اتحادیه عرب عضویت سوریه را پس از 12 سال تعلیق بازگرداند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

اتحادیه عرب روز یکشنبه طی نشستی در قاهره با بازگرداندن سوریه موافقت کرد و به تعلیق 12 ساله پایان داد.

برخی از اعضای بانفوذ لیگ با استقبال از این کشور مخالف بودند، از جمله قطر، که وزیر امور خارجه خود را به گردهمایی روز یکشنبه نفرستاد. 13 کشور از 22 کشور عضو لیگ وزرای خارجه خود را به گردهمایی قاهره فرستادند.

این تصمیم نشان دهنده یک پیروزی برای دمشق بود، البته تا حد زیادی نمادین. تحریم‌های غرب علیه دولت اسد همچنان پابرجا هستند و انتظار نمی‌رود که بازگشت به گروه منجر به آزادسازی سریع بودجه بازسازی در کشور جنگ‌زده شود.

بشار اسد: دیگر منحوس سیاسی نیست؟

عضویت سوریه در اتحادیه عرب در اوایل، در جریان قیام این کشور در سال 2011 علیه حکومت اسد، زمانی که اعتراضات طرفدار دموکراسی با سرکوب خشونت آمیز مواجه شد و به سرعت به یک جنگ داخلی تبدیل شد، به حالت تعلیق درآمد. این درگیری از مارس 2011 تاکنون نزدیک به نیم میلیون نفر را کشته و نیمی از جمعیت 23 میلیونی قبل از جنگ کشور را آواره کرده است.

احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب در بیانیه ای تلویزیونی گفت که تصمیم برای بازگرداندن سوریه به این سازمان که به اسد اجازه می دهد در نشست آتی این گروه در 19 مه شرکت کند، بخشی از یک روند تدریجی برای حل مناقشه است.

وی گفت: «این بدان معنا نیست که بحران سوریه حل شده است، بلکه برعکس». اما این اجازه می دهد تا (کشورهای عربی) برای اولین بار پس از سال ها با دولت سوریه ارتباط برقرار کنند و در مورد همه مشکلات گفتگو کنند.

ابوالغیط همچنین گفت که بازگرداندن عضویت سوریه در این سازمان به معنای عادی سازی روابط همه کشورهای عربی با دمشق نیست.

او گفت: «اینها تصمیمات مستقل برای هر ایالت به صورت جداگانه است.

حسین ارنوس، نخست وزیر سوریه روز یکشنبه مدعی شد که سوریه به مدت 12 سال قربانی «کمپین های اطلاعات نادرست و تحریف دشمنان ما» بوده است. او گفت که رایزنی های روز یکشنبه منعکس کننده “موقعیت معتبر” سوریه در منطقه و بین المللی است.

یک تصمیم بحث برانگیز

مخالفان اسد حرکت به سمت عادی سازی را خیانت می دانستند.

لیلا کیکی، مدیر اجرایی کمپین سوریه، یک گروه مدافع بین‌المللی، گفت: «کشورهای عربی برنامه‌های سیاسی واقعی و دیپلماتیک بدبینانه خود را بالاتر از انسانیت اولیه قرار داده‌اند.» او گفت که این اقدام «بی‌رحمانه به ده‌ها هزار قربانی جنگ جهانی دوم خیانت کرده است». جنایات جنگی رژیم و چراغ سبز اسد برای ادامه ارتکاب جنایات وحشتناک بدون مجازات.

تصمیم روز یکشنبه چند روز پس از آن اتخاذ شد که دیپلمات‌های ارشد منطقه در اردن برای بررسی نقشه راه برای بازگشت سوریه به منطقه عرب، در حالی که درگیری‌ها در حال کاهش است، دیدار کردند. نشست بعدی اتحادیه عرب قرار است 19 می در عربستان سعودی برگزار شود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …