همزمان با افزایش اعدام ها در میان ناآرامی ها، ایران دو مرد را به جرم توهین به مقدسات اعدام کرد | ایران

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

مقامات گفتند که ایران دو مرد را که به جرم توهین به مقدسات محکوم شده بودند به دار آویخت، زیرا پس از ماه ها ناآرامی، تعداد اعدام ها در سراسر جمهوری اسلامی افزایش یافته است.

بر اساس گزارش گروه حقوق بشر ایران مستقر در اسلو، ایران همچنان یکی از بزرگترین اعدام‌کنندگان جهان است و از ابتدای سال جاری تاکنون حداقل 203 زندانی را به قتل رسانده است. اما اعدام برای توهین به مقدسات نادر است، زیرا در موارد قبلی این مجازات توسط مقامات کاهش یافته است.

دو مرد اعدام شده، یوسف مهراد و صدرالله فاضلی زارع، در زندان اراک در مرکز ایران جان باختند. به گفته کمیسیون بین المللی آزادی مذهبی ایالات متحده، آنها در ماه مه 2020 به اتهام دست داشتن در کانالی در برنامه پیام تلگرامی به نام نقد خرافات و دین دستگیر شده بودند. کمیسیون گفت که هر دو مرد ماه ها را در سلول انفرادی سپری کردند و نتوانستند با خانواده های خود تماس بگیرند.

خبرگزاری میزان از قوه قضائیه ایران با تایید این اعدام ها، این دو مرد را توهین به پیامبر اسلام و ترویج الحاد توصیف کرد. میزان همچنین آنها را به سوزاندن یک قرآن، کتاب مقدس اسلام متهم کرد، اگرچه مشخص نیست که آیا ادعا شده است که این افراد این کار را کرده اند یا چنین تصاویری از طریق کانال تلگرام به اشتراک گذاشته شده است.

محمود امیری مقدم، که رهبری حقوق بشر ایران را بر عهده دارد، گفت که این اعدام ها «ماهیت قرون وسطایی» حکومت دینی ایران را افشا کرد.

وی در بیانیه ای گفت: جامعه جهانی باید با واکنش خود نشان دهد که اعدام برای ابراز عقیده غیرقابل تحمل است. امتناع جامعه جهانی از واکنش قاطع، چراغ سبزی برای دولت ایران و همه همفکران آن در سراسر جهان است.

بلافاصله مشخص نشد که ایران آخرین اعدام خود را به جرم توهین به مقدسات کی انجام داد. سایر کشورهای خاورمیانه مانند عربستان سعودی نیز برای توهین به مقدسات مجازات اعدام تعیین می کنند.

سیل اخیر اعدام‌ها، از جمله اعضای گروه‌های اقلیت‌های قومی در ایران، در حالی صورت می‌گیرد که اعتراضات چند ماهه به قتل مهسا امینی 22 ساله در سپتامبر پس از دستگیری او توسط پلیس اخلاق کشور کاهش یافته است.

حداقل چهار نفر که به اتهام ارتکاب جرایم در تظاهرات متهم شده بودند به قتل رسیده اند. تظاهراتی که طبق گزارش ها در طی آن 500 نفر کشته و 19000 نفر دیگر دستگیر شدند، یکی از بزرگترین چالش های حکومت دینی ایران از زمان انقلاب اسلامی 1979 به شمار می رود.

بر اساس گزارش حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۲۲، ایران دست‌کم ۵۸۲ نفر را اعدام کرد که این رقم در سال ۲۰۲۱، ۳۳۳ نفر بود. تازه ترین گزارش عفو بین الملل در مورد اعدام ها، ایران را به عنوان دومین جلاد بزرگ جهان، پس از چین، معرفی می کند، جایی که گمان می رود هزاران نفر در سال در آن اعدام می شوند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …