنار گذاشتن کانادا از ائتلاف به‌عنوان یک بی‌اعتنایی برای این کشور تلقی شد و نخست‌وزیر با انتقاد شدید داخلی به دلیل حذف کانادا مواجه شد و رقیب محافظه‌کارش پیشنهاد کرد که نخست‌وزیر توسط دوستان و متحدان ما در سراسر جهان جدی گرفته نشده است. “.

از آن زمان، کانادا استراتژی هند و اقیانوسیه خود را برای “ترویج و دفاع از” منافع ملی خود در منطقه ای که در آن کشورها به دنبال نفوذ و قدرت هستند، اعلام کرده است.

توماس جونو، دانشیار دانشکده تحصیلات تکمیلی امور عمومی و بین‌الملل در دانشگاه اتاوا، می‌گوید: «در آن زمان در کانادا دست و پا زدن زیادی وجود داشت، مثل همیشه زمانی که ما بخشی از چیزی نیستیم. اما کانادا زیردریایی های هسته ای را نمی خواهد. ما در حال حاضر پولی برای زیردریایی های هسته ای نداریم.»

کانادا در حال حاضر اطلاعاتی را با استرالیا، بریتانیا، ایالات متحده و نیوزلند به اشتراک می گذارد – توافقی که به نام پنج چشم شناخته می شود.

جونو که در حال کار بر روی مقاله ای در مورد آینده روابط کانادا با Aukus با استفانی کاروین، دانشیار بین المللی است، گفت: اما در ماه های پس از تشکیل Aukus، تعدادی کارگروه برای مقابله با فناوری های نوظهور و مخرب تشکیل شده است. روابط در دانشگاه کارلتون

آنیتا آناند، وزیر دفاع روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: “کانادا به شدت علاقه مند به همکاری در زمینه هوش مصنوعی، محاسبات کوانتومی و سایر فناوری های پیشرفته با پیوند دفاعی با نزدیک ترین متحدان ما است.”

آناند گفت: “روابط ما با متحدان Five Eyes ما قوی است و در واقع ما همچنان علاقه مند به همکاری در زمینه هوش مصنوعی و سایر تلاش های نوآوری با متحدان خود هستیم.”

جونو گفت که «قطعاً به نفع کانادا» است که در آن گروه‌های کاری حضور داشته باشد، هرچند مشخص نیست که این گروه‌ها تا چه اندازه با بعد فناوری زیردریایی‌های هسته‌ای مرتبط هستند.

او گفت: «درها برای ورود کانادا بسته نیست، اما کانادا باید نشان دهد که چه چیزی می تواند به میز مذاکره بیاورد.

اما در بحبوحه انتقادات فزاینده مبنی بر اینکه لیبرال‌های حاکم از سرمایه‌گذاری‌های دفاعی و اطلاعاتی غفلت کرده‌اند، کانادا برای دستیابی به این گروه با رقابت سختی روبه‌رو است، زیرا کشورهای دیگر مانند ژاپن و کره‌جنوبی نیز برای عضویت در این گروه تلاش می‌کنند.

جونو گفت: «ما به این گروه ها وارد نمی شویم، فقط به این دلیل که متحد سنتی هستیم. ما در این گروه‌ها آورده می‌شویم، زیرا می‌توانیم ادعا کنیم که چیزی برای مشارکت داریم، که در برخی موارد، موردی است که می‌توانیم انجام دهیم.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …