وزیر امور خارجه چین با فرستاده ایالات متحده دیدار کرد و از واشنگتن خواست تا به این موضوع فکر کند

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

«کین گانگ» وزیر خارجه چین روز دوشنبه با سفیر آمریکا در چین در پکن دیدار کرد تا اشاره ای به گرم شدن روابط بین دو قدرت پس از ماه ها تنش فزاینده داشته باشد.

بر اساس گزارش رسمی چین از این نشست، آقای کین به نیکلاس برنز سفیر گفت که “اولویت اصلی” تثبیت روابط، “جلوگیری از مارپیچ نزولی و جلوگیری از حوادث بین چین و ایالات متحده” است.

این دیدار یکی از بالاترین سطح تعاملات بین مقامات آمریکایی و چینی از زمان تیره شدن روابط در ماه فوریه به دنبال ظهور و متعاقب آن سقوط یک بالن چینی در ارتفاع بالا بر فراز قاره ایالات متحده بود. پنتاگون گفت چین از بالون برای جاسوسی استفاده کرده است. پکن اصرار دارد که این بالون یک کشتی هوایی غیرنظامی بوده که از مسیر منفجر شده است و ایالات متحده را به واکنش بیش از حد متهم کرده است.

پس از آنکه آنتونی جی. بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در ماه فوریه علناً هشدار داد که چین ممکن است در حال آماده شدن برای دادن سلاح و مهمات به روسیه برای جنگش با اوکراین باشد، روابط بدتر شد، ادعایی که پکن آن را به عنوان اخبار جعلی رد کرد.

در سه ماه پس از آن، چین کمپین لفاظی های ضد آمریکایی را تشدید کرده و تلاش کرده است بین ایالات متحده و اروپا که در مورد اینکه چگونه با سیاست های جنگ طلبانه تر واشنگتن در قبال پکن همسو هستند، شکاف ایجاد کند.

در دیدار آقای کین با آقای برنز، این مقام چینی واشنگتن را متهم کرد که پس از دیدار پرزیدنت بایدن و شی جین پینگ، رهبر ارشد چین، در ماه نوامبر در بالی، اندونزی، پیشرفت در روابط را از مسیر خود خارج کرده است. بر اساس گزارش چینی، آقای کین “یک سری از سخنان و اعمال نادرست” ایالات متحده را عامل تضعیف “شتاب مثبت روابط چین و ایالات متحده آمریکا” دانست.

آقای کین گفت امیدوار است که دولت بایدن بتواند «عمیقاً تأمل کند» و روابط را «به مسیر اصلی بازگرداند». برای انجام این کار، واشنگتن باید به «مقام نهایی چین» در مورد مسائلی مانند تایوان، جزیره خودگردان مورد ادعای پکن احترام بگذارد. آقای کین گفت که ایالات متحده “از نیروهای جدایی طلب “استقلال تایوان” حمایت می کند و آنها را چشم پوشی می کند.

چین با عصبانیت به سفر ماه گذشته تسای اینگ ون رئیس جمهور تایوان به ایالات متحده واکنش نشان داد. خانم تسای با کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان، در بالاترین سطح ملاقات حضوری برای رهبر تایوان در ایالات متحده از زمان برقراری روابط پکن با واشنگتن در سال 1979، ملاقات کرد.

در یک پست در توییترآقای برنز گفت که او و آقای کین “چالش های موجود در روابط ایالات متحده و چین و ضرورت تثبیت روابط و گسترش ارتباطات در سطح بالا را مورد بحث و بررسی قرار دادند.”

دیدار بین آقای کین و آقای برنز پس از ماه ها تلاش ناموفق ایالات متحده برای تعامل مجدد با چین صورت می گیرد و به دنبال ابراز خوش بینی اخیر آقای بلینکن مبنی بر اینکه ممکن است بتواند سفر خود به پکن را مجددا برنامه ریزی کند، صورت می گیرد. واشنگتن پس از حادثه بالون منصرف شده بود.

در یک رویداد مجازی هفته گذشته، آقای برنز گفت که ایالات متحده و چین به “کانال های عمیق تر” ارتباط نیاز دارند و واشنگتن “آماده گفتگو است”.

در حالی که چین تا حد زیادی روابط سطح بالا با ایالات متحده را متوقف کرده بود، آقای شی تلاش می کرد تا روابط خود را با متحدان آمریکایی تقویت کند و وجهه خود را به عنوان یک دولتمرد جهانی برجسته کند. او برای احیای روابط بین عربستان سعودی و ایران کار کرده است، میزبان امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه بود و با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین تماس گرفت. چین همچنین روز دوشنبه اعلام کرد که آقای کین در این هفته از آلمان، فرانسه و نروژ بازدید خواهد کرد.

پل هنل، مدیر سابق شورای امنیت ملی چین در دولت های بوش و اوباما، گفت: «این نشانه مثبتی است که آنها با هم ملاقات کردند.

آقای هنل گفت که دیدار با آقای برنز به نفع آقای کین در سفر او به اروپا خواهد بود، جایی که از چین و ایالات متحده درخواست هایی برای کاهش تنش بین آنها وجود داشته است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …