جنگ اوکراین: حملات هواپیماهای بدون سرنشین، اضطراب نیروگاه هسته ای، واگنر در باخموت می ماند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

اینها آخرین تحولات جنگ اوکراین امروز است.

روسیه در آستانه جشن پیروزی به اوکراین حمله کرد

مسکو یکشنبه شب ده‌ها موشک و پهپاد به سمت کیف و دیگر شهرهای اوکراین پرتاب کرد که منجر به زخمی شدن حداقل پنج نفر شد.

موشک‌های روسیه باعث آتش‌سوزی مهیبی در انبار مواد غذایی در شهر اودسا در دریای سیاه شد که بامداد دوشنبه در چندین منطقه دیگر اوکراین نیز انفجارهایی گزارش شد.

مقامات ارشد نظامی اوکراین اعلام کردند که تمام 35 پهپاد شاهد ساخت ایران را که در طول شب پرتاب شده بودند، سرنگون کردند.

به گفته ویتالی کلیچکو، سرگرد شهر کیف، پنج نفر در کیف زخمی شدند. دو مورد از این جراحات ناشی از سقوط لاشه هواپیمای بدون سرنشین در غرب پایتخت بوده است.

این حملات در حالی صورت گرفت که روسیه برای جشن سالانه روز پیروزی خود که نشان دهنده پیروزی اتحاد جماهیر شوروی بر آلمان نازی است، آماده می شود.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در روایت خود پیرامون تهاجم اوکراین به پیروزی روسیه در جنگ جهانی دوم بازی کرده و رهبران کیف را نازی خوانده است.

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین در به روز رسانی روزانه خود اعلام کرد: متأسفانه غیرنظامیان کشته و زخمی شده اند، ساختمان های بلند، خانه های شخصی و سایر زیرساخت های غیرنظامی آسیب دیده اند.

هشدارهای حمله هوایی روز یکشنبه برای ساعت ها در حدود دو سوم اوکراین پخش شد.

نگرانی در مورد نیروگاه هسته ای اوکراین افزایش می یابد

نگرانی ها در مورد بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا روز یکشنبه پس از آنکه مقامات محلی به غیرنظامیان ساکن در اطراف دستور تخلیه دادند، افزایش یافت.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) ماه‌ها تلاش کرده است تا مقامات روسیه و اوکراین را متقاعد کند تا از فاجعه در نیروگاه هسته‌ای Zaporizhzhia واقع در جنوب شرقی اوکراین جلوگیری کنند.

این تاسیسات در اوایل جنگ توسط مسکو تصرف شد اما از آن زمان در تیراندازی متقابل گرفتار شده است.

به دستور یگنی بالیتسکی، فرماندار استان زاپوریژژیا اوکراین تحت حمایت روسیه، تخلیه ها صادر شد و این نگرانی ها مبنی بر تشدید جنگ در این منطقه را افزایش داد.

بالیتسکی روز جمعه به غیرنظامیان دستور داد 18 محله تحت اشغال روسیه، از جمله انرودار را ترک کنند، محل استقرار بیشتر کارکنان نیروگاه.

بالیتسکی گفت که تا روز یکشنبه بیش از 1500 نفر از دو شهر نامشخص در منطقه تخلیه شده اند.

نیروهای مسکو بلافاصله پس از حمله به اوکراین در سال گذشته، این نیروگاه را تصرف کردند، اما کارمندان اوکراینی در طول اشغال، گاهی تحت فشار شدید به اداره آن ادامه دادند.

اوکراین مرتباً به سمت خطوط روسی شلیک کرده است، در حالی که روسیه بارها جوامع تحت کنترل اوکراین را در سراسر رودخانه دنیپر گلوله باران کرده است.

درگیری‌ها در حالی تشدید شده است که اوکراین آماده می‌شود تا یک ضدحمله را که مدت‌ها وعده داده بود برای بازپس‌گیری زمین‌های اشغال شده توسط روسیه آغاز کند.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه هشدار داد: «وضعیت عمومی در منطقه نزدیک نیروگاه هسته‌ای زاپوریژژیا به طور فزاینده‌ای غیرقابل پیش‌بینی و بالقوه خطرناک می‌شود».

ما باید از هم اکنون برای جلوگیری از تهدید یک حادثه هسته ای شدید و پیامدهای مرتبط با آن برای جمعیت و محیط زیست اقدام کنیم. این تاسیسات هسته ای بزرگ باید محافظت شود.»

تحلیلگران ماه ها به منطقه جنوبی زاپوریژژیا به عنوان یکی از اهداف احتمالی ضدحمله بهاری مورد انتظار اوکراین اشاره کرده اند و گمانه زنی می کنند که نیروهای کی یف ممکن است تلاش کنند “کریدور زمینی” روسیه به شبه جزیره کریمه را خفه کنند.

مسکو حمله پهپاد اوکراینی به کریمه را خنثی کرد

روسیه می گوید پهپادهای اوکراینی را که روز یکشنبه به شبه جزیره کریمه حمله کرده بودند، سرنگون کرده است.

دولت روسیه در کریمه گفته است که حمله شبانه 12 هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی را دفع کرده است، هرچند اوکراین این را محدود نکرده است.

خودروهای آریل بدون سرنشین در شهر بندری سواستوپل، پایتخت شبه جزیره و محل استقرار ناوگان دریای سیاه روسیه به فضا پرتاب شدند.

به گفته مسکو، پهپادها با پدافند ضد هوایی و پارازیت الکترونیکی خنثی شدند.

میخائیل رازوجایف، فرماندار شهر گفت: «هیچ زیرساختی در شهر آسیب ندیده است.

از تابستان 2022، این شبه جزیره – که در سال 2014 توسط مسکو ضمیمه شد – مرتباً مورد حمله هواپیماهای بدون سرنشین و خرابکاری های ادعایی اوکراین قرار گرفته است.

در پایان ماه آوریل، یک حمله هواپیمای بدون سرنشین باعث آتش سوزی بزرگ در یک انبار نفت در سواستوپل شد.

واگنر در باخموت می ماند

رئیس گروه مزدور واگنر روز یکشنبه گفت که مسکو “قول” حمایت بیشتر را داده و به آن اجازه داده است به جنگ در باخموت ادامه دهد.

روز جمعه، یوگنی پریگوژین ویدئوی تحریک آمیزی از حمله به ارتش روسیه منتشر کرد. در آن، او عهد کرد که اگر مهمات بیشتری به آنها داده نشود، نیروهای مزدور خود را از باخموت، مرکز نبرد در شرق، خارج کند.

وی روز یکشنبه در پیامی صوتی گفت: “شب گذشته دستور رزمی دریافت کردیم. آنها قول می دهند تمام مهمات و تسلیحات مورد نیاز برای ادامه عملیات را به ما بدهند.”

جنگ بر سر باخموت از تابستان آغاز شده است و شهر کوچک معدن نمک ارزش نمادین زیادی پیدا کرده است.

روسیه مشتاق یک پیروزی آشکار در میدان نبرد است، به ویژه در آستانه جشن های روز پیروزی.

سربازان واگنر نقش مهمی در حمله مرگبار روسیه به باخموت داشتند که شهر را به ویرانه تبدیل کرد.

به گفته پریگوژین، نیروهای آنها کنترل 95 درصد شهر را در دست دارند.

اما ارتش اوکراین می گوید که به آن چسبیده و به شدت از خود دفاع می کند. این کشور امیدوار است نیروهای روسیه را در باخموت که به چرخ گوشت تشبیه شده است خسته کند.

ژنرال الکساندر سیرسکی از نیروهای زمینی اوکراین گفت: «دشمن قرار نیست اهداف خود را تغییر دهد و هر کاری برای کنترل باخموت انجام می دهد.

روسیه متهم به استفاده از فسفر در اوکراین شد

اوکراین روز شنبه روسیه را به استفاده از فسفر متهم کرد و ویدئویی را منتشر کرد که ظاهراً نشان می دهد که آتش سفید مهمات مخرب را نشان می دهد.

قوانین بین‌المللی استفاده از فسفر سفید یا سایر سلاح‌های آتش‌زا را در مناطقی که ممکن است تجمع غیرنظامیان وجود داشته باشد، ممنوع می‌کند، اگرچه می‌توان از آن برای روشنایی یا ایجاد پرده‌های دود نیز استفاده کرد.

مهمات فسفر برای آتش زدن اجسام و ایجاد جراحات وحشتناک سوختگی طراحی شده اند.

یورونیوز نمی‌توانست به طور مستقل تأیید کند که این ویدئو کجا و چه زمانی ضبط شده است، اما هامیش دی برتون گوردون، کارشناس سلاح‌های شیمیایی، سرهنگ سابق ارتش بریتانیا، گفت که این فیلم به وضوح فسفر سفید است.

او گفت: «این مستقیماً به سمت مواضع اوکراین شلیک می‌شود و این یک جنایت جنگی است».

من انتظار دارم چون روس ها نتوانستند باکموت را به طور متعارف بگیرند، اکنون از تاکتیک های غیر متعارف برای سوزاندن سربازان اوکراینی یا فرار آنها استفاده می کنند.»

نیروهای روسیه درباره این ادعا اظهار نظری نکرده اند.

آنها اتهامات قبلی اوکراین مبنی بر استفاده از مهمات فسفر را رد کرده اند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …