دختر نخست‌وزیر تبعیدی مصمم به «تسخیر افسار» در انتخابات تایلند است | تایلند

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

چهره پائونگ‌ترن شیناواترا از کنار یک کامیون کمپین در حالی که در جمع حامیانش سخنرانی می‌کرد، می‌تابید. او ماه گذشته گفت: “خوشحالم که این شانس را دارم که با شما مردم چیانگ مای صحبت کنم.” خیلی بد است که نتوانم شخصاً آنجا باشم.»

پس از آن، پائونگ‌تارن، 36 ساله، هشت ماهه و نیم باردار، که برای تصدی نخست‌وزیری بعدی تایلند نامزد می‌شود، در آخرین مرحله تبلیغات انتخاباتی نتوانسته سفر کند. در عوض، با یک ژاکت قرمز، رنگ علامت تجاری مهمانی Pheu Thai او، او با هواداران خود در چیانگ مای، در شمال، از بیمارستانی در بانکوک تماس ویدیویی برقرار کرد.

در مقابل صفحه نمایش او، یک ردیف از حامیان، که با وجود گرمای پخت و پز بیرون آمده بودند، زیر یک خیمه شب بازی سفید نشسته بودند و از آفتاب در امان بودند.

چیانگ مای زادگاه پدر پائونگ‌ترن، نخست‌وزیر سابق تاکسین شیناواترا – محبوب‌ترین سیاستمدار کشور و قطبی‌ترین آن است. او و خواهرش، یینگلاک شیناواترا، نخست وزیر سابق، به شدت مورد مخالفت نهاد نظامی سلطنتی قرار گرفتند. او در سال 2006 در یک کودتا از قدرت برکنار شد و او در سال 2014 از سمت خود برکنار شد. هر دو در تبعید زندگی می کنند تا از پرونده های قانونی اجتناب کنند.

صدای پائونگ‌ترن از بلندگو شنیده شد: «فقط کلمه چیانگ مای برای گرم کردن قلب من کافی است. پدرم و عمه ام آنجا به دنیا آمدند و دلم برایشان تنگ شده است.»

در حالی که دستانش را به نشانه قلب عاشقانه به سمت دوربین گرفته بود، مخاطبانش که بسیاری از آنها همسن پدرش بودند، کف زدند و تشویق کردند.

Paetongtarn دانشجوی دانشگاه بود که بحران سیاسی نخست وزیری او را فرا گرفت و کشور را تقسیم کرد. برای رای دهندگان روستایی در شمال و شمال شرق، تاکسین، که برای اولین بار در سال 2001 به قدرت رسید، یک قهرمان بود. او اولین سیاستمداری بود که اهمیت آنها را به عنوان رای دهندگان تشخیص داد و سیاست هایی مانند پوشش سلامت همگانی را ارائه کرد که تغییری واقعی در زندگی آنها ایجاد کرد.

پدر پائونگ‌ترن و تاکسین شیناواترا، نخست‌وزیر سابق تایلند
پدر پائونگ‌ترن و تاکسین شیناواترا، نخست‌وزیر سابق تایلند، که در سال 2006 در یک کودتا از قدرت برکنار شد و اکنون در تبعید زندگی می‌کند. عکس: سوکره سوکپلانگ/رویترز

آتاچاک ساتایانوراک از دپارتمان تاریخ دانشگاه چیانگ مای گفت: «در قدیم ضرب‌المثل رایجی داشتیم: مردم می‌گفتند مزرعه برنج خود را فروختند تا دارو دریافت کنند. وی افزود: سیاست‌های تاکسین به مردم مناطق روستایی این امکان را می‌دهد که از نردبان بالا بروند و آنها از نظر سیاسی بسیار بیشتر درگیر شدند، او افزود: “او مردم تایلند را به شهروندان تایلندی تبدیل کرد.”

اما برای محافظه کاران سلطنتی او یک تاجر فاسد بود که از کشور برای منافع خود بهره برداری می کرد و محبوبیتش تهدیدی برای سلطنت کشور بود.

در اوج بحران در سال 2006، Paetongtarn، معروف به Ung Ing، در دانشگاه Chulalongkorn در بانکوک، یک موسسه نخبه و محافظه کار، تحصیل می کرد. یکی از دوستان قدیمی دانشگاه او می گوید که در گروه سالانه او که حدود 200 دانشجوی علوم سیاسی بود، شاید 10 نفر با تاکسین همدردی داشتند. در کلاس، اساتید بیزاری خود را از پدر او پنهان نمی کردند. در محوطه دانشگاه، دانشجویان پوسترهایی با چهره تاکسین خط کشیده آویزان کردند. دوستانش سعی کردند او را در جهت مخالف هدایت کنند تا مجبور نباشد از کنار آنها رد شود.

در 19 سپتامبر همان سال بود که مادر Paetongtarn تماس گرفت و گفت که تانک ها در خیابان ها هستند. او نمی توانست به خانه برود، اما باید مستقیماً به یک خانه امن برود. پدر او که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در خارج از کشور بود، برکنار شده بود. “خیلی ترسیده بودم. پائونگ‌ترن سال گذشته به رسانه‌های تایلندی گفت: من هنوز در لباس بودم. با گریه به خواهرم زنگ زدم. من پر از ترس بودم.»

هشت سال بعد، عمه او ینگلاک با حکم دادگاه از سمت خود برکنار شد و ارتش دوباره قدرت را در دست گرفت.

ناپون جاتوسریپیتاک، یکی از اعضای مهمان موسسه ISEAS-Yusof Ishak در سنگاپور، گفت: چنین خاطراتی «احتمالاً نشان دهنده عزم او برای به دست گرفتن افسار قدرت است، چه برای Pheu Thai، برای حامیان آن، برای خودش یا برای پدرش».

پس از فارغ التحصیلی، Paetongtarn در رشته مدیریت هتلداری در دانشگاه Surrey در گیلدفورد انگلستان تحصیل کرد و بعداً به تایلند بازگشت تا در امپراتوری تجاری خانواده‌اش کار کند. در سال 2021 او به عنوان مشاور ارشد مشارکت و نوآوری در Pheu Thai، حزب مرتبط با پدرش منصوب شد و امسال به عنوان یکی از سه نامزد نخست وزیری این حزب انتخاب شد.

Paetongtarn و حزبش در نظرسنجی عملکرد خوبی داشتند و هفته گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی که چند روز پس از زایمان برگزار شد، او گفت که مطمئن است که یک زمین لغزش دارد. او با نام شیناواترا تقویت شده است، نامی که در صندوق های رای شکست ناپذیر است و سیاست هایی مانند افزایش حداقل دستمزد را ارائه کرده است. با این حال، او با این پرسش مواجه شده است که آیا از نظر سیاسی تجربه کافی برای اداره کشور دارد یا خیر.

Paetongtarn با چالش های دیگری روبرو است. این سیستم که پس از کودتای 2014 ایجاد شد، به نفع نامزدهای مرتبط با ارتش مانند پرایوت چان اوچا، ژنرال سابق ارتش که کودتا را رهبری کرد، و پراویت وانگسووان، که بخشی از حکومت نظامی بود، منحرف شده است.. 250 سناتور تایلند که توسط ارتش منصوب شده‌اند، در انتخاب نخست‌وزیر بعدی نقش دارند. این بدان معناست که انتخابات این ماه غیرقابل پیش بینی است: حتی اگر حزب او بیشترین کرسی ها را به دست آورد، ممکن است نتواند قدرت را به دست گیرد.

Paetongtarn همچنین باید با خواسته های نسل های جوان دست و پنجه نرم کند، که در اعتراضات گسترده در سال 2020 خواستار اصلاحات ساختاری عمده در جامعه تایلند، از جمله نقش ارتش و سلطنت قدرتمند شدند. بسیاری در مورد چنین موضوعاتی به سمت پیشروترین حزب حرکت کرده اند. این کشور شاهد حضور گسترده رای دهندگان جوان در گردهمایی های خود از جمله رویداد اخیر در چیانگ مای بوده است.

پانوات پاندوپراسرت، استادیار علوم سیاسی در دانشگاه چیانگ مای، گفت که فیو تای با صحبت در مورد برابری دگرباشان جنسی و وعده پایان دادن به خدمت سربازی اجباری تلاش کرده است رای دهندگان جوان تر را جذب کند.

تاکسین همچنین گفتگوهای منظمی را در Clubhouse انجام می دهد، جایی که در مورد موضوعات فعلی مانند هوش مصنوعی یا ارز دیجیتال صحبت می کند. پانیوارت افزود: «اما تاکسین هنوز هم در موارد خاص تا حدی دست و پا چلفتی است. نظرات در مورد تهاجم روسیه به اوکراین، از جمله اینکه ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین «دلقک» بود، با دیدگاه دموکراسی خواهانه جوانان همخوانی ندارد.

پائونگ تارن در پاسخ به این سوال که آیا از اصلاح قانون بدنام و سختگیرانه تایلند حمایت می کند، گفت که این موضوع باید در پارلمان مورد بحث قرار گیرد. بیش از 230 نفر از جمله کودکان از زمان اعتراضات سال 2020 تحت این قانون متهم شده اند.

حتی اگر Pheu Thai بتواند از حمایت کافی برای تشکیل دولت برخوردار شود، ممکن است در آینده با تهدیدات خارج از پارلمان، از جمله دادگاه‌ها، مواجه شود. بر اساس گزارش ها، شکایات علیه این حزب قبلاً به کمیسیون انتخابات تسلیم شده است.

اظهارات تاکسین مبنی بر اینکه می خواهد به تایلند بازگردد خطرات را بیشتر می کند. او به طور غیابی به خاطر پرونده های مرتبط با فساد محکوم شد و در صورت بازگشت با زندان مواجه خواهد شد.

پانوات پاندوپراسرت، استادیار علوم سیاسی در دانشگاه چیانگ مای، گفت: ممکن است بازگشت به اعتراضات منجر شود، که می تواند منجر به کودتای دیگری شود.

در چیانگ مای، Saiton Sitthipranee 77 ساله می گوید که ترجیح می دهد در مورد Prayuth، ژنرالی که از آخرین باری که ارتش قدرت را به دست گرفت، کشور را اداره می کند، صحبت نکند. می توانید ببینید آنها در هشت سال گذشته چه کرده اند. هیچ کاری نمی توانند بکنند، نمی توانند کشور را توسعه دهند، اقتصاد بد است.»

او اضافه کرد که او به Pheu Thai اعتقاد دارد و از Paetongtarn حمایت می کند: “او از نسل تاکسین است.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …