مانند شیلی به سمت راست بچرخید تا قانون اساسی را دوباره بنویسید

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

حزب جمهوری خواه افراطی راست شیلی بیشترین کرسی ها را در شورای قانون اساسی که قرار است قانون اساسی این کشور را بازنویسی کند، به دست آورده است. این یک ضربه برای گابریل بوریچ، رئیس جمهور چپ میانه کشور است.

سیاستمداران راست افراطی از حزب جمهوری خواه شیلی پس از انتخابات روز یکشنبه بر شورای قانون اساسی این کشور مسلط خواهند شد.

حزب جمهوری خواه به رهبری خوزه آنتونیو کاست، 22 کرسی از 50 کرسی شورا را به دست آورد که قانون اساسی جدید را پیش نویس می کند.

این حزب مدتهاست که با تغییر قانون اساسی که توسط دیکتاتوری ژنرال آگوستو پینوشه تحمیل شده بود مخالفت کرده است.

این یک شکست بزرگ برای رئیس جمهور چپ میانه شیلی، گابریل بوریچ بود، زیرا این رای به طور گسترده به عنوان یک همه پرسی در مورد دولت وی تلقی می شود که در حال حاضر دارای محبوبیت حدود 30 درصدی است.

ائتلاف احزاب چپ‌گرا با ائتلاف بوریچ، اتحاد برای شیلی با 28 درصد آرا در جایگاه دوم قرار گرفت. ائتلاف راست میانه، شیلی ایمن، با 21 درصد در جایگاه سوم قرار گرفت. آرای خالی یا خالی 21 درصد از کل رای ها را تشکیل می دادند.

اگر دو گروه راست‌مرکز، جمهوری‌خواهان و شیلی امن، متحد شوند، می‌تواند برای متحدان بوریک فضای بسیار کمی برای تأثیرگذاری بر متن نهایی باقی بگذارد. شمارش اولیه حاکی از آن بود که ائتلاف های چپ به 21 کرسی لازم برای وتوی پیشنهادها یا اجماع بر سر برخی موضوعات نمی رسند.

پس از اینکه 62 درصد از رای دهندگان منشور پیشنهادی قبلی را در ماه سپتامبر رد کردند، رای روز یکشنبه یک گام کلیدی در تلاش برای ارائه یک پیشنهاد جدید برای قانون اساسی بود. این اولین بار در جهان بود که توسط یک کنوانسیون به طور مساوی بین نمایندگان مرد و زن نوشته شد.

منتقدان گفتند که این سند بسیار طولانی است، فاقد وضوح است و در برخی از اقدامات خود، که شامل توصیف شیلی به عنوان یک کشور چندملیتی، ایجاد مناطق بومی خودمختار، و اولویت دادن به محیط زیست و برابری جنسیتی است، بسیار فراتر رفته است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …