نگرانی در مورد نقش شرکت های معدن در طرح پاسپورت باتری | صنعت خودرو

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

گروه‌های حقوق بشر نگرانی‌هایی را مطرح کرده‌اند که شرکت‌های معدنی بحث‌برانگیز، از جمله یکی از شرکت‌های تابعه تحت بررسی دفتر تقلب جدی بریتانیا، نقشی کلیدی در طرح جدید «گذرنامه باتری» دارند که خودروساز برقی تسلا را از حامیان اصلی آن می‌داند.

شرکت‌های معدنی Eurasian Resources Group (ERG) و Glencore از بنیان‌گذاران ReSource هستند، یک سرمایه‌گذاری مشترک پیشنهادی که با چندین شرکت بزرگ دیگر برای شفاف‌تر کردن زنجیره تامین باتری خودروهای جهانی کار می‌کند و به رانندگان اطمینان می‌دهد که فلزات گرانبها خودروی آنهاست. باتری ها از نظر اخلاقی استخراج شده اند.

اما منتقدان ادعا کرده‌اند که طرح جدید به شرکت‌های معدنی اجازه می‌دهد «تکلیف خود را مشخص کنند» و طرح‌هایی برای بهبود شفافیت باتری باید توسط یک نهاد مستقل اجرا شود.

انتظار می‌رود که تقاضای جهانی برای مواد معدنی باتری در دهه‌های آینده افزایش یابد، زیرا جهان به سرعت از خودروهای بنزینی و دیزلی به سمت انرژی الکتریکی دور می‌شود. با این حال، سیاستمداران، خودروسازان و شرکت های الکترونیک به طور فزاینده ای نگران به حداقل رساندن آسیب های زیست محیطی و جلوگیری از نقض حقوق بشر شده اند.

تمام باتری‌هایی که از سال 2027 در اروپا فروخته می‌شوند باید پاسپورت باتری مخصوص به خود را داشته باشند که منابع مواد معدنی موجود در آنها را ردیابی می‌کند و همچنین جزئیاتی در مورد تأثیرات زیست‌محیطی آنها دارد. قوانین وضع شده توسط اتحادیه اروپا در پاسخ به افزایش آگاهی در مورد سوء استفاده ها و شرایط بد، به ویژه در زنجیره تامین کبالت در جمهوری دموکراتیک کنگو، وضع شده است. برای اینکه خودروها واجد شرایط معافیت های مالیاتی باشند، جزئیات مشابهی در مورد زنجیره تامین در ایالات متحده مورد نیاز است.

ReSource در ماه ژانویه در مجمع جهانی اقتصاد، گردهمایی سالانه رهبران تجاری و سیاسی در پیست اسکی داووس سوئیس راه اندازی شد.

حامیان لیست شده در وب سایت ReSource شامل تسلا، شرکت خودروهای الکتریکی به رهبری ایلان ماسک، و Umicore، یک شرکت بزرگ مواد بلژیکی و همچنین شرکت های معدنی هستند.

مدیر اجرایی ERG، بندیکت سوبوتکا، گفته است که امیدوار است گذرنامه‌های باتری به مصرف‌کنندگان اجازه انتخاب بدهد و به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا کدی را روی خودروی خود اسکن کنند و تصمیمات خرید آگاهانه‌ای را با داده‌های شفاف و قابل اعتماد در زنجیره تامین خود اتخاذ کنند. با این حال، گروه های حقوق بشر ادعا می کنند که شرکت های معدنی نباید مسئول تأیید محصولات خود باشند.

ییمین یی، که مدیریت منابع طبیعی را در سازمان غیردولتی بین‌المللی گلوبال ویتنس رهبری می‌کند، گفت: «دلایلی برای شک وجود دارد که آیا این تلاشی جدی برای تنظیم صنعت است یا بهتر بگوییم تلاشی از سوی شرکت‌های درگیر برای جلوگیری از مقررات دولتی». .

بارها و بارها وقتی صنایع برای تنظیم خود متکی بوده‌اند، جای تعجب نیست که اغلب بی‌اثر بوده و در بدترین حالت، کارتی برای رهایی از زندان برای عملکرد بد بوده است.

واقعاً نباید تعجب آور باشد که وقتی شرکت‌ها تکالیف خود را علامت‌گذاری می‌کنند، تمایل دارند مستقیماً به عنوان پاسخ دهند. ما به مقررات دولتی مناسب و دارای منابع مناسب نیاز داریم تا شرکت‌ها را به حساب بیاوریم.»

ERG همچنین به عنوان یک شرکت بعید برای رهبری یک ابتکار شفافیت توصیف شده است، زیرا شرکت تابعه آن، شرکت منابع طبیعی اوراسیا، متهم به درگیر شدن در دعوای راهبردی علیه مشارکت عمومی یا Slapps – دعواهایی که برای منصرف کردن بررسی ها طراحی شده است، شده است.

ERG در سال 2013 برای خرید دارایی های ENRC، که قبلاً در طول شش سال بحث برانگیز در بورس لندن عضو شاخص FTSE 100 بود، تأسیس شد. ENRC از آوریل 2013 توسط اداره کلاهبرداری جدی بریتانیا (SFO) تحت تحقیق در مورد “اتهامات کلاهبرداری، رشوه و فساد در مورد دستیابی به دارایی های معدنی قابل توجه” است.

ENRC قویاً این اتهامات را رد کرده است و هیچ اتهامی در این پرونده که یکی از طولانی ترین پرونده ها در تاریخ SFO است، مطرح نشده است.

Anneke Van Woudenberg، مدیر اجرایی حقوق و پاسخگویی در توسعه، یک موسسه خیریه مستقر در بریتانیا، گفت: «به سختی می توان دید که چگونه ERG می تواند رهبری مناسب برای منبع مسئول مواد باتری ارائه دهد، زمانی که شرکت تابعه آن با تحقیقات فساد در بریتانیا مواجه است و در بسیاری از دعاوی به سبک اسلپ علیه کسانی که فعالیت های آن را بررسی می کنند شرکت کرده است.

شرکت حقوقی ENRC گفت که این شرکت “توصیف اقدامات قانونی خود را به عنوان “Slapps” نمی پذیرد و گفت که دادگاه ها در برخی از ادعاهای خود به نفع آن تشخیص داده اند.

مشخص نیست که ReSource در نهایت چه شکلی خواهد داشت. وب سایت ReSource آن را به عنوان یک “سرمایه گذاری مشترک بین چندین طرف (از جمله IXM، ERG و Glencore)” توصیف می کند، اما هیچ شرکت کنترل کننده ای هنوز ثبت نشده است.

IXM یک شرکت معدنی است که در نهایت متعلق به شرکت مولیبدن چین (CMOC) واقع در شانگهای است. گلنکور یکی از اعضای FTSE 100 بریتانیا است. در ماه نوامبر، گلنکور پس از اعتراف به اتهامات SFO به اتهام فساد جدی در آفریقا که مربوط به تجارت نفت بود، 281 میلیون پوند پرداخت کرد، نه عملیات معدنی باتری آن.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

به نظر می رسد ERG نیروی محرکه اصلی ایجاد منبع باشد. در یک پست رسانه اجتماعی، یک مدیر اجرایی در حال خروج از 23 نفر برای کمک آنها در پروژه Resource تشکر کرد. بر اساس نمایه های رسانه های اجتماعی، یازده نفر از کارکنان فعلی یا سابق ERG بودند. بقیه توسط یک استارت‌آپ فناوری که سیستم ردیابی مبتنی بر بلاک چین را ساخته است و سایر شرکت‌های حامی از جمله تسلا به کار گرفته شدند.

نقش برجسته ظاهری ERG در منابع می‌تواند به دولت قزاقستان نفوذ کند – این کشور 40 درصد سهام دولتی در معدنچی دارد.

گلنکور و ERG هر دو گفتند که هیچ طرف فردی توانایی تأثیرگذاری بر جهت یا نتیجه Resource را نخواهد داشت.

ERG گفت: «شرکت‌هایی که مستقیماً در استخراج مواد دخیل هستند و دارای تخصص و دانش دست اول در این زمینه هستند، بهترین موقعیت را دارند تا با همکاری سازمان‌های غیردولتی، مؤسسات دولتی و سایر گروه‌ها، رهبری منابع مسئول مواد باتری را ارائه دهند. سهامداران.”

ERG گفت: ReSource به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد که «از طریق یک مهر تضمین کیفیت، مواد مورد استفاده در باتری‌ها را اندازه‌گیری کنند که دقیق‌ترین استانداردها را برآورده می‌کنند.

یکی از سخنگویان گلنکور گفت که این شرکت به همکاری خود با ReSource برای کمک به ارتقا و بهبود شفافیت و پایداری زنجیره تامین باتری افتخار می کند و توسط شرکت کنندگان اصلی زنجیره تامین و سایر طرف های ذینفع تایید شده است.

یکی از سخنگویان IXM گفت که تخصص شرکت های استخراج به “ایجاد محصولی مناسب برای هدف” کمک می کند، “داده ها چندین بار توسط چندین بازیگر مستقل در سراسر زنجیره تامین بررسی و تایید خواهند شد” و اینکه ReSource یک محصول را راه اندازی خواهد کرد. هیئت مشاوران خارجی آنها افزودند: “هدف ReSource ارائه یک راه حل ردیابی در مورد منشاء مواد است. این یک تلاش مقررات یا ابزار حسابرسی نیست.»

یک سخنگوی SFO گفت: “تحقیقات جنایی ما در مورد ENRC همچنان ادامه دارد. ما هر گونه مسئولیتی را در قبال ENRC انکار می کنیم.»

سخنگوی Umicore گفت: “Umicore از طرح‌های شفاف‌سازی مانند ReSource و پاسپورت باتری برای ریشه‌کن کردن شیوه‌های غیرقابل قبول اجتماعی و زیست‌محیطی و به اشتراک گذاشتن اطلاعات قابل اعتماد در مورد سطح پایداری باتری و در نهایت با مصرف‌کنندگان نهایی حمایت می‌کند.”

تسلا به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …