تشدید درگیری ها در پایتخت سودان با هشدار آمریکا درباره تحریم های جدید | سودان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

با افزایش فشار از سوی قدرت‌های بین‌المللی برای پایان دادن به خصومت‌ها و رسیدن کمک‌های بشردوستانه به میلیون‌ها غیرنظامی ناامید، جنگ در سودان تشدید شده است.

نبردهای شدید روز پنجشنبه بین ارتش سودان و مخالفان شبه نظامی آن، نیروهای پشتیبانی سریع (RSF)، ساکنان خارطوم، پایتخت، را به یاد نبرد شدیدی انداخت که تقریباً سه هفته پیش اولین روزهای جنگ را رقم زد.

درگیری‌ها به‌ویژه در اطراف کاخ ریاست‌جمهوری در مرکز خارطوم شدید بود، که تصرف آن به ساکنان آن مشروعیت به عنوان حاکمان سودان می‌دهد. این مجموعه گسترده اکنون به شدت آسیب دیده است و گزارش شده است که تا حد زیادی در اختیار نیروهای RSF است.

تداوم شکست جنگجویان در خارطوم و جاهای دیگر در سراسر سودان در رعایت آتش بس های پی در پی، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده را بر آن داشت تا روز پنجشنبه تحریم های جدیدی را علیه کسانی که مسئول «تهدید صلح، امنیت و ثبات سودان» هستند، تهدید کند. تضعیف انتقال دموکراتیک سودان؛ استفاده از خشونت علیه غیرنظامیان؛ یا ارتکاب نقض جدی حقوق بشر».

خشونتی که در سودان اتفاق می‌افتد یک تراژدی است – و خیانت به خواسته آشکار مردم سودان برای حکومت غیرنظامی و گذار به دموکراسی است. بایدن پایان یابد.»

تحلیلگران و فعالان کمپین گفتند که این اقدام مدت هاست به تعویق افتاده است.

بر اساس آمار وزارت بهداشت، بیش از 550 نفر در خشونت های 20 روزه کشته شده اند، اما مجموع واقعی احتمالاً بسیار بیشتر خواهد بود زیرا بسیاری از مرگ و میرها شمارش نشده است. هزاران نفر زخمی شده اند. به گفته آژانس های سازمان ملل، حداقل 334000 نفر در داخل سودان و ده ها هزار نفر دیگر به مصر، چاد، سودان جنوبی، جمهوری آفریقای مرکزی و اتیوپی آواره شده اند.

این درگیری ها نیروهای وفادار به ژنرال عبدالفتاح البرهان، رهبر واقعی نظامی سودان را در مقابل نیروهای فرمانده نیروهای RSF، ژنرال محمد حمدان داگالو، که به نام همدی نیز می شناسند، قرار داده است. هر دو مرد اکنون متقاعد شده اند که می توانند در مناقشه فعلی پیروز شوند و بنابراین کنترل بلامنازع بر دولت در حال فروپاشی سودان و منابع ارزشمند آن را به دست آورند.

چرا خشونت در سودان رخ داده است – توضیح ویدیو

آنت هافمن، پژوهشگر مؤسسه کلینگندال، لاهه، گفت که شدت نبردهای اخیر با “برنامه سیاسی… مرتبط با فشار برای مذاکره” تعیین شده است.

هافمن به آبان نیوز گفت: «من بعید می دانم که جنگ را متوقف کنند، مگر اینکه کسی متحمل خسارات بسیار بزرگی شود و نتواند منابعی برای تکمیل نیروهای خود پیدا کند.

در خارطوم، ساکنان برای بیستمین روز از بمباران ها و حملات هوایی پناه گرفتند. الصادق احمد، یک مهندس 49 ساله در پایتخت، گفت: «از عصر دیروز و امروز صبح… صداهای درگیری به گوش می رسد.

«ما در یک وضعیت وحشت دائمی قرار گرفته ایم زیرا نبردها در اطراف مراکز محله های مسکونی است. ما نمی دانیم این کابوس و ترس کی تمام می شود.»

کارشناسان می گویند که یک فاجعه انسانی قریب الوقوع است و آژانس های کمک رسانی با چالش های بزرگی برای رسیدن به نیازمندان مواجه هستند.

«کارکنان ما به شدت مشغول تلاش برای هماهنگی بین بازیگران مختلف به منظور تسهیل کمک‌های بشردوستانه هستند. اما امروز در خارطوم، فقدان حداقل شرایط امنیتی مانع از دسترسی کارکنان بشردوستانه به افراد آسیب پذیر می شود. آلیونا سیننکو، سخنگوی منطقه‌ای آفریقا در کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، گفت: گزارش‌هایی از تهدیدها و حملات مستقیم علیه پرسنل بشردوستانه از جمله هلال احمر سودان گزارش شده است.

حقوق بین‌الملل بشردوستانه در این مورد بسیار واضح است: سازمان‌های بشردوستانه، پرسنل آن و همه منابع و اشیایی که برای عملیات‌های بشردوستانه استفاده می‌شوند باید مورد احترام و محافظت قرار گیرند.

در بیانیه ای که توسط بیمارستان اصلی زایشگاه سودان منتشر شد، آمده است که این بیمارستان توسط نیروهای RSF تسخیر شده و این نیرو را به سرقت پول متهم کرده است. RSF به درخواست برای اظهار نظر در مورد اتهام پاسخ نداد.

نبیل عبدالله، سخنگوی ارتش، نیروهای RSF را به نقض آتش بس فعلی متهم کرد. آتش بس اعلام شده بود اما با حمله به نیروهای ما آن را شکستند… عبدالله به آبان نیوز گفت: اما اکنون اوضاع آرام است و خطری برای وضعیت وجود ندارد.

اوایل این هفته، داگالو و برهان توافق کردند که نمایندگانی را برای مذاکره، احتمالاً در عربستان سعودی بفرستند. مقامات سازمان ملل گفتند، اگرچه در مورد امیدهای واهی هشدار دادند، چنین گفتگوهایی در ابتدا بر برقراری یک آتش بس “پایدار و قابل اعتماد” متمرکز خواهد بود.

داگالو گفت که شبه نظامی نمایندگان خود را برای گفتگوها معرفی کرده است اما ابتدا باید اقدامات اعتمادسازی انجام می شد. او به الشرق، یک شبکه تلویزیونی مستقر در عربستان سعودی، گفت: «یک توافق باید پس از مسائل دیگر اتفاق بیفتد: اول، آتش بس و ایجاد اعتماد.

یک فرستاده رهبر نظامی سودان روز چهارشنبه گفت که ارتش “ابتکار سعودی-آمریکایی برای گفتگوهای آتش بس، نه میانجیگری برای پایان دادن به جنگ” را پذیرفت، اما گفتگوهای رو در رو با نیروهای RSF را رد کرد.

حتی گفت‌وگوهای غیرمستقیم، اگر انجام شوند، از زمان شروع جنگ در 15 آوریل، پیشرفت چشمگیری خواهد بود.

ایالات متحده و عربستان سعودی فشارهای بین المللی را برای ترغیب ژنرال ها به توقف جنگ و سپس شرکت در مذاکرات عمیق تر برای حل بحران رهبری کرده اند. این تلاش به دلیل برنامه های متضاد قدرت های منطقه ای و دخالت ده ها بازیگر کوچکتر که به دنبال سوء استفاده از هرج و مرج هستند، پیچیده شده است.

یکی از احتمالاتی که توسط سازمان ملل مطرح شد، ایجاد یک مکانیسم نظارتی بود که شامل ناظران سودانی و خارجی باشد. مقامات گفتند که مذاکرات در مورد آتش بس پایدار می تواند در عربستان سعودی یا سودان جنوبی انجام شود که مورد علاقه قدرت های منطقه ای و اتحادیه آفریقا است، اگرچه آنها اشاره کردند که در هر صورت جنگجویان به عبور امن از قلمرو دیگری نیاز دارند.

فولکر پرتس، نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در سودان گفت: «این در شرایطی که عدم اعتماد وجود دارد، بسیار دشوار است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …