Westpac گزارش می دهد که جهش 22 درصدی در سود طی شش ماه به 4 میلیارد دلار به دلیل افزایش نرخ بهره | Westpac

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

وست پک پس از استفاده از یک رشته افزایش نرخ بهره برای افزایش حاشیه سود خود، افزایش 22 درصدی سود خالص شش ماهه خود را به 4 میلیارد دلار گزارش کرده است.

بانک خرده‌فروشی، مانند چهار همتای بزرگ خود، هزینه‌های استقراض را با سرعت بیشتری نسبت به سپرده‌ها و بانکداری افزایش می‌دهد. در روز دوشنبه، شاخص‌های سودآوری قوی را گزارش کرد که حاشیه‌ها و بازده سهام آن هر دو از رشد سالمی برخوردار بودند.

نتیجه فراتر از انتظارات بازار است، اگرچه سرمایه‌گذاران در هفته گذشته نتایج بانکی را برای نشانه‌هایی از رسیدن سود به اوج خود که منجر به معاملات نوسان می‌شود، بررسی کرده‌اند.

پیتر کینگ، مدیر اجرایی Westpac، گفت در حالی که برخی از مشتریان وام مسکن با افزایش بازپرداخت و سایر هزینه‌های خانوار دست و پنجه نرم می‌کردند، دفتر وام بانک وضعیت خوبی داشت.

کینگ در پیامی ویدیویی که نتایج شش ماهه تا پایان ماه مارس را همراهی می‌کرد، گفت: «ما نتیجه مالی خوبی داشتیم و ترازنامه قوی‌ترین نتیجه‌ای است که من دیده‌ام.

ما شاهد تاثیر افزایش نرخ بهره هستیم. تقاضا برای وام های مسکن به ویژه جدید همانطور که انتظار دارید کاهش یافته است و ما شاهد فعالیت کمتری در هزینه های مصرف کننده هستیم.

دوره گزارش همزمان با چرخه افزایش نرخ از سوی بانک مرکزی است که از اواسط سال گذشته شروع به افزایش شدید نرخ ها برای جلوگیری از هزینه ها و مبارزه با تورم کرد.

استرالیایی‌ها همراه با افزایش شدید هزینه‌های وام‌گیری، با قیمت‌های فزاینده دیگر خانوارها از جمله قبوض انرژی و غذا دست و پنجه نرم می‌کنند.

بانک‌های خرده‌فروشی استرالیا که به وام‌های مسکن به‌عنوان عامل اصلی پول خود متکی هستند، در طول تاریخ از چرخه‌های افزایش نرخ برای چاپ سودهای بارز با نقد کردن تفاوت بین سود جمع‌آوری‌شده وام‌ها و سود پرداختی برای تأمین مالی آن‌ها، عمدتاً از حساب‌های پس‌انداز و سپرده‌ها، استفاده می‌کنند.

تنظیم‌کننده رقابت در میان نگرانی‌ها در مورد شیوه‌های قیمت‌گذاری، تحقیقی به دستور دولت در مورد سپرده‌های خرده‌فروشی آغاز کرده است.

حاشیه سود خالص Westpac، معیار اصلی سودآوری، در مقایسه با دوره مشابه قبل با 5 واحد افزایش به 1.96 درصد رسید. بازده حقوق صاحبان سهام، اندازه‌گیری میزان کارآمدی استفاده شرکت از پول سهامداران برای ایجاد بازده، با 205 واحد افزایش به 11.3 درصد رسید.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

در حالی که بخش بانکی نسبت به چشم انداز دشوارتری برای مشتریان هشدار داده است، هنوز علائم گسترده ای از ناراحتی را ثبت نکرده است.

Westpac افزایش اندکی در تعداد وام گیرندگانی که در بازپرداخت 30 روز یا بیشتر عقب مانده بودند گزارش داد. کاهش معوقات 90 روزه را ثبت کرد.

کینگ گفت: «نرخ‌های بهره در حال حاضر به اوج پیش‌بینی خود نزدیک‌تر شده‌اند، اما ما بر روی این موضوع تمرکز کرده‌ایم که چقدر این نرخ‌ها بالا می‌مانند و این برای بودجه خانوارها و مخارج اختیاری چه معنایی دارد.»

ما انتظار داریم در دوره پیش رو شاهد استرس بیشتری باشیم، به ویژه در کسب و کارهای کوچک.

برخی از ناظران بازار بر این باورند که افزایش استرس وام مسکن در سال آینده شروع به فروش اجباری ملک خواهد کرد.

سود نقدی بزرگ به Westpac اجازه داده است که سود موقت افزایشی 70 سنت برای هر سهم را اعلام کند که 15 درصد بیشتر از سال گذشته است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …