رای اتحادیه عرب به پذیرش مجدد سوریه، پایان دادن به تعلیق نزدیک به 12 ساله

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

کشورهای عربی روز یکشنبه موافقت کردند که به سوریه اجازه دهند دوباره به اتحادیه عرب بپیوندد و گامی مهم در جهت پایان دادن به طرد شدگی بین المللی این کشور بیش از یک دهه پس از تعلیق این گروه به دلیل استفاده از زور بی رحمانه علیه مردم خود برداشته شد.

هنگامی که همسایگان و همتایان سوریه در نوامبر 2011، ماه‌ها پس از آغاز قیام بهار عربی، آن را از لیگ 22 عضوی خارج کردند، این اقدام به عنوان محکومیت اصلی دولتی تلقی شد که معترضان و سایرین را در درگیری بمباران، گاز و شکنجه کرده بود. به یک جنگ داخلی طولانی متاستاز شد.

اکنون، منطقه در حال عادی سازی روابط است و به طور فزاینده ای متقاعد شده است که کشورهای عربی از انزوای سوریه سود چندانی نمی برند، همانطور که ایالات متحده از آنها خواسته است. طرفداران درگیری استدلال می کنند که امتناع از معامله با سوریه به معنای نادیده گرفتن این واقعیت است که دولت آن فقط در جنگ پیروز شده است.

این امر باعث می‌شود سوریه برای بازگشت پیروزمندانه این ماه در عربستان سعودی در اجلاس بعدی اتحادیه عرب آماده شود – شاید با نمایندگی بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، رهبر سوریه که به ارتکاب جنایات جنگی علیه مردم خود در دهه گذشته متهم شده است. بازسازی سوریه می‌تواند میلیاردها دلار پروژه‌های بازسازی و سایر سرمایه‌گذاری‌ها را برای اقتصاد متزلزل این کشور باز کند و از آقای اسد حمایت بیشتری کند.

شرایطی که به تعلیق سوریه انجامید تغییر نکرده است. در غیر این صورت، خونریزی تنها در طول جنگ داخلی که کشور را در 12 سال گذشته نابود کرده است، افزایش یافته است و آقای اسد را در قدرت در خانه باقی گذاشته است، اما تقریباً در همه جای دیگر یک منحوس شده است.

بر اساس برآوردهای سازمان ملل متحد، صدها هزار سوری از زمان شروع جنگ جان خود را از دست داده اند و بیش از 14 میلیون نفر از خانه های خود به مناطق دیگر سوریه، کشورهای همسایه یا فراتر رفته اند.

لیلا کیکی، مدیر اجرایی کمپین سوریه، یک سازمان غیرانتفاعی که از گروه‌های جامعه مدنی سوریه حمایت می‌کند، گفت: «امروز، کشورهای عربی برنامه‌های سیاسی واقعی و دیپلماتیک بدبینانه خود را بالاتر از انسانیت اولیه قرار داده‌اند.

کشورهای عضو با انتخاب بازگرداندن عضویت رژیم سوریه در اتحادیه عرب، ظالمانه به ده ها هزار قربانی جنایات جنگی رژیم خیانت کردند و به اسد چراغ سبز دادند تا به ارتکاب جنایات هولناک بدون مجازات ادامه دهد.

انزجار از اقدامات آقای اسد، همراه با فشار ایالات متحده، اکثر همسایگان عرب سوریه را در دهه گذشته تمایلی به تعامل با دولت نداشته است. تعداد معدودی آشکارا از مخالفانی که برای سرنگونی اسد می جنگند حمایت کرده بودند و برخی همچنان از پذیرش او بیزارند.

اما محاسبات منطقه ای تغییر کرده است. از آنجایی که دولت سوریه در دمشق بخش اعظم کشور را از نیروهای مخالف پس گرفته است، سال هاست که واضح است که آقای اسد اینجا بماند.

کشورهای همسایه از جمله لبنان و اردن مشتاق همکاری با سوریه برای بازگرداندن پناهجویان فراری به کشورشان بوده‌اند، در حالی که کشورهای دیگر امیدوارند در تلاش‌ها برای توقف تجارت کاپتاگون، یک ماده مخدر غیرقانونی و اعتیادآور که دولت سوریه تولید و به فروش می‌رساند، همکاری کنند. تحریم ها گاز گرفته اند و اقتصاد آن به هم ریخته است.

دلالان قدرت خاورمیانه، عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیز به دنبال رویکرد جدیدی برای برخورد با ایران بودند که پس از ارسال جنگجویان و سایر کمک‌ها برای کمک به آقای اسد برای چسبیدن به قدرت، نفوذ عمیقی در سوریه دارد. پادشاهی‌های خلیج‌فارس با این تصمیم که انزوای منطقه‌ای فقط سوریه را به آغوش ایران کشانده است، امیدوارند با تعامل با اسد، اسد را از تهران دور کنند.

اولین نشانه‌ای از اینکه اوضاع به چه سمتی می‌رود، زمانی بود که امارات روابط خود را با دمشق در سال 2018 عادی کرد. اما جنبش کند برای احیای روابط دیپلماتیک و اقتصادی با آقای اسد در ماه‌های اخیر، پس از زلزله‌ای بزرگ در فوریه که کشته شد، شتاب گرفت. بیش از 8000 نفر در شمال سوریه، دری را برای کشورهای عربی برای دستیابی به آن باز می کند.

به زودی، هواپیماهای کمک‌های برادران عرب سوریه در مناطق زلزله‌زده فرود آمدند و مصر وزیر خارجه خود را برای دیدار با اسد به دمشق اعزام کرد. تا اواسط آوریل، تونس روابط دیپلماتیک خود را با سوریه برقرار کرده بود و عربستان سعودی از وزیر خارجه سوریه در جده برای گفتگو در مورد احیای روابط استقبال کرد.

پس از سال‌ها انجماد عمیق، روابط عربستان و سوریه در ماه‌های اخیر به سرعت پیش رفت، زیرا عربستان سعودی با استفاده از نفوذ منطقه‌ای خود، سایر کشورهای عربی را نیز به سمت عادی‌سازی سوق داد. دیپلمات‌ها گفتند که به نظر می‌رسد این کشور بازیگر اصلی بازپروری سوریه در آستانه نشست سران اتحادیه عرب در جده در 19 مه باشد، اگرچه عمان و امارات سال‌ها از همین موضوع حمایت می‌کردند.

عجله اعراب برای استقبال از دمشق با وجود مخالفت‌های عمومی از سوی ایالات متحده اتفاق افتاد که پس از آغاز جنگ داخلی سوریه، تحریم‌های شدیدی را علیه سوریه اعمال کرد و تمایلی به لغو آنها نشان نداده است، و همچنان امیدوار است که سوریه را به دلیل وحشیگری دولتش منزوی کند. اما تلاش های آمریکا برای راحت کردن آقای اسد و جایگزینی او با یک دولت فراگیر و دموکراتیک به جایی نرسید و مقامات آمریکایی را در حاشیه قرار داد.

آنتونی جی. بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه، دو روز قبل از نشست اتحادیه عرب، در توییتر تکرار کرد که ایالات متحده همچنان مخالف عادی سازی با سوریه است. یک انتقال سیاسی مسالمت آمیز که در نهایت از طریق انتخابات جایگزین آقای اسد خواهد شدتنها راه حل مناسب برای پایان دادن به درگیری،” او گفت.

مقامات آمریکایی با درک اینکه نمی‌توانند متحدان عرب را از بازگرداندن روابط باز دارند، از آنها خواسته‌اند تا در ازای آن از اسد بهایی بگیرند، خواه تضمین بازگشت امن پناهجویان سوری، سرکوب تجارت کاپتاگون یا کاهش هزینه‌های ایران باشد. حضور نظامی در سوریه حسام زکی، دستیار دبیرکل اتحادیه عرب روز یکشنبه گفت که این اتحادیه کمیته ای را برای بحث در مورد چنین شرایطی تشکیل داده است.

اما عضویت مجدد در گروه، حداقل، یک کار تمام شده بود.

بسام ابوعبدالله، تحلیلگر سیاسی مستقر در دمشق، روز یکشنبه گفت: «خارج شدن سوریه از لیگ نه برای سوریه و نه برای اعراب مفید نبود.» این تصمیم را «بسیار مثبت» توصیف کرد.

وی با بیان اینکه تلاش‌های آمریکا برای براندن اسد از قدرت شکست خورده است، افزود: «نخبگان سیاسی آمریکا باید ذهنیت تغییر رژیم را کنار بگذارند».

بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه عرب هنوز به طور رسمی روابط دیپلماتیک خود را با سوریه از سر نگرفته‌اند و هنوز هم می‌توانند شرایط بیشتری را برای این کار ایجاد کنند. آنها مصر هستند، یک وزنه سنگین سنتی عرب که نسبت به همپیمانان خود در خلیج فارس تردید بیشتری در پذیرش آقای اسد دارد.

اما پذیرش مجدد سوریه در اتحادیه عرب یک بیانیه قدرتمند است که زمینه را برای هر یک از اعضا فراهم می کند تا روابط را بازگردانند.

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب، در مصاحبه اخیر خود گفت: حتی اگر برخی از اعضا به تنهایی پیشروی کنند، “عادی سازی تا زمانی که به این ساختمان نیایند کامل نمی شود.”

هواده سعد در تهیه گزارش از بیروت، لبنان و ویویان نریم از ریاض، عربستان سعودی

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …