گلدمن ساکس می گوید بانک انگلستان ممکن است مجبور شود در تابستان امسال نرخ بهره را تا 5 درصد افزایش دهد نرخ بهره

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

گلدمن ساکس هشدار داده است که بانک انگلستان ممکن است مجبور شود در تابستان امسال نرخ بهره را تا 5 درصد افزایش دهد، زیرا انگلیس در تلاش است تا بالاترین نرخ تورم را در میان اقتصادهای پیشرفته گروه 7 کاهش دهد.

انتظار می‌رود خیابان Threadneedle هزینه وام برای خانوارها و مشاغل را در روز پنجشنبه برای دوازدهمین بار متوالی افزایش دهد، در حالی که بازارهای مالی پیش‌بینی می‌کنند که افزایش یک چهارم واحدی به 4.5 درصد برسد.

با این حال، بانک سرمایه گذاری ایالات متحده هشدار داد که خانوارها و مشاغل ممکن است با افزایش بیشتر در هزینه استقراض مواجه شوند، زیرا بانک مرکزی در تلاش است تا بالاترین نرخ تورم را در 40 سال گذشته به سطوح پایدارتر کاهش دهد.

این در حالی است که پس از کاهش کمتر از حد انتظار در ماه مارس، تورم دو رقمی گیر کرده و به 10.1 درصد رسیده است، زیرا خانوارهای بریتانیایی با سریع ترین افزایش سالانه قیمت مواد غذایی و نوشیدنی از سال 1977 دست و پنجه نرم می کنند.

پس از وعده ریشی سوناک برای نصف کردن نرخ تورم در سال جاری، ماندن تورم در سطوح بالاتر از حد انتظار، فشار بر خانوارها را در بحبوحه بحران هزینه زندگی حفظ می‌کند و می‌تواند برای دولت شرم‌آور باشد. نرخ تورم زمانی که او وعده داد 10.7 درصد بود.

گلدمن گفت که اگرچه تورم در بریتانیا به سرعت کاهش می یابد، به کمک کاهش قیمت جهانی انرژی، معیار افزایش هزینه زندگی بعید به نظر می رسد که به اندازه کافی برای رسیدن به هدف 2 درصدی بانک تعیین شده توسط دولت کاهش یابد.

ابراهیم کوادری، اقتصاددان در بانک سرمایه گذاری ایالات متحده، گفت: «در حالی که ممکن است [Bank’s rate-setting] ممکن است کمیته سیاست پولی بخواهد پس از نشست ماه مه روند صعودی را تا سه ماهه کاهش دهد، ما تردید داریم که این امر در میان فشارهای تورمی مداوم امکان پذیر باشد.

بنابراین ما انتظار داریم که کمیته سیاست پولی به افزایش 25 گامی تا رسیدن به نرخ نهایی 5 درصد در ماه اوت ادامه دهد.

بازارهای مالی انتظار دارند که بانک مرکزی در سال جاری نرخ‌های خود را به بالای 4.5 درصد افزایش دهد، اگرچه آنها در احتمال افزایش نرخ‌ها به 5 درصد قیمت‌گذاری نمی‌کنند. برخی از اقتصاددانان همچنین استدلال کرده اند که خیابان Threadneedle می تواند چرخه افزایش نرخ خود را پس از نشست این هفته متوقف کند.

بانک های مرکزی در سراسر جهان برای مقابله با تورم فزاینده پس از همه گیری کووید و جنگ روسیه در اوکراین، هزینه های استقراض را به شدت افزایش داده اند. کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، هفته گذشته هشدار داد که پس از افزایش نرخ بهره به 3.25 درصد، “زمینه بیشتری برای پوشش” دارد.

رئیس بانک مرکزی منطقه یورو گفت که تورم در سراسر بلوک 20 کشور “بسیار بالا” باقی مانده است، در حالی که هشدار داد که شرکت ها از تورم بالا برای پیشبرد افزایش قیمت ها سوء استفاده می کنند.

در ایالات متحده، سرمایه‌گذاران شرط می‌بندند که فدرال رزرو مجبور به کاهش نرخ بهره در سال جاری در بحبوحه عواقب بدترین بحران بانکی از زمان سقوط سال 2008 شده است. فدرال رزرو هفته گذشته نرخ بهره را به 5 درصد افزایش داد و به 5.25 درصد رساند. با این حال، اقتصاد ایالات متحده در ماه‌های اخیر انعطاف‌پذیری خود را نشان داده است، از جمله ارقامی که در هفته گذشته نشان می‌دهند در ماه آوریل 253000 نفر افزایش اشتغال را قوی‌تر از حد انتظار می‌کردند.

افزایش احتمالی نرخ بهره بانک مرکزی انگلیس در حالی رخ می‌دهد که خانوارها و مشاغل در سراسر بریتانیا تحت فشار فزاینده‌ای از افزایش نرخ‌های گذشته قرار گرفته‌اند و میلیون‌ها وام‌گیرنده که وام‌های مسکن و وام‌های خود را با نرخ‌های پایین‌تر تثبیت کرده‌اند، به پایان این معاملات نزدیک شده‌اند. وام مسکن حدود 1.4 میلیون خانوار با نرخ ثابت امسال به پایان می رسد.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

با این حال، اقتصاد بریتانیا در ماه‌های اخیر در بحبوحه سطوح انعطاف‌پذیر هزینه‌های مصرف‌کننده و افزایش اعتماد تجاری علی‌رغم بحران هزینه‌های زندگی، قوی‌تر از حد انتظار عمل کرده است.

گلدمن گفت که بانک احتمالا به طور قابل توجهی پیش بینی های رشد خود را ارتقا خواهد داد، در حالی که انتظار می رود بریتانیا از رکود طولانی مدت جلوگیری کند.

ما فکر می کنیم که بریتانیا می تواند از یک رکود عمیق جلوگیری کند. یاری استن، اقتصاددان اروپایی گلدمن ساکس، گفت: تصویر رشد سازنده‌تر از آن چیزی است که بانک انگلستان ترسیم کرده است.

با توجه به اینکه شرکت‌ها برای پر کردن جای خالی تلاش می‌کنند، بانک ایالات متحده اعلام کرد که رشد دستمزد در بریتانیا احتمالا قوی‌تر از حد انتظار باقی می‌ماند، اتفاقی که به گفته او احتمالاً با هدف تورم ۲ درصدی Threadneedle Street ناسازگار است.

به گفته این سازمان، تورم تا دسامبر به حدود 4.2 درصد کاهش می یابد، که به طور قابل توجهی بالاتر از پیش بینی 2.9 درصدی است که در کنار بودجه بهار دولت در ماه مارس توسط دفتر مسئولیت بودجه انجام شده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …