از بریتانیا خواسته شد تا از سیاستمدار نیجریه ای قبل از طرح قاچاق اعضای بدن تحقیق کند | جرم

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

آبان نیوز فاش می کند که یک تحلیلگر سابق اطلاعاتی ایالات متحده به آژانس ملی جنایات بریتانیا (NCA) هشدار داده است که در مورد فعالیت های یک سیاستمدار ارشد نیجریه ای قبل از اینکه مردی را در تلاش برای برداشتن کلیه اش به لندن قاچاق کند، تحقیق کند.

روز جمعه، آیک اکورمادو به دلیل اینکه نیروی محرکه در توطئه برداشتن کلیه برای دختر بیمارش در اولین محکومیت قاچاق اعضای بدن بر اساس قانون برده داری مدرن بود، به بیش از نه سال زندان محکوم شد.

متیو پیج، کارشناس نیجریه در اداره اطلاعات و تحقیقات وزارت امور خارجه ایالات متحده از سال 2012 تا 00 2016 و اکنون همکار در اندیشکده چتم هاوس، گفت که اگر مقامات بریتانیا به هشدارهای او در مورد اکورمادو عمل می کردند، ممکن بود این توطئه خنثی شود. پرونده مطالب مربوط به فعالیت های او در بریتانیا.

او گفت که توطئه قاچاق نشان داد که در صورت نادیده گرفتن چنین ظن های مستند در مورد فساد چه اتفاقی می افتد.

او گفت: «به وضوح مقامات بریتانیا فرصت کافی برای بررسی دقیق فعالیت های اکورمادو در بریتانیا داشتند، قبل از اینکه کارها به حد قاچاق انسان یا برداشت اعضای بدن برسد.

در تحقیقاتی که تا حدی توسط وزارت توسعه بین‌المللی بریتانیا تأمین مالی شد، پیج بررسی کرد که چگونه سیاستمداران نیجریه‌ای از جمله اکورمادو از ثروت غیرقابل توضیح برای خرید املاک به ارزش میلیون‌ها پوند در بریتانیا و تأمین هزینه تحصیل خصوصی گران قیمت برای فرزندانشان استفاده می‌کنند.

او دریافت که در یک دوره 12 ساله، اکورمادو حدود 339,000 پوند به عنوان صاحب منصب سیاسی، از جمله دوران معاونت رئیس جمهور در سنای نیجریه، درآمد کسب کرده است. اما در آن دوره او سه ملک – دو ملک در لندن و یکی در کمبریج – به ارزش 4.2 میلیون پوند خریداری کرد. Old Bailey شنید که Ekweremadu دارای یک سبد دارایی بین المللی به ارزش بیش از 6 میلیون پوند است.

Ekweremadu هرگونه فساد را رد می کند.

پیج که بیش از پنج سال را صرف تحقیق در مورد سیاستمداران ارشد نیجریه کرد، همچنین گفت که از ثروت غیرقابل توضیح برای پرداخت قبوض گران تحصیلی برای چهار فرزند اکورمادو استفاده شده است. هر چهار نفر در مدارس خصوصی انگلستان تحصیل کردند و تحصیلات خود را در دانشگاه های انگلیسی ادامه دادند.

در مقاله ای در سال 2021، پیج گفت: “شاید قانع کننده ترین پرچم قرمز مربوط به PEP های غرب آفریقا” [prominent politically exposed persons] پرداخت ها به مؤسسات آموزشی بریتانیا به میزان زیادی بیشتر از حقوق رسمی آنهاست.»

این روزنامه گفت که در سال 2020 متوسط ​​حقوق یک سیاستمدار ارشد غرب آفریقا 16000 پوند بود، در حالی که هزینه مدارس خصوصی بریتانیا بیش از 35000 پوند در سال بود. پیج نوشت: «این نشان می‌دهد که هزینه تحصیل به آنها پرداخت می‌شود [PEPs] ارسال به موسسات بریتانیا ممکن است شامل عواید ناشی از جرم باشد و بنابراین یک جریان نقدی غیرقانونی را تشکیل دهد.

گزارش پیج اشاره می‌کند که NCA خود به مدارس خصوصی هشدار داده است: «اگر حقوق والدین آنقدر پایین است که نمی‌توانند به طور قانونی هزینه‌ها را پرداخت کنند، باید زنگ خطر را به صدا درآورد.»

تحقیقات منتشر شده او در مورد این موضوعات ناشناس بوده است اما در سال 2017 او از سه فرد کلیدی درگیر در NCA، دیپلمات‌های ارشد بریتانیا در نیجریه و کمیسیون جرایم اقتصادی و مالی نیجریه نام برد. اولین نفر در لیست Ekweremadu بود.

پیج یک پرونده اطلاعاتی در مورد چگونگی استفاده اکورمادو از ثروت غیرقابل توضیح برای تأمین مالی فعالیت های خود در بریتانیا به NCA ارائه کرد. این پرونده توسط آبان نیوز مشاهده شده است. رئیس جمهور نیجریه، محمدو بوهاری، همچنین از دفتر تقلب جدی بریتانیا خواسته است که درباره اکورمادو تحقیق کند.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

علی‌رغم هشدارها و پرچم‌های قرمز مالی برافراشته شده در پرونده، نقشه قاچاق اعضای بدن اکورمادو کشف نشد تا اینکه یک تاجر خیابانی جوان از لاگوس که او او را آورده بود در می 2022 در ترس جانش به ایستگاه پلیس استاینز در ساری گریخت.

ماه‌ها قبل، اکورمادو هزینه سفر این مرد به بریتانیا را پرداخت کرده بود و ویزای سفر پزشکی او را حمایت مالی کرده بود. پیر بیلی شنید که چگونه این سیاستمدار به یک مدیر بیمارستان رشوه داده و از اسناد جعلی در تلاشی ناموفق برای متقاعد کردن بیمارستان رایگان سلطنتی در لندن برای پیوند کلیه این مرد به دختر بیمار اکورمادو استفاده کرد.

پیج گفت: «مقامات بریتانیا به وضوح باید این فرد را در رادار خود می‌داشتند و نباید به او و خانواده‌اش ویزا می‌دادند، با توجه به ظن فساد بزرگ، به‌ویژه پس از سال 2017 که من شواهد روشنی از ثروت غیرقابل توضیح، دارایی‌های مالی بریتانیا ارائه کردم. و معاملاتی که بسیار بیشتر از درآمد شناخته شده او بود.

زمانی که دولت اعلیحضرت چشم خود را به روی فساد/ثروت غیرقابل توضیح می بندد، اثرات منفی غیرقابل پیش بینی دارد، از جمله – در این مورد – رنج انسانی و جنایت شنیع در قالب قاچاق اعضای بدن.

پیج دریافت که اکورمادو در پاییز 2021 سه مورد از املاک خود در بریتانیا را قبل از اینکه فرماندار ایالت انوگو شود فروخت. سوابق نشان می دهد که آنها در مجموع به مبلغ 5.09 میلیون پوند فروخته شده اند که 874000 پوند بیشتر از مبلغی است که Ekweremadu برای آنها پرداخت کرده است. پیج گفت که نگران است اکورمادو بتواند این سود را به نیجریه بازگرداند.

یک منبع در NCA تایید کرد که اطلاعات پیج را در مورد Ekweremadu دریافت کرده است اما ادعای او مبنی بر نادیده گرفتن آن را رد کرد. او گفت که این اطلاعات به طور جدی، مناسب و با آژانس های مجری قانون در نیجریه به اشتراک گذاشته شده است.

وکیل اکورمادو خاطرنشان کرد که دادگاه عالی نیجریه تحقیق درباره ثروت اکورمادو توسط آژانس مبارزه با کلاهبرداری این کشور، کمیسیون جرایم اقتصادی و مالی را رد کرده است. او گفت: “موکل من هر گونه ادعای فساد را رد می کند، همانطور که در کل تحقیقات EFCC انجام داده بود.”

پسرش آیک لوید اکورمادو، وکیل نیجریه ای، خاطرنشان کرد که پدرش از سال 1988 ملک خرید و فروش کرده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …