روسیه بیش از 1600 نفر را از شهرک نیروگاه هسته ای زاپوریژژیا تخلیه کرد | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

یک مقام مستقر در مسکو در منطقه گفته است که نیروهای روسی در حال تخلیه ساکنان منطقه نزدیک نیروگاه اتمی Zaporizhzhia تحت اشغال روسیه در جنوب اوکراین هستند و بیش از 1600 نفر از جمله 660 کودک تاکنون تخلیه شده اند.

رئیس سازمان نظارت بر انرژی هسته ای سازمان ملل روز شنبه هشدار داد که وضعیت اطراف نیروگاه “به طور بالقوه خطرناک” شده است. انتظار می رود اوکراین به زودی یک ضد حمله مورد انتظار را برای بازپس گیری سرزمین های تحت کنترل روسیه از جمله در منطقه Zaporizhzhia آغاز کند.

“[The evacuees] یوگنی بالیتسکی، فرماندار روسیه در بخش تحت کنترل روسیه در منطقه زاپوریژژیا، گفت که قبلاً در مرکز اسکان موقت ساکنان مناطق خط مقدم منطقه Zaporizhzhia در بردیانسک قرار داده شده است.

بردیانسک یک شهر بندری در جنوب شرقی اوکراین در ساحل دریای آزوف است که از روزهای اولیه تهاجم مسکو توسط روسیه اشغال شده است.

ستاد کل اوکراین در به روز رسانی صبح روز یکشنبه خود اعلام کرد که نیروهای روسی در حال تخلیه دارندگان پاسپورت روسی محلی هستند.

در بیانیه ای آمده است: «اولین کسانی که تخلیه می شوند کسانی هستند که تابعیت روسیه را در ماه های اول اشغال پذیرفتند.

رویترز قادر به تأیید مستقل این گزارش ها نبود.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) خواستار اتخاذ تدابیری برای تضمین عملکرد ایمن بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا با ادامه تخلیه شد.

گروسی در وب سایت آژانس گفت: «وضعیت عمومی در منطقه نزدیک نیروگاه هسته ای Zaporizhzhia به طور فزاینده ای غیرقابل پیش بینی و بالقوه خطرناک می شود.

من به شدت نگران خطرات واقعی ایمنی و امنیت هسته ای هستم که نیروگاه با آن مواجه است. ما باید از هم اکنون برای جلوگیری از تهدید یک حادثه هسته ای شدید و پیامدهای مرتبط با آن برای جمعیت و محیط زیست اقدام کنیم.

گروسی گفت که در حالی که کارکنان عملیاتی کارخانه در محل ماندند، شرایط برای پرسنل و خانواده های آنها “به طور فزاینده ای تنش آمیز بود.”

هر دو طرف یکدیگر را به گلوله باران نیروگاه متهم کرده اند و تلاش ها برای ایمن سازی منطقه ایمن در اطراف آن با شکست مواجه شده است.

نیروهای روسی چند روز پس از آن که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، دستور حمله به اوکراین را در فوریه 2022 صادر کرد، نیروگاه زاپوریژژیا را تصرف کردند. تبادل آتش اغلب در نزدیکی تأسیسات رخ داده است و هر یک از طرفین، دیگری را مقصر می دانند.

گروسی آخرین بار در ماه مارس از ایستگاه Zaporizhzhia بازدید کرد، به عنوان بخشی از تلاش برای گفتگو با هر دو طرف برای حصول توافق در مورد پادمان برای اطمینان از عملکرد ایمن نیروگاه.

او بارها نسبت به خطرات عملیات نظامی در اطراف نیروگاه هشدار داده است.

این نیروگاه در بخشی از آن منطقه تحت کنترل روسیه قرار دارد و بسیاری از کارکنان آن در Enerhodar در کرانه جنوبی رودخانه Dnieper زندگی می کنند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …