نخست وزیر سنت کیتس و نویس می گوید تا زمانی که شاه چارلز رئیس دولت است، کشور آزاد نیست | کارائیب

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

نخست وزیر سنت کیتس و نویس در دریای کارائیب ادعا کرده است که این کشور “کاملاً آزاد نیست” در حالی که پادشاه چارلز همچنان رئیس دولت است.

ترنس درو به بی بی سی گفت که رایزنی عمومی در مورد اینکه آیا کشور قلمرو مشترک المنافع باید به جمهوری تبدیل شود یا خیر، در زمان رهبری او آغاز خواهد شد.

به گزارش بی بی سی، دکتر درو، از حزب کارگر سنت کیتس و نویس، که در انتخابات زودهنگام در ماه اوت پیروز شد، همچنین از پادشاهی خواسته است که به دلیل پیوندهای تاریخی خود با تجارت برده عذرخواهی کند.

کاخ باکینگهام گفت چارلز برده داری را “عمیقا جدی” می گیرد.

دکتر درو از جمله رهبران جهان بود که پس از شرکت در مراسم پذیرایی مشترک المنافع در خانه مارلبورو در لندن در روز جمعه، قبل از تاجگذاری پادشاه در کلیسای وست مینستر در روز شنبه، با چارلز عکس دسته جمعی گرفتند.

چارلز علاوه بر بریتانیا، حاکم 14 قلمرو مشترک المنافع است. مشترک المنافع به طور کلی یک انجمن داوطلبانه از 56 کشور مستقل است که تقریباً همه آنها قبلاً تحت سلطه بریتانیا بودند.

پیش از تاجگذاری، نمایندگان 12 کشور مشترک المنافع با هم متحد شدند تا از چارلز بخواهند که تأثیرات و میراث ادامه دار «نسل کشی و استعمار بریتانیا» را بپذیرد و عذرخواهی کند.

در اوایل آوریل، چارلز برای اولین بار حمایت خود را از تحقیق در مورد پیوندهای تاریخی بین سلطنت بریتانیا و تجارت برده در اقیانوس اطلس ابراز کرد.

کاخ باکینگهام گفت که خانواده سلطنتی با ارائه دسترسی به مجموعه سلطنتی و آرشیو سلطنتی به پروژه دانشگاهی کمک خواهد کرد.

دکتر درو در صحبت در باستر، پایتخت، به بی‌بی‌سی گفت که این تحقیق «گامی در مسیر درست» است.

او گفت: «من فکر می‌کنم که اذعان به این که … کار اشتباهی انجام شده، اعتراف به آن و عذرخواهی برای آن، گامی در جهت درست است».

سنت کیتس و نویس
سنت کیتس و نویس. عکس: Hemis/Alamy

سخنگوی کاخ گفت: این موضوعی است که اعلیحضرت آن را عمیقا جدی می گیرند. آنها به سخنرانی سال گذشته چارلز خطاب به رهبران کشورهای مشترک المنافع در رواندا اشاره کردند که در آن گفت: “نمی توانم عمق اندوه شخصی خود را از رنج بسیاری از افراد توصیف کنم، زیرا همچنان درک خود را از تأثیر پایدار برده داری عمیق تر می کنم.”

این سخنگو افزود: «این روند یادگیری از زمان الحاق اعلیحضرت با قوت و اراده ادامه داشته است.

خانواده سلطنتی به‌عنوان بخشی از آن، از پروژه تحقیقاتی مستقل کاخ‌های سلطنتی تاریخی حمایت می‌کنند که از جمله موضوعات دیگر، پیوندهای بین سلطنت بریتانیا و تجارت برده‌های فراآتلانتیک را در اواخر قرن هفدهم و هجدهم بررسی می‌کند.»

این سخنگو در مورد اشاره به جمهوری ها افزود: اعلیحضرت مدت هاست که به بحث در مورد ترتیبات قانون اساسی با خانواده سلطنتی اذعان داشته است.

رالف گونسالوز، نخست‌وزیر سنت وینسنت و گرنادین‌ها نیز گفت که این آرزوی او برکناری پادشاه به عنوان رئیس دولت پس از رفراندوم ناموفق در سال 2009 است.

او به برنامه جهان در یک رادیو بی بی سی گفت: «این چیزی است که من امیدوارم شاهد آن باشم، قطع بند ناف بین کشور ما و پادشاه بریتانیا».

«شاه چارلز این را می‌داند، من و او به شیوه‌های بسیار دوستانه در مورد آن صحبت کرده‌ایم، اما سنت وینسنت و گرنادین‌ها در کشورهای مشترک المنافع باقی خواهند ماند. “پادشاه انگیزه های مردمان استعمارگر سابق برای قطع پیوندها را درک می کند.”

چارلز در سخنرانی رواندا خود گفت: «من می‌خواهم به وضوح بگویم، همانطور که قبلاً گفتم، ترتیب قانون اساسی هر عضو، به عنوان جمهوری یا سلطنت، صرفاً موضوعی است که هر کشور عضو باید تصمیم بگیرد.

“منافع زندگی طولانی این تجربه را برای من به ارمغان می آورد که ترتیباتی مانند اینها می تواند با آرامش و بدون کینه تغییر کند.”

در نوامبر 2021، باربادوس به جمهوری تبدیل شد و رئیس‌جمهوری را جایگزین ملکه فقید کرد و از آن زمان این گمانه‌زنی وجود داشت که کشورهای دیگری مانند جامائیکا نیز می‌توانند از این روند پیروی کنند.

نقش آتی سلطنت در قلمروها پس از مرگ ملکه الیزابت دوم و جنجال‌های پیرامون سفرهای سلطنتی سال گذشته شاهزاده و پرنسس ولز و دوک و دوشس ادینبورگ به کشورهای حوزه کارائیب دوباره مورد بررسی قرار گرفت.

سفر سلطنتی ویلیام و کیت در مارس 2022 به بلیز، جامائیکا و باهاما به دلیل تصاویری که ادعا می‌شد «لحن ناشنوا» بودند، مورد انتقاد قرار گرفت که منتقدان ادعا کردند یادآور روزهای استعمار هستند.

این عکس‌ها این زوج را نشان می‌داد که در آن زمان دوک و دوشس کمبریج نامیده می‌شدند، در کینگستون پشت حصار سیمی مشبک با جمعیت دست می‌دادند و پشت یک لندرور ایستاده بودند.

مردم محلی بلیز همچنین ادعا کردند که در مورد نامزدی سلطنتی با آنها مشورت نشده است و این زوج با درخواست غرامت برده داری از سوی سلطنت در جامائیکا مواجه شدند.

ادوارد و سوفی همچنین در طول تور آنتیگوا و باربودا، سنت لوسیا و سنت وینسنت و گرنادین ها در آوریل 2022 با درخواست غرامت مواجه شدند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …